Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای بیست و نهم مه ۲۰۱۲»

2012 May 29

با اعلام حضور نخست وزیر مبارک در دور دوم،

«آتش‌سوزی در ستاد احمد شفیق نامزد انتخابات مصر»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های محلی مصر، در ستاد مبارزات انتخاباتی احمد شفیق، آخرین نخست‌وزیر حکومت حسنی مبارک و نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر، آتش‌سوزی روی داده است. در همین رابطه نیز 8 معترض بازداشت شدند.

تاکنون از تلفات انسانی گزارش منتشر نشده است.

شبکه‌های تلویزیونی مصر تصاویری را از این حریق در محله دوکی در قاهره پایتخت مصر پخش کردند.

این آتش‌سوزی ساعاتی پس از آن روی می‌دهد که اعلام شد آقای شفیق و محمد مرسی نامزد اسلام‌گرایان در دور دوم انتخابات در ماه آینده شرکت خواهند کرد.

گزارش‌ها حاکیست که ساختمان پیش از بروز حریق هدف حمله معترضان قرار گرفته بود.

جمعیت معترضان هم‌چنین به سوی میدان تحریر در مرکز قاهره که صحنه اعتراضاتی بود که در فوریه ۲۰۱۱ به برکناری حسنی مبارک رییس جمهوری این کشور منجر شد در حرکت بودند.

روز دوشنبه بیش از هزار نفر در مرکز این میدان تجمع کردند تا به نتایج رسمی اعتراض کنند.

………………………………………

علت حادثه مشخص نیست،

«نزدیک به بیست کشته در آتش‌سوزی مرکز تجاری در قطر»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 28 مه، بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یک مرکز تجاری بزرگ در دوحه پایتخت قطر، 19 تن کشته شده‌اند. وزارت کشور قطر اعلام کرده است در این حادثه 14 کودک و 4 معلم زن در آتش سوختند.

به خبرگزاری رویترز، عبداله بن نصرالثانی، وزیر کشور قطر گفت که این آتش‌سوزی در ساعت 11.30 به وقت محلی آغاز شده است.

شاهدان عینی می‌گویند دود غلیظ سیاهی از این مرکز خرید به بیرون می‌آمد.

پلیس برای تخلیه این مرکز خرید به محل حادثه اعزام شد، در حالی‌که امدادگران مجروحان را تحت درمان قرار داده بودند.

یکی از بستگان قربانیان گفته صدای هیچ آژیر خطری در زمان آتش‌سوزی شنیده نشد.

تاکنون از علت حادثه گزارشی منتشر نشده است.

………………………………………

مقام قضایی در کویت:

«حبس ابد برای چهار نفر به جرم جاسوسی برای ایران»

خبر / رادیو کوچه

یک منبع قضایی در کویت روز دوشنبه، 28 مه، عنوان کرد که حکم اعدام دو شهروند ایرانی و یک کویتی به اتهام جاسوسی برای ایران در دادگاه تجدید‌نظر به حبس ابد تقلیل یافته و حکم زندان ابد شخص دیگری هم در همین پرونده تایید شده است.

به گفته این منبع، این دادگاه هم‌چنین یک مرد و زن ایرانی و یک شهروند سوریه را که به حبس ابد محکوم شده بودند، تبرئه کرده است.

در ماه مه سال 2010 منابع کویتی اعلام کردند که یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران که به کسب اطلاعات در مورد تاسیسات نظامی کویت و ایالات متحده در آن کشور مشغول بود، کشف شده است و اعضای آن بازداشت شده‌اند.

چند پایگاه نظامی آمریکایی در کویت مستقر است و ایالات متحده از این پای‌گاه‌ها به عنوان نقطه ترانزیت برای اعزام نیرو و تدارکات به عراق استفاده کرده است.

منابع کویتی هم‌چنین از ارتباط بعضی کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در کویت با این شبکه جاسوسی خبر دادند که از سوی مقامات جمهوری اسلامی به شدت تکذیب شد.

به هنگام محاکمه این افراد گفته شد که متهمان در ارتباط با فعالیت خود، به طور مکرر و به عنوان توریست یا زائر و یا به منظور معالجه پزشکی به ایران سفر می‌کردند.

مجرمان در تمام طول دادگاه ضمن رد اتهامات وارده اعلام کردند که تحت شکنجه آن‌ها را وادار به اعتراف کرده‌اند.

این پرونده باعث بروز تنش هایی در روابط ایران و کویت شد.

حکم صادره برای تایید نهایی به دادگاه عالی کویت ارجاع داده شده است.

………………………………………

کوفی عنان پس از ورود به دمشق:

«این‌بار گفت‌وگو با بشار اسد صریح و جدی است»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، ‌روز دوشنبه، 28 مه، ‌‌وارد دمشق، پایتخت سوریه شده است.

آقای عنان پس از ورود به دمشق، شرایط سوریه را «وضعیتی بحرانی» توصیف کرد و اظهار داشت که شخصن از کشتار بیش از یک‌صد نفر که نزدیک به نیمی از آ‌ن‌ها کودک بودند، در شهر حوله منقلب و شوکه شده است.

او که روز سه‌شنبه با بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه دیدار خواهد کرد، اضافه کرد که این گفت‌وگوها «صریح و جدی» خواهد بود.

کوفی عنان هم‌چنین گفت که طرح صلح پیشنهادیش باید به طور جامع اجرایی شود و نه تنها دولت سوریه، بلکه هر فردی که اسلحه در اختیار دارد، باید عزم خود را برای پایان دادن صلح‌آمیز به بحران کنونی نشان دهد.

هم‌زمان با شدت یافتن اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، وزیران امور خارجه روسیه و بریتانیا نیز اعلام کرده‌اند که از طرح صلح پیشنهادی آقای عنان برای برقراری آتش‌بس در سوریه حمایت می‌کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه در کنفرانسی خبری در مسکو اعلام کردند که هر دو کشور بر سر اجرایی شدن طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان در سوریه اتفاق نظر دارند.

………………………………………

«کسپرسکای»، شرکت فعال در امنیت اینترنت:

«کشف یک ویروس اینترنتی پیچیده‌تر از استاکس‌نت»

خبر / رادیو کوچه

کارشناسان امنیتی یک ویروس سارق اطلاعات اینترنتی کشف کرده‌اند که هزاران کامپیوتر در منطقه خاورمیانه را آلوده کرده است و به اعتقاد آن‌ها، این ویروس که «Flame» (زبانه آتش) نام دارد در پنج سال گذشته پنهانی فعالیت داشته و بخشی از جنگ سایبری است که در منطقه به راه انداخته شده است.

به گزارش رویترز، رائل شوئنبرگ محقق ارشد «کسپرسکای»، شرکت فعال در امنیت اینترنت و تولید‌کننده آنتی‌ویروس‌ها که این ویروس را همین شرکت کشف کرده است، گفته است که ویروس «فلیم» پیچیده‌ترین ویروس کشف شده تا به امروز است، اما وی اذعان داشته است که هنوز مشخص نیست که چه کسی این ویروس اینترنتی را به‌وجود آورده است.

کسپرسکای زمانی موفق به کشف این ویروس شده است که در حال بررسی گزارش‌هایی درباره حمله یک ویروس اینترنتی با نام «وایپر» به کامپیوترهای ایران بوده است.

اگر تحلیل و تحقیقات شرکت کسپرسکای درست باشد، ویروس فلیم می‌تواند سومین سلاح اینترنتی کشف شده بعد از ویروس‌های «استاکس نت» و «دوکو» باشد.

استاکس نت در سال ۲۰۱۰ برنامه هسته‌ای ایران را هدف قرار داده بود و ویروس سارق اطلاعات «دوکو» برای سرقت اطلاعات از زیرساخت‌های حیاتی صنعتی، طراحی شده بود که سال گذشته گزارش شد بخش صنعتی ایران را هدف قرار داده است.

محققان شرکت کسپرسکای گفته‌اند که آنها هم اکنون فقط تحقیقات را بر روی این موضوع شروع کرده‌اند که دریابند این ویروس قدرت‌مند جدید چگونه کار می‌کند، چرا که ویروس کشف شده بسیار پیچیده است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که بیش‌ترین دست‌گاه‌های الوده شده از ویروس فیلم در ایران بوده است و بعد از ایران، بیش‌ترین آلودگی‌ها در مناطق اسراییل/ فلسطین، سودان و سوریه مشاهده شده است.

فلیم می‌تواند اطلاعات شرکت‌ها را جمع‌آوری کند، برخی تنظیمات کامپیوترها را تغییر دهد، میکروفون کامپیوترها را برای ضبط مکالمات فعال سازد، از صفحه کامپیوتر عکس‌برداری کند و پیام‌های گفت‌وگوی انترنتی (چت) را ثبت کند.

 ………………………………………

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«اتهام جاسوسی 4 تبعه ایرانی در کویت واهی است»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست هفتگی خود، روز سه‌شنبه، 29 مه، درباره انتشار خبری درخصوص صدور حکم حبس ابد برای 4 تبعه ایرانی به اتهام جاسوسی در کویت آن را ادعایی واهی خوانده است.

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست افزود: «ادعاهای واهی و بی‌اساسی در این‌باره دوباره طرح شده است که جای تعجب دارد.»

وی گفت: «این‌گونه ادعاها از نظر جمهوری اسلامی ایران مردود است و احکام صادره به هیچ‌وجه قابل قبول نیست و از این‌که این موضوع که قبلن مقامات کویتی آن را تکذیب کرده بودند دوباره مطرح شده است تعجب می‌کنیم.»

مهمانپرست افزود: «سناریوهای ساختگی در این‌باره کارآیی ندارد و بهتر است کشورهای منطقه وارد این بازی‌ها نشوند و بیش‌تر با تحولات و مطالبات مردمی هم‌راه شوند.»

وی با بیان این‌که این موضوع از مجاری رسمی پی‌گیری خواهد شد ابراز امیدواری کرد: «روی‌کرد دولت کویت روی‌کرد قابل قبولی باشد و در نوع برخورد با این مسئله تجدید‌نظر کنند و به زودی شاهد آزادی اتباع کشورمان باشیم.»

لازم به اشاره است یک منبع قضایی در کویت روز دوشنبه، 28 مه، عنوان کرد که حکم اعدام دو شهروند ایرانی و یک کویتی به اتهام جاسوسی برای ایران در دادگاه تجدید‌نظر به حبس ابد تقلیل یافته و حکم زندان ابد شخص دیگری هم در همین پرونده تایید شده است.

………………………………………

به دلیل وضعیت وخیم‌ جسمانی،

«انتقال کاظمینی بروجردی روحانی منتقد به بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، کاظمینی بروجردی، روحانی منتقد نظام جمهوری اسلامی، روز شنبه، 26 مه، به دلیل وخیم شدن وضعیت جسمانی به بیمارستانی خارج از زندان اوین منتقل شده بود.

به گزارش هرانا، وی پس از انتقال به بیمارستان به دلیل آن‌چه «نبود تجهیزات کافی» گفته شده بدون رسیدگی به زندان باز‌گردانده شد.

گفتنی است، کاظمینی بروجردی از چندی پیش در وضعیت وخیم جسمانی به‌سر می‌برد.

هم‌چنین وی در طول شش سال گذشته از حق مرخصی استعلاجی محروم بوده است.

………………………………………

به دلیل آن‌چه «نقص در پرونده» عنوان شده،

«منع تحصیل فواد شمس، فعال دانش‌جویی»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد دانش‌گاه‌های دولتی، برخی از فعالان دانش‌جویی به دلیل آن‌چه «نقص در پرونده» عنوان شده از ادامه تحصیل بازمانده‌اند.

به گزارش دانشجو نیوز، در همین زمینه فواد شمس از فعالان دانش‌جویی دانش‌گاه تهران، که به دلیل مشابه از ادامه تحصیل بازمانده است گفت: «صبح روز شنبه که برای دریافت کارنامه‌ام به سایت سازمان سنجش مراجعه کردم، درج شده بود که به دلیل «نقص در پرونده» به سازمان سنجش مراجعه شود. بعد از مراجعه به سازمان سنجش مسوول روابط عمومی من را به «هسته‌ی گزینش» ارجاع داد. در آن جا یک خانم منشی بعد از بررسی یک لیست اعلام کرد که نام من در لیست وزارت اطلاعات است.»

این در حالی است که در چند روز گذشته نیز رضا عرب و جبار دست‌باز، از فعالان دانش‌جویی از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، منع شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,