Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
دهم خرداد- سی‌ام مه

«تقویم تاریخ دهم خرداد»

2012 May 30

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1846 میلادی- «پیتر کارل فابرگی» یا فابرژه (Peter Carl Fabergé) طلا‌ساز روسی و یکی از بزرگ‌ترین جواهر‌سازان دنیا در سن پترزبورگ متولد شد.

او فلزات و سنگ‌های گران قیمت را به اشکال زیبایی طراحی می‌کرد و اولین تخم‌مرغ تزیینی عید پاک را برای تزار روسیه ساخت. امروزه در برخی از کشورها این تخم‌مرغ‌های فابرژه نشانه لوکس، کمیاب بودن و اصالت هستند. این جواهر ساز به هم‌راه هم‌کارش بین سال‌های 1885 تا 1917 تعداد زیادی از این تخم‌مرغ‌ها را آماده کردند.

اولین آ‌ن‌ها نیز کادوی تزار به همسرش در عید پاک بود. ظاهر تخم‌مرغی از طلای مینا کاری شده است اما در داخل زرده‌ای از طلا است که در داخل آن مرغی از طلا قرار دارد که در داخل آن هم یک تاج طلا با یاقوت است. داخل هر کدام از تخم‌مرغ‌ها سورپرایزی وجود دارد که مفهوم خاص خود را دارند.

ایده ساخت این تخم‌مرغ‌ها از عروسک‌های تو در توی «ماتریوشکا» (matryoshka) است که جز صنایع دستی روسیه  محسوب می‌شود.

امروز چند تا از همین تخم‌مرغ‌ها لوگوی گوگل را به بهانه زادروز خالق‌شان تشکیل دادند.

1913 میلادی- جنگ اول بالکان پایان یافت. این جنگ که هشتم اکتبر 1912 آغاز شده بود به جنگ اول بالکان معروف شده است. عثمانی یک سوی جنگ و چهار کشور صربستان، یونان، بلغارستان و مونته‌نگرو طرف دیگر آن بودند.

در نشستی که در لندن و بین کشورهای اروپایی برگزار شد آلبانی را یک کشور مستقل اعلام و کوزوو را میان صربستان، آلبانی و مونته‌نگرو تقسیم کرد. جنگ اول بالکان عثمانی را به جز در منطقه غرب استانبول و شمال دریای مرمره از اروپا بیرون راند. در نتیجه این جنگ، تقریبن تمام سرزمین‌های اروپایی باقی مانده از امپراتوری عثمانی از این امپراتوری جدا شدند و در میان کشورهای طرف جنگ تقسیم شدند.

1385 خورشیدی- «محمود اعتمادزاده» (م.ا. به‌آذین) فعال سیاسی، نویسنده و مترجم معاصر ایرانی درگذشت. به‌آذین فعالیت‌های ادبی خود را از سال 1320، با انتشار داستا‌ن‌های کوتاه آغاز کرد. ترجمه آثار بالزاک و شولوخوف، نگارش خاطرات و تجربیاتش از زندا‌ن‌های دهه 1350، از این نویسنده به جای مانده است.

در رشت به دنیا آمد و در جوانی به فرانسه رفت و از دانش‌کده‌ی مهندسی دریایی «برست» (Brest) و دانش‌کده‌ی مهندسی ساختمان دریایی در پاریس گواهی‌نامه گرفت.

پس از بازگشت به ایران به نیروی دریایی پیوست. در سال 1320 در جریان اشغال ایران و بمباران در بندر انزلی زخمی شد. چندی بعد، برای ادامه فعالیت سیاسی و ادبی‌اش از نیروی دریایی استعفا داد. او هم‌چنین سمت معاونت فرهنگ گیلان را قبل از کودتای 28 مرداد بر عهدده داشت. در سال 1347 یکی از بنیان‌گذاران اصلی کانون نویسندگان ایران شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1431 میلادی- «ژان دارک»  (Joan of Arc)قهرمان ملی فرانسه، در یک دادگاه کلیسایی انگلستان، به جرم «ارتداد و جادوگری» محکوم و در آتش سوزانده شد.

1778 میلادی‌- سال‌روز درگذشت «ولتر» (Voltaire) از نام‌دارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی است. وی اشعاری بر ضد «فیلیپ دوم» از خاندان «اورلئان» سرود که باعث زندانی‌شدن او شد. ولتر منظومه‌های «هنریاد» را که درباره سلطنت «هانری چهارم» بود انتشار داد و در 1724 نمایش‌نامه‌ای را در پاریس به معرض تماشا گذاشت. تراژدی «بروتوس» را نگاشت و در سال 1759 کتابی با نام «ساده‌دل» (کاندید) یا «خوش‌بینی» به چاپ رساند که در اروپا بسیار محبوب شد.

1909 میلادی- «بنی گودمن» (Benny Goodman) نوازنده کلارینت و رهبر ارکستر جاز در شیکاگو متولد شد. او علاوه بر جاز، نوازنده برجسته‌ای در زمینه موسیقی کلاسیک بود.

در سال 1935 در لس‌انجلس برنامه‌هایی را در سالن رقص پالومار اجرا کرد که باعث شهرت او و ارکسترش شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

دانش‌نامه رشد

دنیای آنتیک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,