Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
آقای خوشبختی

«هدف با‌ارزش‌»

2012 May 30

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

همان‌طور که به‌خاطر دارید، موفقیت را این‌طور تعریف کردیم که «موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با‌ارزش زندگی در چهارچوب زمانی مشخص». در برنامه‌های قبل گفتم که منظور از «گام نهادن در راه رسیدن به اهداف» یعنی چه. در این برنامه به این موضوع می‌پردازم که «اهداف با‌ارزش زندگی» چه اهدافی هستند؟ حال که دانستیم چگونه یک هدف را انتخاب کنیم باید فقط اهداف با‌ارزش را انتخاب کنیم. اما به چه هدفی هدف با‌ارزش می‌گوییم؟ از کجا بفهمیم که یک هدف باارزش هست یا نه؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این‌جا ارزش، یک مفهوم فردی است که از دیدگاه شخصی به آن نگریسته می‌شود. یعنی در نهایت این خود شما هستید که تعیین می‌کنید که آیا هدفی ارزش‌مند است یا خیر و یا کدام هدف از سایر اهداف با‌ارزش‌تر است. از طرفی به تعداد انسان‌ها دیدگاه‌های مختلف در مورد ارزش وجود دارد و نمی‌توان یک تعریف کامل برای «اهداف با ارزش» ارایه داد. اما می‌توان به برخی نکات مشترک و مفاهیم کلی در رابطه باارزش اشاره کرد.

ارزش یعنی بها. ارزش هر چیز به میزان بهایی است که بابت آن پرداخت می‌کنیم. میزان و نوع بهای هر چیزی متفاوت است. ارزش و نوع بهای هر هدفی متفاوت است. شما برای دست‌یابی به اهداف خود ابتدا بهای آن‌را می‌پردازید. بعضی وقت‌ها پس از رسیدن به هدف، با خود می‌گویید: ارزشش رو نداشت. یا فکر می‌کنید: واقعن ارزشش رو داشت. پس یکی از ملاک‌های ارزش‌گذاری هر هدفی مقایسه میزان ارزش هدف با میزان بهایی است که برای رسیدن به آن هدف پرداخت می‌کنید. در همان مثال ساده خرید اتومبیل، ارزش یک اتومبیل بی ام دبلیو مدل 2012 از مدل 2010 بیش‌تر است چون پول بیش‌تری برای آن پرداخت می‌کنید.

یکی دیگر از ملاک‌های ارزش‌گذاری اهداف، مقایسه ارزش‌ آن‌ها با یک‌دیگر است

یکی دیگر از ملاک‌های ارزش‌گذاری اهداف، مقایسه ارزش‌ آن‌ها با یک‌دیگر است. منابعی که در اختیار دارید محدود است و در واقع حد و اندازه دارد. وقتی که مقداری از پول خود را صرف خرید چیزی می‌کنید ممکن است امکان خرید برخی چیز‌های دیگر را از دست بدهید. وقتی بخشی از عمر خود را برای رسیدن به یک رتبه علمی صرف می‌کنید یعنی این‌که امکان دست‌یابی به برخی اهداف دیگر، مثلن رسیدن به یک رتبه بالای ورزشی را محدود می‌کنید. پس باید از همان ابتدا به این نکته دقت کنید که رسیدن به یک هدف خاص ارزش از دست دادن فرصت رسیدن به یک یا چند هدف دیگر را داشته باشد.

هم‌چنین برای تشخیص اهداف ارزش‌مند زندگی می‌توانید از منطق «ارزش افزوده» هم استفاده کنید. بر اساس این منطق یکی از اهداف مهم خلقت انسان ایجاد ارزش است. انسان با مجموعه‌ای از ارزش‌های اولیه به دنیا می‌‌آید و وظیفه دارد که در طول زندگی بر ارزش‌های خود بیافزاید. به این ارزش‌ها «ارزش افزوده» می‌گویند. انسان موظف است هوش و استعداد درونی خود را به کار گیرد تا اول برای خود و بعد برای جهان هستی ارزش آفرینی کند. به عنوان مثال یک انسان ابتدا در خود ارزش افزوده ایجاد و تبدیل به پزشک متخصص می‌شود، سپس برای دیگران ارزش افزوده ایجاد می‌کند که در این مثال ایجاد ارزش افزوده برای دیگران همان کمک به سلامت و بهبود آن‌ها است. اما اگر شما ابتدا برای خودتان ارزش افزوده ایجاد نکنید نمی‌توانید کاری برای سایرین انجام دهید. پس با این منطق اگر هدفی را مد نظر دارید که به ارزش شما نمی‌افزاید، هدف ارزش‌مندی نیست و اصلن نباید انتخاب شود. هم‌چنین باید ببینید که آیا هدف مورد نظر به اندازه منابعی که باید صرف رسیدن به آن کنید به ارزش شما می‌افزاید یا خیر؟ مراقب باشید هدفی را انتخاب نکنید که وقتی به آن رسیدید با خود بگویید: ارزشش رو نداشت. مرحله بعد مرحله مقایسه هدف مورد نظر با سایر اهداف است. بررسی کنید که آیا اهداف دیگری وجود دارند که با همان میزان منابع مورد نیاز ارزش افزوده بیش‌تری در شما ایجاد کنند؟

خوب حالا فرض کنید که یک هدف ارزش‌مند را انتخاب کردید که با میزان مشخصی منابع مورد نیاز، بیش‌ترین ارزش را در وجود شما ایجاد می کند. حالا وقت آن است که بررسی کنید و ببینید آیا آن هدف انتخابی فقط برای شما ارزش افزوده ایجاد می‌کند یا این‌که زمانی که به هدف رسیدید می‌توانید با استفاده از ارزشی که در وجود شما ایجاد می‌شود برای دیگران نیز ایجاد ارزش کنید؟ لطفن به این مثال توجه بفرمایید: فرض کنید به هر دلیلی می‌خواهید به سبک مرتاضان هندی ریاضت بکشید. هدف گذاری می‌کنید، عزم خود را جزم می‌کنید و در راه موفقیت قدم می‌گذارید و در مدت زمان از پیش تعیین شده به موفقیت می‌رسید. حالا شما یک مرتاض هستید. با ظاهری آرام و سکوتی عمیق و معنی‌دار و اراده‌ای پولادین که می‌توانید ساعت‌ها بدون غذا زنده بمانید. تبریک می‌گویم. ارزش افزوده قابل توجهی برای خود ایجاد کرده‌اید. اما با رسیدن به این هدف چه کمکی به دیگران خواهید کرد؟ چه کمکی به جامعه می‌کنید؟ چه ارزش افزوده‌ای برای دیگران و جامعه ایجاد می‌کنید؟ با کمال احترام به مرتاض‌های عزیز، پاسخ این سوالات را به شما شنونده خردمند واگذار می‌کنم.

دوستان من. خلاصه مطالب این بخش این شد که اگرچه «ارزش» یک مفهوم فردی است و هر انسانی تعریفی از آن دارد اما به طور کلی می‌توان از راه‌هایی برای تعیین میزان ارزش‌مندی اهداف زندگی استفاده کرد.

اول این‌که ارزش هر چیز به میزان بهایی است که بابت آن پرداخت می‌کنید. هر چه بهای بیش‌تری بپردازید باید به صورت منطقی ارزش بیش‌تری دریافت کنید.

دوم این‌که چون منابعی که در اختیار دارید محدود است، با صرف آن‌ها برای یک هدف، خود به خود فرصت دست‌یابی به سایر اهداف محدود می‌شود. پس باید از همان ابتدا ارزش‌ اهداف را با یک‌دیگر مقایسه کنید و به این نکته دقت کنید که رسیدن به یک هدف خاص ارزش از دست دادن فرصت رسیدن به یک یا چند هدف دیگر را داشته باشد.

و سوم این‌که هدف باارزش هدفی است که هم برای شما و هم برای دیگران ارزش افزوده ایجاد کند. یعنی اگر فقط برای شما ایجاد ارزش می‌کند هدف با‌ارزشی نیست.

هم‌راهان ارزش‌مند من.، تا به حال از تعریف موفقیت به این‌جا رسیدیم که: «موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف باارزش زندگی» و در برنامه بعد به نقش و اهمیت «چهارچوب زمانی» در موفقیت می‌پردازیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,