Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
پس‌نشینی تند

«ذبح سکولاریسم در زیرپای شریعت»

2012 May 26

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

به گمان شما چند درصد از مردم می‌دانند «بورکینی» چیست؟ «بورکینی» لباس شنایی است که از ترکیب «برقع» و «بیکینی» ساخته شده است. پوششی که از سر تا پای زنان مسلمان را می‌‌پوشاند که در هنگام شنا، خدای نکرده امری خلاف شرع صورت نگیرد. تا این‌جای مسئله را داشته باشید تا برویم سراغ توضیحاتش.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آن چیزی که این موضوع را غم‌انگیزتر می‌کند آن است که این نوع لباس نه توسط طراحان مسلمان و در کشورهای اسلامی بلکه در «سوئد» و به وسیله‌ی هنرمندان و سردمداران دنیای مد در غرب ابداع، دوخت و تولید شده است. این لباس در حقیقت تلاشی است برای کمک به دختران و زنان محجبه‌ای که گه‌گاه به سبب باورهای خود و عمومن به علت عقاید تند و متحجرانه‌ی والدین‌شان، یا از رفتن به استخر سر باز می‌زنند یا سراپا پوشیده در گرمکن‌های ورزشی، در جلسه‌های درسی در استخر شنا و یا برای تفریح در سواحل سر و کله‌شان پیدا می‌شود. شنا در اغلب مدارس کشورهای غربی، مقوله‌ای مهم تلقی می‌شود. بورکینی که به زودی شاهد حضورش در دیگر استخرها و سواحل کشورهای غربی هم خواهیم بود را، باید یکی از تازه‌ترین راه‌کارهای جوامع غربی جهت دادن امتیاز به تندرویان و متعصبین مذهبی برای زندگی به سبکی دانست که خودشان می‌خواهند.

موضوع اجازه‌ی پوشش مایوی اسلامی چیز تازه‌ای نیست و شاید به نظر چندان هم با ارزش‌هایی که در جوامع غربی از آن‌ها به معیارهای یک جامعه‌ی سکولار یاد می‌شود، مغایر نباشد اما این تنها یک آغاز است. افتتاح شمار فراوانی از شعب رستوران‌های زنجیره‌ای که در آن‌ها غذاهایی که با گوشت ذبح اسلامی ارایه‌ی می‌شود یکی دیگر از همین نشانه‌هاست. این مسئله در بسیاری از کشورها هم‌چون «فرانسه» اعتراض تعداد زیادی از مردم و روشن‌فکران را به هم‌راه داشته است که به عقب‌نشینی‌های مداوم این جوامع در برابر تندرویان مذهبی تن در می‌دهند. واقعیت این است که سال‌های سال رسم چنین بوده که با وجود تبلیغات گسترده‌ی رسانه‌های غربی بر عیله تندروی مذهبی، خود این کشورها همواره از بزرگ‌ترین سرویس‌دهندگان به شیوخ، تجار، ثروت‌مندان و شاه‌زادگان عرب و مسلمانی بوده‌اند که برای تفریح و یا زندگی به اروپا و آمریکا می‌آمده‌اند. برای نمونه کافی‌ست تا بدانیم این رسانه‌ها که در شعارهای خود دایم از ظلم و ستم بر زنان و تضییع حقوق آن‌ها در کشورهای اسلامی سخن می‌گفتند هم‌زمان چشم خود را بر روی عشرت‌کده‌ها و روسپی‌خانه‌هایی که به مردان متاهل عربی سرویس می‌داده و می‌دهند که با همسران خود به غرب می‌آمدند، بسته بودند. جالب است بدانید بسیاری از این روسپی‌ها به طور ویژه برای این امر تربیت شده و با حساسیت‌های فرهنگ اسلامی و عربی به خوبی آشنایند و به قول معروف سعی می‌کنند تا در حرفه‌ی خود مسایل شرعی را هم رعایت کنند.

هنگامی که در دو دهه‌ی اخیر بر شمار مهاجرین و شهروندان مسلمان، عرب و آفریقایی‌تبار کشورهای غربی افزوده شد آن‌ها با استفاده از فضای آزاد و دموکراتیک موجود، به سرعت پا را از گلیم خود فراتر گذاشته و حالا صریحن به دنبال اجرای قوانین غیرانسانی، متحجرانه و عقب‌مانده‌ی شریعت اسلام، در این کشورها هستند. در چند سال گذشته اقلیت‌های مسلمان در غرب شاهد قتل‌های پرشمار ناموسی بوده‌اند که در آن‌ها پدران و برادران، همسران و خواهران خود را که از اصول اخلاقی شریعت نافرمانی کرده‌اند به مجازات رسانده‌اند. تظاهرات پرشمار سلفی‌ها که سال گذشته در «لندن» برگزار شد یکی از هشدارهای جدی به روح سکولار جوامع غربی بود. در این گردهم‌آیی مسلمانان خواستار اجرایی شدن قوانین شریعت در غرب شدند و از دولت‌های غربی خواستند که به آن‌ها اجازه دهند تا دادگاه‌های ویژه‌ی خود را بر اساس این احکام دایر کنند و شهروندان مسلمان خطاکار را بر اساس قوانین اسلام به مجازات برسانند.

با توجه به برخوردهای مسالمت‌آمیزی که در گذشته با چنین تجمعاتی صورت گرفته است، این خواسته‌ی خطرناک، روز به روز و در کشورهای دیگر غربی هم مطرح می‌شود، فرهنگی که هم اکنون نیز، به نوعی در مساجد اسلامی موجود در این کشورها بر روی آن تاکید و تبلیغ شده و به نوعی به اجرا گذاشته می‌شوند. به هر صورت باید گفت که تندرویان مسلمان با توجه به بودجه‌های هنگفتی که در اختیار داشته و از طریق شیوخ ثروت‌مند سلفی تامین می‌شود و از سوی دیگر به علت رشد بالای جمعیت، به سرعت در حال پیش‌روی و تحت‌فشار قرار دادن جوامع غربی برای گرفتن امتیازات بیش‌تر هستند. این زنگ خطری است که برای ارزش‌های سکولار و لیبرال غربی به صدا درآمده و اگر هم‌اکنون فکری به حال آن نشود شاهد نزاع‌های فرهنگی بیش‌تر مسلمانان با جوامع میزبان خواهیم بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,