Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
قصه‌های جزیره- گفت‌وگو با رضا محمدی

«ناگفته‌هایی از یک شاعر افغان»

2012 May 28

هادی خوجینیان/ رادیو کوچه

با آثار «رضا محمدی» شاعر افغانی در ایران آشنا شده بودم. در این چند هفته که تور شعر خوانی‌اش در جزیره به راه افتاده بود، هوس مصاحبه کردن با او را داشتم که از طریق رفیق جانم «مروه سبحان» شاعر افغانی که در لندن زندگی می‌کند، با رضا تماس گرفته و به کمک شیوا شکوری دوست دیگرم، قرار ملاقاتی را در کافه‌ای در هتلی نزدیک فرودگاه هیترو گذاشتیم. وای که چقدر کافه‌های نزدیک فرودگاه‌ها را من دوست دارم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خودم نتوانستم بروم، چون باید مراقب گوستاو، پرنده‌ی عاشقم بودم‌. خب خودتان به‌تر می‌دانید آدم، نباید رفیق عاشق‌اش را هیچ وقت تنها گذارد.

رضا جان ما، خیلی راحت و صمیمی از دنیای این روزهایش حرف زد. از زندگی‌اش که در سال ۱۳۵۸آغاز شد، برای‌مان گفت. از ایران، افغانستان و انگلستان حرف‌ها زد. از عشق و از خود سانسوری، از تنهایی‌های خودش، از مدرسه‌ای در در‌ه‌ی بزرگی در افغانستان که هوس ساختن‌اش را دارد. از تاثیر شعر و محیط جزیره بر آثارش، ناگفته‌هایی را بازگو کرد.

رضا محمدی با خانواده‌اش پس از آغاز کودتا و جنگ و گریزها، در کشورش، افغانستان، به ایران کوچ کردند.

فلسفه را به عنوان مدرک دانش‌گاهی برگزید و چقدر هم فلسفه به کمکش آمد.

در روزنامه‌های مختلفی در ایران کار خبرنگاری کرده و همه‌ی این تکاپوها، باعث شد، دوباره از دو وطن‌اش، ایران و افغانستان، به جزیره‌ی بارانی انگلستان بیاید، تا به قول خودش دنیای تازه‌ای را در لندن کشف کند.

در لندن می‌توان از هر کشوری، کسی را بیابی تا به جهان شهر بودن شهر دیکنز، ایمان بیاوری.

رضا آثار چندی را در تهران، کابل و لندن چاپ کرده است. به کار توریسم و انتشار دو هفته‌نامه «سیمرغ»، دست زد و زندگی را گاه سفت و گاه نرم می‌گیرد تا از گریزگاه‌های لحظه‌های خودش غافل نشود.

شما را دعوت به شنیدن مصاحبه‌ی شیوا شکوری با رضا، می‌کنم و امیدوارم این مصاحبه‌ها، باب جدیدی را برای گفت‌و‌گوهای بعدی‌، با شاعران، نویسندگان و هنرمندان جزیره باز کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. سیمین
    1

    خداقوت … می ریم که داشته باشیم یک برنامه شنیدنی و متفاوت رو …