Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«پیرمرد کنار پل»

2012 May 26

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«پیرمرد کنار پل» (Old man at the bridge)، یکی از کوتاه‌ترین داستان‌های «ارنست همینگوی» (Ernest Hemingway) نویسنده آمریکایی است. این داستان نخستین بار در مجله «کن»  (Ken magazine) در 1938 منتشر شد، سپس در همان سال هم‌راه با تمامی داستان‌های کوتاه همینگوی و یک نمایش‌نامه زیر عنوان «ستون پنجم و اولین چهل و نه داستان»  (The Fifth Column and the First Forty-Nine Stories) توسط انتشارات اسکرایبنر به چاپ رسید.

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

داستان روز یک‌شنبه عید پاک در هنگامه جنگ‌های داخلی اسپانیا در آوریل 1938 در کنار پل رودخانه اِبرو می‌گذرد.

پیرمردی که آخرین بازمانده ده‌کده سن کارلو است زادگاهش را ترک می‌کند. راوی او را در کنار پل می‌یابد و از بیم بمباران دشمن تشویق‌اش می‌کند هر چه زودتر از محل خطر دور شود. پیرمرد اما نگران حیواناتی‌ست که عمری با آن‌ها سر کرده و به خاطر این رشته الفت دیرینه نمی‌تواند درک کند در کنار پلی که هر لحظه ممکن است هدف حمله استراتژیک دشمن قرار گیرد بخت زنده ماندن خود او بسیار کم‌تر از مکانی‌ست که حیوانات در آن رها شده‌اند، و طنز تلخ و انسانی داستان نیز در همین جاست.

داستان «پیرمردی کنار پل» توسط «سعید سعیدپور» به فارسی ترجمه شده است.

داستان دیگر همینگوی از مجموعه برنامه قصه‌های ما را می‌توانید در این‌جا بیابید.

موسیقی متن:

Sergei Trofanov Moldova (Gipsy)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments


 1. shiva
  1

  شما چه موسیقی زیبائی را برای این داستان انتخاب کرده اید به اضافه صدای خودتان که بسیار دلنشین است. می تونم ازتون خواهش کنم که نام این موزیک را برایم بفرستید تا آن راتهیه کنم. با تشکر از شما
  شیوا


 2. shiva
  2

  ببخشید نام موسیقی را اول ندیدم.
  با پوزش
  شیوا