Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
نهم خرداد- بیست‌و‌نهم مه

«تقویم تاریخ نهم خرداد»

2012 May 29

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1303 خورشیدی- گفته شده «میرزا علی‌اکبر خان نفیسی» ملقب به «ناظم‌الاطبا» پزشک، ادیب و دانش‌مند ایرانی در نهم خرداد درگذشته است. او پزشک مخصوص دربار مظفرالدین‌شاه قاجار و فردی موثر در امضای فرمان مشروطیت بوده‌ است. در کرمان به دنیا آمد، پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به فراگیری علومی چون حکمت الهی و فلسفه روی آورد و در مدرسه دارالفنون تهران، طب را آموخت.

از بنیان‌گذاران نخستین مجلس «حفظ‌الصحه» در تاریخ ایران به شمار می‌آید و در تاسیس چند بیمارستان به سبک اروپایی در تهران و مشهد نقش اصلی داشت. ناظم‌الاطبا در زمینه‌های پزشکی آثار متعددی تالیف کرد و علاوه بر آن فرهنگ لغت بزرگ و چهارجلدی با عنوان «فرهنگ ناظم‌الاطبا» از او به جای مانده است.

1371 خورشیدی‌- دکتر «جلال صمیمی» محقق و استاد دانش‌گاه «صنعتی شریف» تهران، پس از بیست‌سال تحقیق درباره کهکشان «راه شیری» و آزمایش در مورد تابش «اشعه گاما»، موفق به کشف «پنج چشمه گاما» در مرکز این کهکشان شد. دکتر جلال صمیمی متولد سال ۱۳۱۹ در شهرستان زابل و دارای مدرک دکترا در رشته فیزیک است. او پس از مطالعات و تحقیقات گسترده، آزمایش‏های مکرر خود را در زمینه امولوسیون هسته‏ای انجام داد و سرانجام موفق به این کشف مهم شد.

1829 میلادی- «هامفری دیوی» (Humphry Davy) شیمی‌دان انگلیسی درگذشت. همفری در نوجوانی برنامه خودآموزی شامل الهیات، جغرافیا، هفت زبان و تعدادی موضوع‏های علمی برای خود طرح‏ریزی کرد و به مطالعه فلسفه پرداخت. وی در هفده سالگی به دلیل آزمایش گاز نیترواکسید معروف به گاز خنده، بر روی خود، به شهرت رسید و در 24 سالگی، با سمت استادی وارد انیستیتوی پادشاهی انگلستان شد. وی هم‏چنین لامپ بی‏خطری را اختراع کرد که بر شهرتش افزود.

توانست آب را به عناصر تشکیل دهنده‏اش تجزیه کند که این کار او باعث شد تا جایزه بزرگ آکادمی فرانسه را به خود اختصاص دهد. وی به دلیل کشف شش عنصر مهم شیمیایی به «پدر الکتروشیمی» معروف است.

1917 میلادی- «جان فیتزجرالد کندی» (John Fitzgerald Kennedy) سی‌و‌پنجمین رییس جمهوری آمریکا در ایالت ماساچوست زاده شد. او در خلال مدتی که در «هاروارد» درس می‌خواند دوبار به اروپا و بریتانیا رفت. در این مدت پدر او سفیر آمریکا در دربار سلطنتی بود. با دریافت مدرک لیسانس مسایل بین‌الملل از هاروارد فارغ‌التحصیل شد. در همین سال پایان‌نامه‌ی او به عنوان کتاب انتشار یافت و از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد.

وی به عنوان نمادی از لیبرالیسم آمریکایی مشهور است. در طول جنگ جهانی دوم در اقیانوس آرام ناوبان بود و به خاطر شجاعت در نجات جان سربازانش مدال گرفت. از اتفاقات مهمی که در دوران ریاست جمهوری کندی افتاد می‌توان به تهاجم ناموفق به خلیج خوک‌ها، بحران موشکی کوبا، ساخته شدن دیوار برلین، آغاز مسابقه فضایی، اولین اتفاقات جنگ ویتنام و جنبش حقوق مدنی آمریکا اشاره کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1453 میلادی- سال‌گرد ورود جهان به دوران تاریخی «عهد جدید» و پایان دوران تاریخی قرون وسطا است. در این روز «محمد دوم» معروف به «فاتح» شهر «قسطنطنیه» را تصرف کرد و آن ‌را به «اسلامبول» (استانبول) تغییر نام داد.

1953 میلادی- «قله اورست» برای نخستین بار در تاریخ، توسط «ادموند هیلاری» (Edmund Hillary) نیوزلندی و «تنزینگ نورگای» (Tenzing Norgay) اهل نپال فتح شد.

1985 میلادی- در جریان زدوخورد بر سر بازی فوتبال در استادیوم ورزشی «هیزل» (Heysel) در شهر بروکسل 39 تن کشته و شمار زیادی مجروح شدند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,