Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و هفتم مه ۲۰۱۲»

2012 May 27

درخواست سازمان ملل:

«اقدام فوری علیه حکومت سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

سازمان ملل روز شنبه، 26 مه، به دلیل آن‌چه «قتل‌عام دست‌کم 92 تن از مردم بی‌دفاع از جمله ده‌ها کودک و زن در منطقه حوله» در حمص خوانده، خواستار اقدام فوری علیه حکومت سوریه شده است.

به گزارش الجزیره، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و کوفی عنان فرستاده این سازمان و اتحادیه عرب به سوریه این اقدام را «جنایت وحشیانه و هولناک» توصیف کردند و آن را برخلاف تعهدات سوریه برای توقف کشتار به شمار آوردند.

بان کی مون و کوفی عنان گفتند: «عاملان این جنایت باید بازخواست شوند.»

این در حالی است که یک روز پیش از این نیز آقای بان از رفتار ارتش سوریه انتقاد کرد و سرکوب معترضان را به خشونت و خون‌ریزی غیرقابل قبول خوانده بود.

در عین حال روز شنبه، ناظران بین‌المللی در سوریه اعلام کرده‌اند جسد 92 تن از قربانیان از جمله 32 کودک که سن آن‌ها کم‌تر از 10 سال است در منطقه حوله در مرکز سوریه شناسایی شد.

بان کی مون وعنان هم‌چنین اعلام کردند ناظران اجساد را مشاهده کردند و مشخص شد نیروهای ارتش این منطقه را نیز گلوله‌باران کرده‌اند.

رابرت مود رییس کمیته ناظران در سوریه این کشتار را محکوم کرده و آن را «مصیبت وحشیانه» خوانده بود. او هشدار داد عاملان این رفتار کشور را به سمت جنگ داخلی سوق می‌دهند.

………………………………………..

با حضور مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی،

«آغاز به کار رسمی مجلس دور نهم در ایران»

خبر / رادیو کوچه

فعالیت نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، صبح روز یک‌شنبه، 27 مه، به‌طور رسمی آغاز شده است.

به گزارش ایرنا‌، در اولین روز از فعالیت رسمی مجلس نهم، علیرضا مرندی، نماینده تهران به عنوان رییس سنی، رضا آشتیانی عراقی، نماینده قم به عنوان نایب رییس، محمد حسن‌نژاد، نماینده مرند و جلفا و ابوالقاسم جراره، نماینده بندرعباس به عنوان جوان‌ترین نمایندگان منشی، ترکیب هیت رییس مجلس نهم را در نشست امروز تشکیل داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در مراسم آغاز به کار نهمین دوره مجلس، به جز نمایندگان منتخب مجلس نهم، محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری، صادق آملی‌لاریجانی، رییس قوه قضاییه، آیت‌اله هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا مهدوی‌کنی، رییس مجلس خبرگان رهبری و احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم حضور داشته‌اند.

اعضای هیت دولت، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان از دیگر حاضران در مراسم آغاز به کار نهمین دوره مجلس ایران بوده‌اند.

گزارش شده است که آیت‌اله محمدی گلپایگانی، رییس دفتر آیت‌اله خامنه‌ای، پیام رهبر جمهوری اسلامی به نمایندگان مجلس نهم را قرائت کرده است.

بر اساس اعلام هیت رییسه مجلس شورای اسلامی، امروز پس از سخن‌رانی‌های رسمی و برگزاری مراسم تحلیف نمایندگان مجلس نهم، 15 شعبه برای بررسی و تایید اعتبارنامه‌های نمایندگان منتخب مجلس نهم تشکیل می‌شوند.

مجلس ایران 290 نماینده دارد، ولی به دلیل ابطال نتایج انتخابات دو حوزه انتخابیه دماوند، و تنکابن و رامسر از سوی شورای نگهبان، این دو حوزه تا زمان برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای، نماینده‌ای در مجلس نهم ندارند.

از 288 نفر نماینده کنونی نهمین دوره مجلس ایران 196 نفر منتخب جدید و 92 نفر از نمایندگان مجلس هشتم هستند.

 ………………………………………..

یک متهم در دادگاه اختلاس 3 هزار میلیاردی:

«یکی از آقایان دولتی از جریان اختلاس حمایت کرد»

خبر / رادیو کوچه

دوازدهمین جلسه دادگاه اختلاس بزرگ بانکی در ایران که با عنوان پرونده «فساد بزرگ مالی» در دست‌گاه قضایی نامیده می‌شود با رسیدگی به پرونده 15 متهم از جمله متهم اصلی پرونده صبح روز یک‌شنبه، 27 مه، آغاز شد.

این دادگاه در محل شعبه یک دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در دوازدهمین جلسه دادگاه اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی به اتهامات (ط. ن)، (س. خ)، (ع. ر)، (الف.ر)، (خ.ر)، (ک. د)، (س. ک)، (الف .ش ) ، (ر.ب) ، (الف. گ)، (ی. م)، ( س. م)، ( ع. ر)، ( م. الف) و مه‌آفرید خسروی متهم اصلی پرونده رسیدگی می‌شود.

در این دادگاه نظام رنجبر، غلامعلی ریاحی، غلامحسین صادقی‌قهار و عفت ابراهیمی دفاع از متهمان را برعهده دارند.

نماینده دادستان با قرائت کیفر خواست متهم «ط – ن» مدیرعامل خدمات عمومی فولاد ایران گفت: «مه‌آفرید هشت میلیارد به متهم پرداخت کرد که این پرداخت‌ها در اسناد مالی شرکت ثبت نشده است. هم‌چنین این شخص متهم به پول‌شویی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هشت میلیارد تومان و هم‌چنین کلاه‌برداری است لذا از محضر دادگاه درخواست مجازات دارم.»

متهم پس از قرار گرفتن در جای‌گاه اظهار داشت: «اتهامات وارده را قبول ندارم ولی هشت میلیارد را قبول دارم که گرفتم. داستان از این قرار است که سال 88 کارم را با شرکت آریا آغاز کردم و پس از چند ماه شرکت سود خوبی داشت و از بابت سودحاصله رییس و هیت مدیره فولاد منتفع می‌شدند و من هم حدود هشت میلیارد تومان تحویل گرفتم. ولی باید متذکر شوم که مجموع هشت میلیارد تومان به حساب دادسرا واریز شده است. ما در دوسالی که با خسروی کار کردیم 500 میلیارد تومان گردش مالی داشتیم. الان هم 290 میلیارد تومان طلب‌کاریم.»

وی در ادامه تاکید کرد: «‌به اعتقاد من این اقدامات ال‌سی‌آفرینی بوده نه کار‌آفرینی من با ده‌ها شرکت مانند فولاد خوزستان و اصفهان کار کردم اصلن مشکلی نداشتم.»

وی خظاب به قاضی ناصر سراج خواستار توضیحات آقای خسروی، متهم اصلی پرونده بود و از وی خواست تا شخصی که به گفته او دارای مقام دولتی است و این جریان به حمایت وی پیش می‌رفته را معرفی کند.

لازم به اشاره است در چندین جلسه پیشین این دادگاه، دادستان تهران، عباس جعفری‌دولت‌آبادی و نماینده دادستان از حضور برخی افراد سرشناس و نزدیک به دولت جمهوری اسلامی در پرونده اختلاس سه‌هزار میلیادر تومانی خبر داده و گفته‌اند که به اتهام این افراد نیز رسیدگی خواهد شد.

هم‌چنین قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده اختلاس بانکی که در ایران آن را فساد مالی بزرگ می‌خوانند، گفته بود: «هر فردی که در این پرونده نقش داشته به دادگاه فراخوانده می‌شود.»

………………………………………..

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی:

«‌احداث یک نیروگاه اتمی جدید در ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یکی از مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی، روز شنبه، 26 مه، از احداث دومین نیروگاه اتمی در این کشور با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات خبر داده است.

به گزارش مهر، فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی اظهار داشت که این کشور در سال آینده، 1392، عملیات احداث یک نیروگاه اتمی دیگر در استان بوشهر را آغاز خواهد کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی که عصر روز شنبه در دانش‌کده فیزیک دانش‌گاه تهران سخن می‌گفت، هم‌چنین از خودکفایی در زمینه تولید سوخت هسته‌ای خبر داد و گفت: «در مورد چرخه سوخت به خودکفایی کامل رسیده‌ایم و از سنگ معدن شروع کرده و تا کیک زرد تولید می‌کنیم. تمام فرآورده‌های کیک زرد نیز در کارخانه اصفهان انجام می‌شود و از آن‌جا برای غنی‌شدن به نطنز و فوردو انتقال داده می‌شود.»

آقای عباسی در مورد نیروگاه بوشهر که نخستین منبع تولید برق از انرژی هسته‌ای در ایران است تصریح کرد: «نیروگاه بوشهر در شهریور ماه گذشته (1390) فعالیت‌های خود را به طور جدی آغاز کرد اما تولید برق در این نیروگاه هنوز آغاز نشده و فاز هسته‌ای باید شروع شود. در اردی‌بهشت ماه گذشته به 94 درصد قدرت رآکتور رسیدیم و 942 مگاوات برق در شبکه تولید شد.»

در همین حال، موضوع غنی‌سازی اورانیوم در سطح 27 درصد که در گزارش جدید یوکیو آمانو، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره شده بود، در جلسه پرسش و پاسخ آقای عباسی مورد توجه قرار گرفته و او گفته که این موضوع در حال بررسی است.

هم‌زمان علی‌اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند که یک بحث فنی در گزارش جدید یوکیا آمانو، را سیاسی کنند.

آقای سلطانیه درباره گزارش مربوط به پیدا شدن نشانه‌هایی از تولید اورانیوم با غلظت 27 درصد در تاسیسات اتمی ایران، گفت: «همان‌گونه که در گزارش آژانس آمده است، این امر یک بحث فنی عادی است» و توسط کارشناسان در حال بررسی است.»

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی هم‌چنین تاکید کرد که با وجود درخواست آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برای بازدید از تاسیاسات پارچین، این آژانس هنوز مدارکی در این مورد ارایه نکرده و به همین دلیل هم طرف ایرانی «هنوز برای صدور مجوز بازدید از این سایت قانع نشده» است.

چندی پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های رسمی خود ظن انجام «آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات اتمی» در پارچین را مطرح کرده و از ایران خواسته بود که اجازه بازرسی از این تاسیسات را به آژانس بدهد.

این در حالی است که تازه‌ترین دور مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا و چین) به اضافه آلمان، این هفته در بغداد انجام شد و دور بعدی این مذاکرات قرار است که سه هفته دیگر در مسکو برگزار شود.

………………………………………..

کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی:

«حذف صفرهای پول ملی ایران در سال 1393»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 27 مه، محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرد اگر مجلس تا نیمه اول امسال لایحه حذف صفرها از پول ملی را تصویب کند، اول سال 1393 صفرها از پول ملی حذف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، آقای بهمنی گفته است که در حال حاضر بانک مرکزی برنامه حذف صفر را به دولت داده و دولت مشغول برسی آن است و پس از آن دولت آن را به مجلس ارایه خواهد داد.

به گفته آقای بهمنی «علت این امر تهمیداتی است که باید برای پول کشور انجام شود که یک پروسه طولانی است.»

برنامه حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پولی ملی از مدت‌ها پیش مطرح بوده و از سال گذشته بانک مرکزی و دولت با جدیت طرح حذف چهار صفر از پول ملی را دنبال می‌کنند.

به دلیل افزایش شدید تورم و کاهش قابل توجه ارزش برابری ریال در برابر پول‌های خارجی در خلال سی سال گذشته، و به خصوص چند سال اخیر، برای انجام مبادلات به ریال و حتا به تومان، به ارقام بالایی نیاز است که حساب‌داری و حساب‌رسی و هم‌چنین حمل و نقل پول را دشوار کرده و به همین دلیل، برخی کارشناسان خواستار آن شده‌اند که واحد پول ملی افزایش یابد.

در حال حاضر ریال واحد پول ملی ایران به حدی کم ارزش شده که در مبادلات جایی ندارد و جای آن را تومان گرفته است.

رییس کل بانک مرکزی هم‌چنین تاکید کرد «نام واحد پولی تغییر خواهد کرد و بر اساس نظر خواهی که انجام شده و هم چنین نظر مجلس تصمیم نهایی گرفته می‌شود.»

از جمله نام‌های پیشنهادی که نور، دریک و تومان است. دریک واحد پولی امپراتوری هخامنشی بوده است.

 ………………………………………..

توسط نوجوان 16 ساله صورت گرفت،

«حل‌شدن مسئله ریاضی 350 ساله نیوتن»

خبر / رادیو کوچه

یک نوجوان آلمانی-هندی‌ به عنوان نخستین فردی شناخته شد که توانست یک مسئله پیچیده ریاضی را که بیش از 300 سال پیش توسط آیزاک نیوتون، فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره شناس و فیلسوف انگلستان مطرح شده بود را حل کند.

شوریا ری، روی چگونگی محاسبه دقیق مسیر پرتاب موشک تحت نیروی جاذبه در معرض فشار هوا کار کرده بود.

براساس گزارش هرالد سان، این نوجوان آلمانی-هندی‌ اظهار داشت که درحالی که روی یک پروژه مدرسه کار می‌کرده، مسئله‌ای را حل کرده است که قرن‌ها ریاضیدان‌ها را به خود مشغول کرده بود.

ری برای تلاش‌های خود یک جایزه تحقیقاتی دریافت کرد و از سوی رسانه‌های آلمانی لقب نابغه گرفت اما خود این اقدام را صرفن به کنجکاوی یک دانش‌آموز نسبت داد و گفت: «وقتی که برایمان توضیح دادند این مسایل هیچ راه حلی ندارد، فکر کردم که ضرری در تلاش برای یافتن راه حل نیست.»

نیوتن این مسئله را که مربوط به حرکت موشک‌ها در هوا می‌شود را در قرن هفدهم مطرح کرد. ریاضیدان‌ها تاکنون توانسته بودند راه‌حل‌های جزیی برای این مسئله ارایه کنند.

ری هم‌چنین مسئله دیگری را که در رابطه با برخورد یک جسم به دیوار بوده و در قرن نوزدهم مطرح شده نیز حل کرده است.

هر 2 مسئله حل شده توسط این نوجوان در عرصه دینامیک است و انتظار می‌رود که راه‌حل‌های وی سهم بیش‌تری در بررسی‌های دقیق‌تر در این عرصه و هم‌چنین عرصه بالیستیک داشته باشد.

………………………………………..

جهت حفظ وحدت و یک‌پارچگی موضع کردها،

«ارایه استعفای رییس جمهوری عراق به اقلیم کردستان»

خبر / رادیو کوچه

جلال طالبانی، رییس جمهور عراق، استعفانامه خود را تسلیم مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان کرده تا در صورت صلاح‌دید، آن را به جریان بیندازد. هدف از این اقدام حفظ وحدت و یک‌پارچگی موضع کردها اعلام شده است.

به گزارش العربیه به نقل از آژانس خبری موکریان، آزاد جندیانی، سخن‌گوی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به رهبری جلال طالبانی اعلام کرده است بحران سیاسی عراق در چند هفته گذشته وارد مرحله تنش‌آلودی شده و اختلافات سیاسی میان گروه‌های عراقی به مرحله‌ی خطرناکی رسیده است.

بنا به گفته جندیانی، از این رو جلال طالبانی خواهان آن است که در این بحران اتحاد میان گروه‌های کرد حفظ شود، از همین رو نامه استعفای خود را «به منظور حفظ وحدت میان کردها» نوشته است.

جندیانی موضع جلال طالبانی و ارسال نامه استعفای وی به بارزانی را نشانه اهمیت دادن جلال طالبانی به حفظ موضع یک‌پارچه کردها دانسته و گفته است «این موضع نشان می‌دهد که جلال طالبانی هیچ پست و مقامی را بالاتر از منافع ملت کرد نمی‌داند و منافع کردها نیز هم راستا با منافع عراق فدرال و دموکراتیک است.»

وی با اشاره به این‌که بحران کنونی عراق مسیرهای مختلفی در پیش دارد افزود: «گفت‌و‌گو و تبادل افکار میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق (گروهی که بارزانی رهبری آن را در دست دارد) با دیگر گروه‌های سیاسی کردستانی برای آمادگی تعامل با هرگونه احتمال در مقابل بحران کنونی ادامه دارد.»

جندیانی هم‌چنین تاکید کرد جلال طالبانی نیمه هفته آینده به اقلیم کردستان باز خواهد گشت.

اختلاف میان گروه‌های عراقی دولت این کشور را در آستانه سرنگونی قرار داده است. عمده اختلاف ناشی از سیاست‌های نوری مالکی نخست وزیر عراق است که دیگر گروه‌های عراقی او را متهم به «دیکتاتوری» می‌کنند. شماری از رهبران سیاسی عراق از جمله رهبران ائتلاف العراقیه، ائتلاف کردستان و جریان صدر، برای بررسی بحران اخیر عراق، دو نشست در اربیل و نجف گردهم آمدند.

………………………………………..

در جنوب شرق افغانستان روی داد،

«کشته‌شدن اعضای خانواده افغان در عملیات هوایی ناتو»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 27 مه، مقامات افغان از کشته‌شدن دست‌کم 8 غیرنظامی، از جمله شش کودک، در اثر عملیات هوایی نیروهای ناتو در جنوب شرق افغانستان خبر داده‌اند.

به گزارش الجزیره، به گفته مقامات، این حادثه در ولسوالی گرده‌سیری ولایت پکتیا، روی داده است و نیروهای ناتو یک خانه مسکونی را هدف قرار داده‌اند.

گفتنی است کشته‌شدگان همه غیرنظامی و اعضای یک خانواده هستند.

گزارش‌ها می‌رساند که در فاصله کمی از موقعیت این بمباران، یک عملیات نظامی برای سرکوب گروه‌های مسلح در جریان بوده است.

ناتو هنوز جزییات این حادثه را تایید نکرده، اما یک سخن‌گوی این نیروها گفته که ادعای کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات را بررسی می‌کنند.

بیش‌تر سربازان مستقر در پکتیا، نیروهای آمریکایی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,