Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
رازهای زنانه – قسمت سی‌و‌نهم

«خشونت قشنگ نیست»

2012 May 26

نعیمه دوستدار/ رادیو کوچه

تعجب نکنید. بله. این واقعیت دارد که بعضی از زن‌ها از کتک خوردن لذت می‌برند و به نظرشان این رفتار اوج مردانگی و نشانه‌ی غیرت مردانه است. اصلن در وجود بعضی‌ها این مازوخیسم وجود دارد و به طرز عجیبی، آن را در میان بقیه هم ترویج می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

انگار در سرشت زن ایرانی این‌طور تعریف شده که محبت مردانه با چاشنی خشونت می‌چسبد و این چاشنی اگر کمی هم شورتر از حد معمول شد، اشکالی ندارد. این است که در توصیه‌های زنانه زیاد می‌شنویم که اگر مردی دست بزن داشت، خب اشکالی ندارد؛ مرد است و خشونت دارد و خشونتش هم قشنگ است. حتا زن‌هایی وجود دارند که می‌گویند شوهر پول‌دار باشد، دست بزن هم داشت داشت. این‌ها داستان و قصه و افسانه نیست و کمی که دور و برتان را نگاه کنید، شخصیت‌های واقعی‌اش را پیدا می‌کنید. زن‌هایی که واقعن گوشه‌ی چشم‌شان کبود است، اما اگر فردای مراسم کتک‌خوری همسر بیاید و با گردن‌بندی از دل خانم در بیاورد، مسئله حل است؛ حتا اگر کتک‌خوری پس فردا هم تکرار شود. خیلی از خانم‌ها در این شرایط می‌گویند خب مرد است و کاریش نمی‌شود کرد. باید ساخت و چنان می‌سازند که خشونت را دستی دستی تبدیل به یک جزو تفکیک‌ناپذیر از شخصیت مردانه می‌کنند.

خشونت مردها اما ریشه‌های مختلفی دارد که بیش‌ترشان را باید در کودکی‌های آن‌ها جست‌و‌جو کرد. کارشناسان می‌گویند مردانی که همسران‌شان را می‌زنند، اغلب در کودکی شاهد چنین صحنه‌هایی در خانه بوده‌اند. آن‌ها مادری را دیده‌اند که در مقابل این نوع خشونت سکوت کرده و راه تحمل را برگزیده است. خیلی از آن‌ها حتا اگر در کودکی این رفتار را نکوهش کرده‌اند و در عالم بچگی به خودشان قول داده‌اند آن را تکرار نکنند، در بزرگ‌سالی، خود تکرار کننده‌ی آن رفتار شده‌اند و در مقابل انتقادهای بیرونی یا وجدان سرزنش‌گر این پاسخ را داده‌اند که تا بوده چنین بوده و این رفتار ذاتی را کاری نمی‌توان کرد.

بعضی از این مردها هم کسانی هستند که در کودکی و نوجوانی خواهر خود را می‌زدند و پدر و مادر جلوی این کارشان را نمی‌گرفتند یا به یک سرزنش کوچک اکتفا می‌کردند.

در برخی خانواده‌ها هم پسرها را تشویق به زدن بچه‌های دیگر و گرفتن حق خود می‌کنند و به این ترتیب، زدن را به شکل شیوه‌ای برای ابراز شخصیت و اعتماد به نفس و قدرت نمایی در‌آورده‌اند.

به این‌ها باید تعبیر بعضی از آقایان از متون اسلامی را هم اضافه کرد که بهانه‌ای شده برای مردان به ظاهر معتقد که کتک زدن را حق شرعی خود می‌دانند.

این میان یک داستان واقعی هم بشنوید. چند روز پیش، حرف‌های زنی را می‌خواندم که در مورد مشکلش از خانم‌های دیگر نظرخواهی کرده بود. مشکلش این بود که خواهرش هم‌راه دوست پسرش بیرون بوده، بعد آقای دوست پسر او را تا دم خانه‌ی خواهرش می‌رساند. از قضا شوهر آن خانم هم هم‌زمان می‌رسد و این ماجرا را می‌بیند. نتیجه این می‌شود که آقای شوهر تا می‌تواند به همسرش غر می‌زند و بد و بیراه می‌گوید و به خواهرش کم‌محلی می‌کند که چرا این یارو آمده دم خانه‌ی من و من غیرت دارم و بالاخره کار را به کتک‌کاری کشانده است.

حالا پاسخ آن خانم‌ها در نظرخواهی درباره‌ی رفتار شوهر خواندنی بود. بیش‌تر خانم‌ها می‌گفتند بله، شوهرت حق دارد و باید با غیرت با تو برخورد کند و چرا آن مرد آمده توی کوچه‌ی شما و چرا خواهرت دوست پسر داشته و تو باید اصلن خو‌ش‌حال باشی که شوهرت این طوری برخورد کرده و این نشانه‌ی توجه او به توست.

به همه‌ی این‌ها اضافه کنید صحنه‌ی کتک خوردن یک زن را که گاهی به دلیل سر و صدا و خشونت زیاد ماجرا از چهاردیواری خانه بیرون می‌زند و به در و همسایه می‌رسد و گاهی آن‌قدر علنی است و عادی شده که مرد به خودش اجازه می‌دهد در مکان‌های عمومی مثل کوچه و خیابان هم دست روی زنش بلند کند.

اما راستش این بار این متن به دلیل دیگری نوشته شده است. راز زنانه‌ی ما این است. من از شما می‌خواهم این بار این سوال‌ها را صادقانه از خودتان بپرسید و جوابش را پیش خودتان نگه دارید و تنها بر اساس آن جواب، درباره‌ی خودتان بیش‌تر فکر کنید و تصمیم بگیرید.

 آیا شما زنی هستید که در دوران کودکی از پدر یا برادرتان کتک خورده‌اید؟ آیا هنگام دوستی، نامزدی یا پس از ازدواج از شریک‌تان کتک خورده‌اید؟ آیا در مقابل این خشونت واکنشی نشان داده‌اید؟ آیا در درون خودتان این نوع خشونت را طبیعی می‌دانید؟ آیا شما هم با این گزاره موافقید که کتک خوردن را می‌شود بخشید و باید به جوانب دیگر شخصیت یک مرد توجه کرد؟ آیا شما حاضرید با مردی که پول‌دار است، شغل خوبی دارد، روابط عمومی قوی و شخصیت اجتماعی قابل قبولی دارد، اما دست بزن  هم دارد زندگی کنید؟

اگر پاسخ‌تان به این سوال‌ها مثبت است، یک بار دیگر رابطه‌ی خود را مرور کنید و هنگام این مرور، به خودتان یادآوری کنید که هیچ چیز- مرد بودن، پول‌دار بودن، آداب و رسوم اجتماعی و حیا و آبرو- اجازه نمی‌دهد که شما کتک بخورید. همین امروز در مقابل خشونت خانگی اعتراض کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,