Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آقای گجت

«یک ویروس بی‌ناموسی»

2012 May 30

دامون روزبه‌/ رادیو کوچه

Damoon@koochehmail.com

در آقای گجت امروز باز هم اول سراغ فیس‌بوک می‌رویم. اصلن این روزها در دنیای تکنولوژی هیچ خبری بدون فیس‌بوک نیست. امروز هم باز این یار قدیمی دست گل جدیدی به آب داده. فیس‌بوک که قبل از این یک سری زور برای تولید گوشی زده بود، این بار دست به دامان مهندس قدیمی شرکت آی‌فون شده. گویا مارک زوکربرگ گفته «دیگه دوس ندارم فیس‌بوک در حد یک نرم افزار رو گوشی‌ها بمونه، یه گوشی مثل آدم بسازیم». البته همه اینا در حد حرف و حدیثه، شما فعلن گوش به زنگ باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

راستی در آستانه المپیک لندن، یک سری پژوهش‌گر خوش‌حال، کوچک‌ترین حلقه المپیکی را در آزمایش‌گاه درست کردند. این مولکول که اسمش «الیمپیسن» هستش، یک ساختار کربنی جدیده. مولکول الیمپیسن (olympicene) پهنای آن فقط 1.2 نانومتر است و کوچک‌ترین حلقه پنج‌تایی است که تاکنون در عالم دیده شده است.

اما در نهایت خبری داشته باشید از فاجعه امنیتی در مورد کشورهای خاورمیانه. کسپرسکی از یک حمله بزرگ سایبری توسط بدافزاری بسیار پیچیده به برخی کشورها به خصوص ایران خبر داده‌.‌

به گفته کسپرسکی این بدافزار که Flame نام دارد احتمالن از ماه آگوست سال ۲۰۱۰ مشغول به فعالیت بوده و تاکنون بیش از ۶۰۰ هدف را مورد حمله قرار داده است.

کسپرسکی گفته حجم این بدافزار ۲۰ مگابایت است که تقریبن ۲۰ بار از ویروس استاکس‌نت بزرگ‌تره.

این جناب ویروس برای دزدیدن پول طراحی نشده و ساختار آن با ساختار بسیاری از ابزارهای هک که توسط هکرها مورد استفاده قرار می‌گیره متفاوته. از ویژگی‌های بی‌تربیت این ویروس اینه که امکان ضبط صدا از طریق میکروفن دست‌گاه و عکس‌برداری از صفحه نمایش رو داره. خاک بر سرم، یعنی اگه به من هم سرایت کرده باشه، آبرویی جلو هکرا واسم نمی‌مونه.

بشنوید فایل صوتی این برنامه را هر‌چه سریع‌تر و‌گرنه می‌گم بچه‌ها با Flame  بیان سراغتون.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,