Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«اقدام هیت رزمندگان اسلام، خلاف قانون است»

2012 May 27

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

امیرجلا‌ل‌الدین شوکتی

منبع: شوکت

محمد قهرمانی، معاون فرهنگی هیت رزمندگان اسلام در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اذعان کرده که «پای‌گاه‌های اینترنتی ایران در شب شهادت امام هادی (ع) به مدت ده دقیقه از دست‌رس کاربران خارج می‌شوند و زیارت جامعه کبیره پخش خواهد شد.» او این‌طور ادامه داده که «بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده پای‌گاه اینترنتی به نشانی www.dahomin.ir طراحی شده که در شب شهادت دهمین امام شیعیان روی تمامی پایگاه‌های ایرانی قابل مشاهده است».

آن‌طور که به نظر می‌رسد این تصمیم در جواب ترانه‌ای که اخیرن توسط یکی از خواننده‌های رپ منتشر شده و در آن با قسم دادن امام دهم شیعیان به موضوعات اجتماعی، سیاسی و جنسی به ایشان توهین می‌شود گرفته شده. پیش‌تر حجت‌الاسلام صافی گلپایگانی حکم ارتداد کسانی را که به «امامان معصوم توهین می‌کنند» و حجت‌الاسلام مکارم شیرازی، از دیگر مراجع تقلید شیعه، حکم ارتداد شخص خواننده ترانه یاد شده را صادر کرده بود.

حال پس از حدود گذشت یک ماه از انتشار این آهنگ، گویا هیت رزمندگان اسلام برنامه‌های خاصی برای شب شهادت آن امام در فضای مجازی در نظر گرفته که نقض صریح قوانین است.

در سال ۲۰۰۳، شرکت خصوصی اینترنتی VeriSign که اپراتور ثبت دامنه‌های .com و .net است، تلاش کرد که به جای نمایش درخواست‌های کاربران مبنی بر مشاهده دامنه‌هایی که هنوز ثبت نشده بودند، آن‌ها را به پرتال خود به نام Site Finder راهنمایی کند و فهرستی از سایت‌های مشابه و فعال را نمایش دهد.

در حقیقت VeriSign درخواست کاربران را تغییر می‌داد و اطلاعاتی مغایر با آن‌چه خواسته بودند نمایش می‌داد. این عمل بلافاصله با واکنش قاطع ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) مواجه شد و برخورد جدی با شرکت مختلف صورت گرفت.

البته هنوز دقیقن مشخص نیست که منظور آقای قهرمانی از هدایت کاربران به مدت ده دقیقه به سایت یاد شده، مربوط چه نوع سایت‌هایی است. آیا درخواست همه سایت‌ها به این پرتال ارجاع داده می‌شود، یا فقط سایت‌هایی که سرورشان در ایران باشد؟ اما به هر حال هر کدام از این حالت‌ها که اتفاق‌ بیفتد، حق کاربران زیر پا گذاشته شده.

لازم به یادآوری است که مشابه این موضوع مدت‌هاست در ایران دارد اتفاق می‌افتد و کسی اعتراضی نمی‌کند. چرا که در حقیقت خود سیستم فیلترینگ و ارجاع کاربران به دامنه peyvandha.ir هم به نوعی نقض قانون محسوب می‌شود؛ اما از آن‌جا که مشابه چنین سیستمی در برخی از کشورهای قدرت‌مند دیگر مثل چین (که هم‌چون ایران از طرف سازمان گزارش‌گران بدون مرز در لیست «کشورهای دشمن اینترنت» قرار دارد) استفاده می‌شود، کم‌تر کسی وارد بحث اعتراض نسبت به این موضوع شده.

به هر صورت هر چند که ترانه منتشر شده از سوی خواننده ضدانقلاب اسلامی، توهین صریح به عقاید شیعیان است و به نظرم کم‌تر کسی در ایران آن را برتابیده اما جا دارد که شرکت‌های مسوولی مثل ارتباطات زیرساخت یا وزارت ICT از انجام این عمل خودداری کنند. در غیر این صورت امید می‌رود که کاربران وب فارسی با انتشار لینک این متن در شبکه‌های اجتماعی، دیگران را از اقدامی چنین غیرحرفه‌ای آگاه کنند و خواهان برخورد جدی ICANN با ترتیب‌دهندگان این برنامه‌ی ناقض حقوق کاربران اینترنت شوند.

برخلاف صحبت‌های آقای قهرمانی که به معنای ارجاع شدن خودکار درخواست کاربران به دامنه dahomin.ir بود، از حدود سه ساعت پیش و آن‌طور که در سایت یاد شده نوشته‌اند، این فقط یک توصیه به مدیران سایت‌ها و درخواست از آن‌ها برای هم‌کاری در این طرح است. به نظر شما این موضوع، حاصل‌ یک تغییر استراتژی است یا عدم توضیح صحیح معاون فرهنگی هیت رزمندگان اسلام؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,