Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
استرالیا کشتار حوله را محکوم کرد،

«اخراج سفیران سوریه از کشورهای اروپایی و آمریکا»

2012 May 30

خبر / رادیو کوچه

آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا و استرالیا روز سه‌شنبه، 29 مه،‌ سفیران سوریه را از پایتخت‌‌های خود اخراج کردند. براساس گزارش‌ها بسیاری دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز قصد دارند سفیران سوریه را از کشورهای خود اخراج کنند.

آمریکا و هلند نیز روز سه‌شنبه در حرکتی هماهنگ با دیگر اعضای اتحادیه اروپا کاردار سوریه در این کشور را اخراج کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه استرالیا، باب کار روز سه‌شنبه اعلام کرد کاردار سفارت سوریه از این کشور اخراج شده است. باب کار به خبرنگاران گفته است جودت علی، دیپلمات ارشد سوری روز گذشته به وزارت خارجه احضار شد و به او 72 ساعت مهلت داده شده خاک استرالیا را ترک کند.

بنابر این گزارش وزیر خارجه استرالیا گفته است اخراج دیپلمات سوری در اعتراض به کشتار حوله انجام شده است. او این اقدام را پیام هشدارآمیزی به دمشق ‌خواند و ابراز امیدواری کرد کشورهای دیگر نیز دست به عمل مشابهی بزنند.

مطابق گزارش‌ها 20 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا در دمشق دفترهای نمایندگی سیاسی داشته‌اند که بسیاری از آن‌ها مدت‌هاست به عنوان اعتراض به کشتار شهروندان معترض یا به دلایل امنیتی بسته شده‌اند.

این حرکت هم‌زمان با سفر کوفی عنان سه روز پس از کشتار غیرنظامیان در شهر حوله به سوریه است.

کشورهایی چون آمریکا، کانادا، بریتانیا، ایتالیا، بلژیک، فرانسه و سوییس از فوریه‌ی سال جاری میلادی سفیری در دمشق ندارند. در همین تاریخ کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج‌فارس و شماری از کشورهای عضو اتحادیه عرب سفیران سوریه را اخراج کرده‌اند. قطع کامل روابط دیپلماتیک با دمشق در ماه مارس نیز در میان کشورهای اروپایی مطرح شده بود.

در روزهای اخیر فشار بین‌المللی بر حکومت بشار اسد افزایش یافته است. بمباران شهر حوله و تیراندازی به سوی غیرنظامیان در روز جمعه با اعتراض‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است. حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه متهم به کشتار بیش از صد نفر در شهر حوله است که حدود یک سوم آن‌ها کودک و نوجوان بوده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید از میان قربانیان کم‌تر از 20 نفر بر اثر انفجار خمپاره و بمباران نیروهای دولتی کشته شده‌اند. به گفته‌ی روپرت کولویل سخنگوی این کمیسیون اکثریت قربانیان در یک «کشتار جمعی» مستقیمن هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

سخن‌گوی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه، در ژنو اظهار داشت ساکنان حوله می‌گویند در قتل دست جمعی شهروندان در روز جمعه شبه‌نظامیان گروه «الشبیحه» که به حزب حاکم بعث وابسته است دخالت داشته‌اند.

گفته می‌شود فعالیت گروه الشبیحه شباهت‌های زیادی با شیوه‌های نیروهای بسیج و افراد موسوم به لباس‌ شخصی‌‌ جمهوری اسلامی دارد و سپاه پاسداران ایران در آموزش آن‌ها دخالت دارند.

این ادعا در حالی مطرح شده است که سردار اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده سپاه قدس که واحد برون‌مرزی سپاه محسوب می‌شود روز یک‌شنبه، به «حضور موثر نیروی قدس در سوریه» اذعان داشته است.

بیشتر بخوانید:

«دیدار کوفی عنان با رییس جمهوری سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,