Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
دیوان عالی آمریکا اعلام کرد:

«رد درخواست غرامت گروگان‌های آمریکایی از ایران»

2012 May 30

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 29 مه، دیوان عالی آمریکا درخواست گروگان‌های آمریکایی را برای احیا‌ پرونده شکایتشان جهت دریافت غرامت از ایران، رد کرده است.

حد.د ۱۰۰ نفر که گروگان‌های آمریکایی سه دهه پیش در ایران و برخی بازماندگانشان را شامل می‌شوند از دیوان عالی آمریکا خواسته بودند پرونده شکایت و درخواست غرامتشان را از ایران احیا کند.

این عده در شکایتی که حدود ده سال پیش رد شد خواستار دریافت بالغ بر شش میلیارد دلار غرامت از ایران شده بودند که در واقع مبلغ 10 هزار دلار به ازای هر روز زمان حبس، برای هر نفر مشخص می‌کند.

این دادگاه در سال 2002 میلادی بنا به درخواست وزارت امور خارجه آمریکا، از دریافت غرامت این آمریکایی‌ها از ایران جلوگیری کرده بود. این دادگاه اعلام کرده بود، طبق پیمان‌نامه الجزایر که آزادی گروگان‌ها را ممکن کرد، دولت و یا شهروندان آمریکا نمی‌توانند بر اساس رای یک دادگاه آمریکایی، از ایران درخواست غرامت کنند.

شاکیان قصد داشتند هزینه این جریمه را از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا دریافت کنند. وکیل آن‌ها می‌گوید محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، پیش از خروجش از کشورش، مقداری پول را به آمریکا منتقل کرده بود. این پول در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر مسدود شده، و هم‌چنان در بانک‌های آمریکا موجود است.

یکی از مفاد پیمان‌نامه الجزایر که به وساطت الجزایر بین ایران و آمریکا بسته شد رسیدگی به هر شکایت مربوط به گروگان‌گیری را تنها در دادگاه بین‌المللی ویژه بررسی دعاوی دو کشور ممکن می‌داند.

گفتنی است 52 آمریکایی در ایران در سال 1358 در سفارت آمریکا برای بیش از چهارصد روز توسط آن‌چه «دانش‌جویان ایرانی» گفته شده، گروگان گرفته شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,