Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«ادامه‌ی تنش در دانش‌گاه مازندران به دنبال مرگ یک دانش‌جو»

2012 May 27

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منابع دانش‌جویی

 منصور فیروزی دانش‌جوی کارشناسی ارشد رشته‌ی تربیت بدنی دانش‌گاه مازندران روز چهارشنبه‌ی دو هفته‌ی گذشته به علت سردرد شدید و شرایط نامناسب جسمی به بیمارستان شفای بابلسر رجوع می‌کند و پس از انجام سی‌تی‌اسکن، پزشک متوجه پارگی یکی از مویرگ‌ها در ناحیه سر او شده و فوریت عمل در یک بیمارستان مجهز بر آن‌ها محرز می‌شود.

به‌دلیل عدم تمکن مالی، وی به خواب‌گاه برگشت کرده و به‌هم‌راه دوستانش از چندین نفر از مسوولین دانش‌گاه تقاضای کمک می‌کنند اما تا 48 ساعت هیچ یک از مسوولان و نهادهای دانش‌گاه پاسخ‌گوی وی نبوده تا این‌که روز یک‌شنبه حال وی در خواب‌گاه وخیم‌تر شده و دوستانش با اورژانس خواب‌گاه تماس می‌گیرند، اورژانس با تاخیر بسیار زیاد به محل رفته و وی با هزینه‌ی شخصی یکی از اساتیدش در آخرین لحظات به بیمارستان 17 شهریور امل منتقل شده و بستری می‌شود. اما در همان روز دچار مرگ مغزی شده و فوت می‌کند.

پیکر منصور فیروزی که عضو بنیاد نخبگان ایران و دارنده چند مدال قهرمانی داخلی و بین‌المللی بوده روز دوشنبه برای مراسم تدفین به محل سکونت خانواده‌اش یعنی شهر داراب استان فارس منتقل می‌شود.

بنابر گزارش‌های دانش‌جویی از همان ساعات اولیه‌ی در گذشت منصور، فضای دانش‌گاه و خواب‌گاه به‌شدت امنیتی شده و چندین نفر از فعالین قدیمی این دانش‌گاه به حراست مرکزی احضار و تهدید می‌شوند.

روز دوشنبه صدها اعلامیه در دانش‌گاه مازندران منتشر شده و از دانش‌جویان خواسته می‌شود ظهر سه‌شنبه جهت گرامی‌داشت و هم‌دردی با خانواده‌ی منصور فیروزی و هم اعتراضی صنفی به مسوولان دانش‌گاه که بارها دچار چنین اشتباه‌هایی شده‌اند گرد هم‌آیند. در همین روز چندین نفر از دانش‌جویان موقتن بازداشت شده و پس از بازجویی‌های بلندمدت آزاد می‌شوند، هم‌چنین لیستی ده نفره از دانش‌جویانی در اختیار انتظامات قرار می‌گیرد که از ورود آن‌ها باید ممانعت شود. تماس‌های تهدیدآمیز نهادهای امنیتی با برخی دانش‌جویان و احضار آن‌ها نیز در همین حین ادامه دارد. هم‌چنین از طرف حراست مرکزی با خانواده‌ی بیش از ده نفر از دانش‌جویان  تماس گرفته شده و به آن‌ها گفته می‌شود: «به فرزندتان بگویید وارد تجمع نشود چون ما می‌خواهیم بازداشتش کنیم»!

روز سه‌شنبه ساعت 11.30 تجمعی در مقابل دانش‌کده‌ی انسانی دانش‌گاه مازندران صورت گرفته لحظه به لحظه بر جمعیت افزوده می‌شود. بعضی از دانش‌جویان پلاکاردهایی با متن «ما عزادار منصور فیروزی هستیم» نیز حمل می‌کرده‌اند.

پس از حدود سی دقیقه چندین نفر از اعضای حراست دانش‌گاه به تجمع هجوم برده و پس از ضرب و شتم ابولفضل گرمابی‌ دانش‌جوی کارشناسی ارشد این دانش‌گاه، وی را سوار اتومبیل کرده و به هم‌راه خود می‌برند. پس از ده دقیقه جمعیت به تدریج پراکنده شده و پوریا خالقی، مبین رستمیان و راستین اعلمی نیز بازداشت می‌شوند.

در دو روز گذشته چندین نفر از دانش‌جویان مازندران به اطلاعات بابلسر احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند، هم‌چنین لیست ممنوع‌الورودی‌ها به حدود بیست نفر رسیده است.

بنا بر این گزارش‌ها سه نفر از چهار دانش‌جوی بازداشتی تا این لحظه آزاد شده و از دانش‌جوی چهارم هیچ اطلاعی در دست نیست.

گفتنی‌ست در سال 87 نیز دو دانش‌جوی دختر دانش‌گاه مازندران به نام های شیوا دلفانی و ثریا رییسی به‌دلیل مشکلات صنفی و بی‌توجهی مسوولین این دانش‌گاه، در گذشته بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,