Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پس‌نشینی تند

«سرمایه‌ای از دروغ»

2012 May 27

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و در اثر فشارهایی که بر دگراندیشان و مخالفان سیاسی و عقدیتی وارد شد، شمار بسیاری از آنان تن به مهاجرت‌های ناخواسته دادند. شاید از همان زمان بود که واژه‌ی پناهندگی سیاسی در فرهنگ مردم داخل و خارج از کشور جای خود را باز کرد. مسئله‌ای که در این میان تازگی داشت، سوءاستفاده‌ی برخی از ایرانیان از این مقوله برای دریافت پناهندگی از کشورهای غربی بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تا حدود سه سال پیش و قبل از اعتراضات مردمی به جریان تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری و شدت گرفتن موج مهاجرت شمار فراوانی از کنش‌گران سیاسی و روزنامه‌نگاران منتقد به خارج از کشور، کم‌تر کسی از کیس پناهندگی سیاسی برای رسیدن به مقصودش بهره می‌برد و به نوعی این مسئله حرمتش باقی بود. اما با نهایت تاسف باید گفت که عده‌ای سودجو با مشاهده‌ی مسیر به نسبت آسان‌تر این شیوه در قبول پناهندگی، اقدام به طرح بی‌اساس آن کردند.

درست است که حالا دیگر هیچ‌کس به آسانی و بدون ارایه‌ی مدارک محکم نمی‌توند از این راه از سازمان ملل متحد جواب قبولی بگیرد اما صرف طرح این مسئله نیز باعث می‌شود که زمان انتظار فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران برای دریافت پاسخ حداقل دوبرابر شود.

این موضوع عواقب بسیار ناگواری را برای فعالان و روزنامه‌نگارانی که حقیقتن زندگی خود را در راه برقراری دموکراسی از دست داده بودند به هم‌راه داشت. گفتنی‌ست که متاسفانه برخورد دوگانه‌ی گروه‌ها و احزاب اپوزیسیون باعث شد که برخی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران که از حمایت‌های ویژه‌ای برخودار بودند، به‌سرعت کشور دوم را ترک و در کشور ثالث جای‌گزین شوند، اما افراد مستقل و گم‌نام در کشور دوم گرفتار شوند.

از سوی دیگر به‌علت سوءاستفاده‌ی هم‌وطنان بی‌مسوولیت، روز به روز بر شمار ارایه‌ی کیس‌های پناهندگی سیاسی افزوده شد و این موضوع سبب شد تا روند پذیرش و به‌دنبال آن اقامت در کشورهایی هم‌چون «ترکیه»، «مالزی» و «قبرس» غیرقابل تحمل‌تر شود. این فعالان که بدون هیچ پشتوانه و پس‌اندازی زندگی خود را سپری می‌کنند، عمومن به‌علت وثیقه‌های سنگین مالی که برای خروج از زندان و فرار از ایران سپرده‌اند در شرایط مالی اسفناکی به‌سر می‌برند و اقامت طولانی مدت که در برخی از موارد به سه یا چهار سال هم می‌رسد زندگی آنان را در عمل نابود کرده‌است.

از همین روست که برخی از آن‌هایی که به هر دلیل، اقتصادی و یا روحی و روانی، توان ماندن در کشورهای دیگر را ندارند به ایران باز می‌گردند که بدون استثنا از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده و با مجازات‌های سنگین‌تری از پیش روبرو می‌شوند چرا که حالا جمهوری‌اسلامی به‌راحتی می‌تواند اتهام‌های بیش‌تری هم‌چون جاسوسی را هم به اتهامات قبلی این عزیزان افزوده و مشکلات‌شان را دو چندان کند.

در یکی از آخرین نمونه‌ها از این دست بود که سال گذشته «فرشاد اسود» یکی از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق‌بشر که فعالیت‌های چشم‌گیری را برای طرح شرایط دردناک فرزندان زندانیان سیاسی در ایران انجام داده بود، در اثر فشارهای غیرقابل تحمل، به قصد و نیت طرح پناهندگی سیاسی به «مالزی» آمد اما با نهایت تاسف فقط برای طرح کیس و بیان شرایطش، از سوی سازمان ملل متحد قرار ملاقات و مصاحبه‌ای برای یک سال و نیم بعد به او داده شد.

«اسود» به‌دلیل دوری از خانواده و عدم توانایی مالی برای اقامت، نتوانست بیش از چند ماه دوام آورده و متاسفانه با نگرانی بسیار به کشور بازگشت. وقتی خبر دست‌گیری ایشان را به‌وسیله نهادهای امنیتی خواندم با خودم فکر کردم در پیش‌آمد چنین اتفاقاتی، بسیاری سهیم‌اند، از اپوزیسیون خارج از کشور گرفته که در حمایت از افراد به وابستگی‌های حزبی، گروهی و اعتقادی‌شان بیش‌تر از حقوق انسانی و شرایط آن‌ها اهمیت می‌دهند، تا مردمی که برای دریافت پناهندگی بدون هیچ پیشینه‌ی سیاسی، راه را برای گرفتاران حقیقی تنگ می‌کنند.

بخش دردناک‌تر ماجرا این است که این هم‌وطنان پس از دریافت پناهدگی‌شان نیز به‌سرعت و با مراجعه به سفارت‌های جمهوری‌اسلامی در غرب نامه‌ی اعلام شرم‌ساری را امضا کرده و برای سفرهای تفریحی به ایران باز می‌گردند و همین موضوع شرایط را بیش از پیش برای فعالان واقعی مقیم این کشورها سخت‌تر می‌کند. ای کاش در این شرایط دشوار تاریخی که کشورمان در آن به‌سر می‌برد هم‌وطنان‌مان کمی، فقط کمی مسوولیت بیش‌تری از خود به‌خرج بدهند تا شاهد چنین روزهای دردناکی برای امثال «فرشاد اسود» نباشیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۲ Comments

  1. 1

    wh0cd3155118 Sildenafil Citrate

  2. 2

    wh0cd653577 metformin provera buy atarax augmentin 875 mg atarax 25 mg tablet where to buy lasix synthroid furosemide 40mg tab