Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
هفتم خرداد – بیست‌و‌هفتم مه

«تقویم تاریخ هفتم خرداد»

2012 May 27

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1867 میلادی- زادروز «آرنولد بنت» (Arnold Bennett) روزنامه‌نگار و داستان‌نویس سرشناس انگلیسی است. او در سال 1903 به فرانسه مهاجرت کرد و در 27 مارس 1931، یک سال پس از بازگشت به انگستان، بر اثر بیماری تیفویید در لندن درگذشت.

1894 میلادی- زادروز «لویی فردیناند» (Louis Ferdinand) با نام مستعار «سلین» (Celine)، نویسنده فرانسوی است. وی در 1932 میلادی، اولین رمانش «سفر به انتهای شب» را منتشر کرد و بسیار مورد تحسین جامعه‌ی ادبی قرار گرفت. اما قرار نبود «سلین» هم‌چنان مورد ستایش باقی بماند. همه‌ی این‌ها پیش از این بود که کسی نوشته‌های دیگری از او را هم بخواند، نوشته‌هایی که ضدیهود بودن او را نشان می‌داد.

او فرانسه را ترک کرد، به آلمان و بعد هم به دانمارک رفت و نوشته و کتاب‌هایش از فرانسه جمع شد. سلین یک سال را در زندان «کپنهاگ» گذراند. بعد از آن در پاریس به اتهام قیام علیه حکومت به‌صورت غیابی و بدون اجازه‌ی این‌که حق دفاع داشته باشد و حتا بدون حضور وکیل، محاکمه و دوباره راهی زندان شد. بعد از اتمام دوره‌ی محکومیت‌اش در سال 1951 میلادی به فرانسه بازگشت و از تمام مردم فرانسه عذر خواست. ارزش بقیه‌ی آثار او، «مرگ قسطی»، «جنگ»، «شمال»، «افسانه‌های پریان برای زمانی دیگر» و بسیاری شاه‌کارهای دیگر در زمان خود او نادیده گرفته شد، اگرچه در حقیقت او قربانی مناسبات سیاسی شده بود. وی سرانجام در سال 1961 درگذشت.

1910 میلادی- سال‌روز درگذشت «رابرت کوخ»  (Robert Koch)پزشک مشهور آلمانی است. وی کاشف باکتری عامل بیماری‌های «وبا» و «سل» و نیز یکی از بنیان‌گذاران رشته‌ی «باکتری‌شناسی» است. کوخ روز 11 دسامبر 1843 میلادی در یکی از شهرهای «هانوور» متولد شد. وی تحصیلات خود را در رشته پزشکی به‌پایان رساند. کوخ در روز 24 مارس 1882 به کشف میکروب «سل» نایل و همین اکتشافات سبب شهرت جاودانی او در دنیای طب و بهداشت شد.

1937 میلادی- پل «گلدن گیت» (Golden Gate Bridge) که در زمان تکمیل، طولانی‌ترین پل معلق دنیا محسوب می‌شد، در چنین روزی گشایش یافت.

پل «گلدن گیت» یک پل معلق در «سانفرانسیسکوی» آمریکاست که شمال و جنوب این شهر را به‌هم متصل می‌کند. «گلدن گیت» در فاصله بین سال‌های 1937 تا 1964 میلادی با طول 2,733 متر، طولانی‌ترین پل معلق دنیا به حساب می‌آمد.

1960 میلادی- دولت ترکیه، طی یک کودتا توسط نظامیان این کشور سقوط کرد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1359 خورشیدی- اولین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران افتتاح شد.

1840 میلادی- سال‌روز درگذشت «نیکولو پاگانینی» (Niccolo Paganini) نوازنده و آهنگ‌ساز ایتالیایی است.

1899 میلادی- جنگ سه‌ساله‌ی مهاجران هلندی آفریقای جنوبی معروف به «بوئرها» با سپاهیان انگلیسی که قصد تصرف سرزمین بوئرها یعنی ترانسوال را داشتند آغاز شد‌.

1964 میلادی- سال‌روز درگذشت «جواهر لعل‌ نهرو» نخست‌وزیر سابق هند، هم‌رزم گاندی و یکی از رهبران جنبش استقلال این کشور در دهلی‌نو است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,