Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی:

«‌احداث یک نیروگاه اتمی جدید در ایران»

2012 May 27

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یکی از مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی، روز شنبه، 26 مه، از احداث دومین نیروگاه اتمی در این کشور با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات خبر داده است.

به گزارش مهر، فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی اظهار داشت که این کشور در سال آینده، 1392، عملیات احداث یک نیروگاه اتمی دیگر در استان بوشهر را آغاز خواهد کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی که عصر روز شنبه در دانش‌کده فیزیک دانش‌گاه تهران سخن می‌گفت، هم‌چنین از خودکفایی در زمینه تولید سوخت هسته‌ای خبر داد و گفت: «در مورد چرخه سوخت به خودکفایی کامل رسیده‌ایم و از سنگ معدن شروع کرده و تا کیک زرد تولید می‌کنیم. تمام فرآورده‌های کیک زرد نیز در کارخانه اصفهان انجام می‌شود و از آن‌جا برای غنی‌شدن به نطنز و فوردو انتقال داده می‌شود.»

آقای عباسی در مورد نیروگاه بوشهر که نخستین منبع تولید برق از انرژی هسته‌ای در ایران است تصریح کرد: «نیروگاه بوشهر در شهریور ماه گذشته (1390) فعالیت‌های خود را به طور جدی آغاز کرد اما تولید برق در این نیروگاه هنوز آغاز نشده و فاز هسته‌ای باید شروع شود. در اردی‌بهشت ماه گذشته به 94 درصد قدرت رآکتور رسیدیم و 942 مگاوات برق در شبکه تولید شد.»

در همین حال، موضوع غنی‌سازی اورانیوم در سطح 27 درصد که در گزارش جدید یوکیو آمانو، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره شده بود، در جلسه پرسش و پاسخ آقای عباسی مورد توجه قرار گرفته و او گفته که این موضوع در حال بررسی است.

هم‌زمان علی‌اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند که یک بحث فنی در گزارش جدید یوکیا آمانو، را سیاسی کنند.

آقای سلطانیه درباره گزارش مربوط به پیدا شدن نشانه‌هایی از تولید اورانیوم با غلظت 27 درصد در تاسیسات اتمی ایران، گفت: «همان‌گونه که در گزارش آژانس آمده است، این امر یک بحث فنی عادی است» و توسط کارشناسان در حال بررسی است.»

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی هم‌چنین تاکید کرد که با وجود درخواست آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برای بازدید از تاسیاسات پارچین، این آژانس هنوز مدارکی در این مورد ارایه نکرده و به همین دلیل هم طرف ایرانی «هنوز برای صدور مجوز بازدید از این سایت قانع نشده» است.

چندی پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های رسمی خود ظن انجام «آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات اتمی» در پارچین را مطرح کرده و از ایران خواسته بود که اجازه بازرسی از این تاسیسات را به آژانس بدهد.

این در حالی است که تازه‌ترین دور مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا و چین) به اضافه آلمان، این هفته در بغداد انجام شد و دور بعدی این مذاکرات قرار است که سه هفته دیگر در مسکو برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

«تلاش برای عدم دست‌رسی ایران به سلاح اتمی»

«مراسم راه‌اندازی نیروگاه بوشهر با ۴۰ درصد توان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,