Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آقای خوشبختی- بخش سوم

«چگونگی انتخاب هدف»

2012 May 28

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

دوستان خوب من. از این‌که امروز به‌تر از هر روز و با لب‌خند به این برنامه توجه می‌کنید از شما سپاس‌گزارم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در برنامه‌های قبل به شیوه «هدف هوش‌مند» به عنوان به‌ترین راه‌کار انتخاب هدف اشاره کردم و گفتم که بر اساس شیوه هدف هوش‌مند، هر هدفی که انتخاب می‌کنید بایستی پنج ویژگی داشته باشد تا از درستی انتخاب هدف خود اطمینان حاصل کنید. هم‌چنین به سه ویژگی از ویژگی‌های هدف هوش‌مند اشاره کردم که عبارت بودند از:

ویژگی اول: هدف انتخابی شما بایستی واضح و مشخص باشد.

ویژگی دوم: هدف انتخابی شما بایستی قابل اندازه‌گیری باشد.

ویژگی سوم: هدف انتخابی شما بایستی دست یافتنی و در دست‌رس باشد.

در این برنامه به دو ویژگی باقی‌مانده می‌پردازم.

ویژگی چهارم: هدف انتخابی شما بایستی واقع‌بینانه و منطقی باشد.

باید ببینید که آیا دست‌یابی به چنین هدفی از عقل و منطق پیروی می‌کند؟ برای درک موضوع به این مثال توجه کنید:

فرض کنید خانم بسیار محترمی به نام مریم، 35 ساله با 90 کیلو وزن و قد 160 سانتی‌متر، دو فرزند دارد و فرزند سوم را هم دو ماهه باردار است. او و همسرش هر دو کارمند هستند و طبق قانون‌کار هر کدام یک ماه مرخصی استحقاقی در سال دارند. به تازگی صاحب خانه و خودروی شخصی شده‌اند که پرداخت اقساط آن یکی از دلایل کار بیرون از منزل مریم خانم هست. او و همسرش در خانواده‌هایی فرهنگی و سنتی رشد یافته‌اند و در یکی از شهرهای ایران زندگی آرام و شرافت‌مندانه‌ای دارند و تربیت صحیح فرزندان یکی از دغدغه‌های ارزش‌مند زندگی آن‌ها ‌است. مریم خانم در دوران دبستان دوست بسیار صمیمی به نام مهشید داشته که از سال سوم دبستان هم‌راه با خانواده به کشور کانادا مهاجرت کرده است. مهشید دختر خوب و نازنینی است که تبدیل به یک مدل و طراح لباس حرفه‌ای با 180 سانتی‌متر قد و 75 کیلو وزن شده و حالا پس از سال‌ها دوری برای راه‌اندازی سالن مد و طراحی لباس به وطن بازگشته است. مریم‌ خانوم و مهشید جون طی اولین ملاقات که بسیار هیجان‌انگیز هم هست، تمام خاطرات گذشته را مرور و از سیر تا پیاز سرگذشت این سال‌های فراغ را برای هم تعریف می‌کنند. مریم ‌خانم که محو چهره و اندام و پوشش و حرکات و صحبت و رفتار کاملن متفاوت مهشید شده ناگهان فکری مانند برق از ذهنش می‌گذرد: «می‌خواهم مانکن شوم». موضوع را با مهشید در میان می‌گذارد: «مهشید جون، کاش منم می‌تونستم مثل تو بشم. عاشق مانکن شدنم. ولی حیف که امکاناتش نبود. به نظر تو می‌تونم؟ کمکم می‌کنی؟». مهشید هم بزرگ‌وارانه پاسخ می‌دهد: «آخی، آره عزیزم پس دوستی به چه درد می‌خوره؟ هرکاری بتونم برات انجام می‌دم.». و از آن‌روز آتش مانکن شدن در وجود مریم ‌خانم شعله‌ور می‌شود تا جایی که واقعن می‌خواهد و تصمیم می‌گیرد که مانکن شود. خوب، حالا مریم خانم باید هدف‌گذاری کند و آن‌ را روی کاغذ بنویسد. اما آیا به نظر شما چنین هدفی برای مریم ‌خانم، یک هدف واقع‌بینانه و منطقی است؟ اگر شما به جای مریم‌ خانم بودید اصلن به چنین هدفی فکر می‌کردید؟ اصلن چنین هدفی را انتخاب می‌کردید؟

ویژگی پنجم: هدف انتخابی شما بایستی مبتنی بر زمان -دارای زمان‌بندی- و ملموس باشد.

باید زمان کافی و هم‌چنین برنامه زمان‌بندی برای رسیدن به هدف داشته باشید و از آن تبعیت کنید. باید بتوانید وضعیت پیش‌رفت خود را با برنامه زمانی از پیش تعیین شده بسنجید. در واقع بایستی برای رسیدن به هدف، مهلت زمانی تعیین کرده باشید. بدون تعیین محدوده زمانی ضرورتی برای رسیدن به هدف احساس نمی‌شود. تعیین مقیاس زمانی به شما امکان می دهد که فرآیندهای کاری خود را مشخص سازید و به آهنگ و روالی مناسب برسید. این‌که بدانید کجا باید تلاش بیشتری بکنید و کجا باید استراحت کرده و از تلاش خود بکاهید موضوع بسیار مهمی است. اگر زمان مشخصی برای رسیدن به هدف نداشته باشید، این امکان وجود دارد که اولویتی غیرمنتظره از راه برسد و توجه شما را از رسیدن به هدف مورد نظر، به سمت خود منحرف کند. به یاد داشته باشید که وارد عمل شدن بدون برنامه‌ریزی علت مشترک همه شکست‌ها است. وقت، با‌ارزش‌ترین منبع مالی و تمام موجودی شما برای رسیدن به اهدافی است که در زندگی خواهان آن هستید. رویکرد شما نسبت به وقت‌تان تا حد زیادی میزان پیش‌رفت و موفقیت شما را تعیین می‌کند. هدف خرید خودرو بی ام دبلیو خاطرتان هست؟ حال با توجه به پنج ویژگی که برای یک هدف هوش‌مند بیان کردم، هدف شما به این‌صورت نوشته می‌شود: «من می‌خواهم در بیستم فروردین ماه سال 1392 یک دست‌گاه خودرو بی ام دبلیو کوپه مدل 2011 سفید رنگ شیشه دودی رینگ اسپرت با تودوزی چرمی کرم رنگ به قیمت یک‌صد میلیون تومان از نمایندگی کمپانی در تهران خریداری کنم.»

بسیار به‌تر و موثرتر است چنان‌چه تصویری زیبا از اتوموبیل مورد علاقه خود که همان مشخصات را داشته باشد در محلی که جلوی دیدتان باشد، مثل کنار آینه نصب کنید تا هر روز آن‌را ببینید. این یک تکنیک قدیمی است که در برنامه‌های بعد به طور مفصل به آن می‌پردازم.

خوب، دوستان موفق من، حالا دیگر می‌توانید اهداف‌تان را به درستی و با خیال راحت بنویسید. اما باز هم نیاز هست تا تمرین دو جلسه قبل را انجام دهید. لطفن اهدافی را با در نظر گرفتن پنج ویژگی هدف هوش‌مند بنویسید و از دوست‌تان بخواهید که از طریق خواندن نوشته شما آن اهداف را برای‌تان توضیح دهد. چنان‌چه شباهت تصویری که او از هدف شما می‌سازد با آن‌چه شما در ذهن دارید کم باشد و یا این‌که دوست‌تان سوالاتی را مطرح کند و توضیحاتی بخواهد، باید در نوشته خود بازنگری کنید و این به آن معنی است که برای نوشتن صحیح اهداف خود به تمرین بیش‌تری نیاز دارید. به قول معروف، کار نیکو کردن از پر کردن است.

خوب، این قسمت هم به پایان رسید اما هنوز تحلیل تعریف موفقیت به پایان نرسیده است. در برنامه بعد به ادامه موضوع موفقیت می‌پردازم.

با امید به این‌که به تمامی اهداف هوش‌مند زندگی برسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. ناصر کلانتری
    1

    خیلی عالیه