Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
پرسه – صنعت میهمان پذیری - 1

«این ایرانی‌های مهمان دوست…»

2012 May 27

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

    حتمن و حتمن و حتمن بارها و بارها شنیدید که ایرانی‌ها مهمان نوازترین مردمان دنیا هستند. من بارها از زبان گردش‌گران خارجی که به ایران سفر کردند در این مورد شنیدم و این مهمان‌نوازی ایرانی‌ها همواره یکی از ماندگارترین خاطرات آن‌ها و ویژه‌ترین صفتی بوده که به ایرانیان نسبت دادند. کافی است یک جست و جوی ساده در سفرنامه هایی که نوشتند انجام بدهید تا ببینید چه عکس‌ها و خاطراتی از این میهمان دوستی می‌یابید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این امر در فرهنگ رفتاری ما به آشکاری دیده می‌شود و تبدیل به یک رفتار نهادینه شده. همیشه از قدیم بهترین اتاق خانه برای میهمان بوده، بهترین خوراکی‌ها، بهترین ظرف‌ها و حتا بهترین رخت‌ها برای میهمانی‌ها پوشیده می‌شده. فیلم سینمایی «مهمان مامان » را که به یاد دارید؟ شاید بتوان گفت بهترین نمونه از این خصلت میهمان دوستی ایرانی‌ها در این فیلم به تصویر کشیده شده است.

اما اگر بخواهیم کمی منطقی‌تر به قضیه نگاه کنیم و کمی از آن حس بهترین بودن در خیلی زمینه‌ها فاصله بگیریم، می‌بینیم که در بسیاری از زمان‌ها این ویژگی تبدیل به یک خصلت آزاردهنده هم می‌شود. تعارف‌های زیاد و اصرار به دادن خدماتی که به هیچ وجه مورد درخواست یا مطلوب میهمان نیست وگاهی او را در نوعی معذوریت قرار می‌دهد.

و یا این رفتار می‌تواند حتا برای خارجیانی که با فرهنگ ایرانی آشنا نیستند و البته چندان هم عادت به این همه پذیرفته شدن توسط میزبان را ندارند، گاهی خصلتی دست و پاگیر هم به شمار برود.

اما به راستی چرا این گونه هست؟

شاید بتوان گفت یکی از درست‌ترین نقطه نظرات مطرح شده در این زمینه، داشتن نگاه سنتی به امر مهمان‌پذیرای است و چندان به رضایت‌مندی واقعی میهمان توجه نمی‌شود. درحالی که این صنعت امروزه در دنیا روی‌کردی نو و آکادمیک دارد و با آموزش و تحقیقات نوین همراه است.

از آن جا که صنعت میهمان‌پذیری یکی از بازوهای اساسی و اجرایی صنعت گردش‌گری است امر میهمان‌پذیری و داشتن مهارت کافی در آن در جذب گردش‌گر اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. دانش و مهارتی که از آن درجهان امروزه با عنوان Hospitality  یاد می‌شود و در صنعت گردش‌گری که به طور کامل یک صنعت خدماتی است نقش انکارناپذیری دارد.

افراد شاغل در چرخه خدمات می‌بایست با آرامش کافی با مشتری برخورد کنند و به عنوان میزبان از فرهنگ میهمان خویش تا حدودی آگاه باشند. انتقادها را بپذیرند و در جهت رفع مشکلات برآیند. در واقع باید تلاش شود تا بهترین خدمات برای گردش‌گر یا مشتری که قصد دریافت بالاترین حد خدمات را داشته و انتظارش از سفر گذراندن اوقاتی خوش است، فراهم شود و شاید بنا به نقطه نظر یک کارشناس گردش‌گری بهترین تمرین برای ارایه خدمات مناسب به گردش‌گران خارجی، این باشد که از گردش‌گران داخلی آغاز کنیم.

به هر روی آنچه که مسلم است این است که ایجاد تحول و رونق در صنعت گردش‌گری ایران تنها با داشتن جاذبه‌های رنگ به رنگ و افتخار به این که ایران در جایگاه چندم جهان از این نظر قرار دارد، امکان‌پذیر نیست. برای رسیدن به بالاترین پله‌های ترقی در این صنعت باید مجهز به ابزاری بود که این سیر صعودی را آسان‌تر کند و تسلط بر دانش میهمان‌پذیری یکی از با اهمیت‌ترین مهارت‌ها در این زمینه است.

در برنامه‌های آتی بیشتر به این زمینه خواهم پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۳ Comments


 1. دوچرخه سوار
  1

  خانم سیمین!
  بچه های دوچرخه سوار رو که ۳ قسمت باهاشون برنامه پر کردی
  حالا تو خونتون هم ازشون استفاده کردی برای یه گزارش دیگه
  داشتیم!؟
  راستش رو بگید این بچه ها تو چند تا گزارش دیگه نقش دارن.


 2. ardavan
  2

  متن گزارش اشاره ای به دوچرخه سوارها ندارد و موضوعیت دیگری را مد نظر دارد. به گمانم نگارنده گرامی کامنت با دقت بیشتری باید گزارش را بخواند.

 3. 3

  wh0cd953954 generic propecia deltasone