Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
«کسپرسکای»، شرکت فعال در امنيت اينترنت:

«کشف یک ویروس اینترنتی پیچیده‌تر از استاکس‌نت»

2012 May 29

خبر / رادیو کوچه

کارشناسان امنیتی یک ویروس سارق اطلاعات اینترنتی کشف کرده‌اند که هزاران کامپیوتر در منطقه خاورمیانه را آلوده کرده است و به اعتقاد آن‌ها، این ویروس که «Flame» (زبانه آتش) نام دارد در پنج سال گذشته پنهانی فعالیت داشته و بخشی از جنگ سایبری است که در منطقه به راه انداخته شده است.

به گزارش رویترز، رائل شوئنبرگ محقق ارشد «کسپرسکای»، شرکت فعال در امنیت اینترنت و تولید‌کننده آنتی‌ویروس‌ها که این ویروس را همین شرکت کشف کرده است، گفته است که ویروس «فلیم» پیچیده‌ترین ویروس کشف شده تا به امروز است، اما وی اذعان داشته است که هنوز مشخص نیست که چه کسی این ویروس اینترنتی را به‌وجود آورده است.

کسپرسکای زمانی موفق به کشف این ویروس شده است که در حال بررسی گزارش‌هایی درباره حمله یک ویروس اینترنتی با نام «وایپر» به کامپیوترهای ایران بوده است.

اگر تحلیل و تحقیقات شرکت کسپرسکای درست باشد، ویروس فلیم می‌تواند سومین سلاح اینترنتی کشف شده بعد از ویروس‌های «استاکس‌نت» و «دوکو» باشد.

استاکس نت در سال 2010 برنامه هسته‌ای ایران را هدف قرار داده بود و ویروس سارق اطلاعات «دوکو» برای سرقت اطلاعات از زیرساخت‌های حیاتی صنعتی، طراحی شده بود که سال گذشته گزارش شد بخش صنعتی ایران را هدف قرار داده است.

محققان شرکت کسپرسکای گفته‌اند که آن‌ها هم اکنون فقط تحقیقات را بر روی این موضوع شروع کرده‌اند که دریابند این ویروس قدرت‌مند جدید چگونه کار می‌کند، چرا که ویروس کشف شده بسیار پیچیده است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که بیش‌ترین دست‌گاه‌های الوده شده از ویروس فیلم در ایران بوده است و بعد از ایران، بیش‌ترین آلودگی‌ها در مناطق اسراییل، فلسطین، سودان و سوریه مشاهده شده است.

فلیم می‌تواند اطلاعات شرکت‌ها را جمع‌آوری کند، برخی تنظیمات کامپیوترها را تغییر دهد، میکروفون کامپیوترها را برای ضبط مکالمات فعال سازد، از صفحه کامپیوتر عکس‌برداری کند و پیام‌های گفت‌وگوی انترنتی (چت) را ثبت کند.

بیشتر بخوانید:

«حمله سایبری به وزارت علوم ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,