Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
هشتم خرداد- بیست‌و‌هشتم مه

«تقویم تاریخ هشتم خرداد»

2012 May 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1381 خورشدی- «حبیب‌اله کسمایی» فیلم‌نامه‌نویس سینمای ایران درگذشت. او متولد 1309 تهران، فارغ‌التحصیل دانش‌کده هنرهای زیبای دانش‌گاه تهران بود. نگارش فیلم‌نامه «جدایی» نخستین تجربه وی در سینما محسوب می‌شود. محمد‌علی فردین به هم‌راه حبیب‌اله کسمایی در سال 1347 خورشیدی نویسندگی فیلم به یاد ماندنی «سلطان قلب‌ها» را بر عهده داشتند.

«آخرین مبارزه»، «آسمان بی‌ستاره»، «قصه دل‌ها» و «مرد افکن» نیز برخی از فیلم‌هایی هستند که فیلم‌نامه آن‌ها توسط کسمایی نوشته شده‌اند.

1852 میلادی- «اوژن بورنوف» (Eugène Burnouf) محقق و خاورشناس فرانسوی نیز در چنین روزی درگذشت. در رشته حقوق تحصیل کرد و به زبان و ادبیات مشرق زمین و سرزمین هند، علاقه‏مند شد. از این رو به فراگیری زبان‏های سانسکریت و پالی همت گماشت و به کار مطالعه و تحقیق روی آورد. بورنوف هم‏چنین پس از مطالعات فراوان، کتاب بودا و مذهب او را نگاشت.

وی در خوانده شدن خط میخی در نگارش پارسی باستان کمک بسیاری کرد و هم‌چنین به ترجمه متون سانسکریت گات‌ها به زبان فرانسه پرداخت. از مهم‌ترین آثار او کتاب «تعلیقات یسنا» است.

1964 میلادی- «سازمان آزادی‌بخش فلسطین» توسط مجلس ملی فلسطین شکل گرفت. این سازمان کنفدراسیونی از احزاب فلسطینی است که به عنوان نماینده رسمی مردم فلسطین شناخته می‌شود.

مجلس ملی فلسطین نهاد قانون‌گذاری این سازمان است که هر دو سال یک‌بار تشکیل جلسه می‌دهد. «محمود عباس» پس از مرگ «یاسر عرفات» رییس کمیته اجرایی سازمان تاکنون است اتحادیه عرب در 1974 این سازمان را تنها نهاد مشروع برای نمایندگی مردم فلسطین دانست و به عضویت خود پذیرفت.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1908 میلادی- «یان فلمینگ» نویسنده انگلیسی و خالق شخصیت مشهور «جیمز باند»، در لندن متولد شد.

اولین کتاب از مجموعه جیمز باند را با عنوان «کازینو رویال» منتشر کرد. آخرین کتاب فلمینگ با عنوان «اختاپوس و روشنایی‌های روز»، دو سال بعد از مرگ فلمینگ، منتشر شد.

1918 میلادی- منطقه‌ای از سرزمین ارمنستان سابق در امپراتوری روسیه، تحت عنوان «جمهوری دموکراتیک ارمنستان»، اعلام استقلال کرد. جمهوری دمکراتیک آذربایجان نیز در «گنجه» آذربایجان توسط تعدادی از سیاست‌مداران ملی‌گرا بعد از منحل شدن فدراسیون ماورای قفقاز از شوروی اعلام استقلال کرد. جمهوری دمکراتیک آذربایجان اولین جمهوری دمکراتیک در میان ملل مسلمان محسوب می‌شود.

1940 میلادی- بلژیک توسط آلمان تصرف شد. چند ماه پس از آغاز جنگ جهانی دوم، هیتلر تصمیم گرفت تا فرانسه را به تصرف خود درآورد. از این‏رو به جای حمله مستقیم به خطوط دفاعی فرانسه در طول مرزهای آلمان، حمله به خاک فرانسه از طریق مرزهای بلژیک را در پیش گرفت. به همین جهت، نیروهای آلمان در 10 ما 1940، هر سه کشور کوچک بلژیک، هلند و لوکزامبورگ را مورد حمله قرار دادند. این امر باعث واکنش سریع نیروهای انگلستان شد و به مقابله در برابر آلمان پرداختند. اما این مقاومت چندان دیری نپایید و در نهایت، مردم بلژیک پس از چند روز مقاومت در برابر هجوم ارتش آلمان، به فرمان پادشاه بلژیک، جنگ را متوقف کردند و بلژیک در چنین روزی به دست آلمان افتاد. این تصمیم باعث نارضایتی مردم بلژیک و در نهایت برکناری رسمی پادشاه این کشور از سلطنت در سال 1951 شد.

1998 میلادی- هند در سال 1974 به قدرت هسته‌ای تبدیل شد و پاکستان نیز در چنین روزی اولین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد.

هند و پاکستان از زمان استقلال‌شان در سال 1947 سه جنگ را با یک‌دیگر پشت‌سر گذاشته‌اند که دو جنگ از این جنگ‌ها بر سر کشمیر بوده است. از سال 2004 مذاکرات صلح میان دو طرف جریان دارد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,