Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«خبرهای سی‌ام مه ۲۰۱۲»

2012 May 30

به اتهام اخلال در نظم، امنیت و آسایش عمومی،

«انتقال حیدری‌فر، قاضی کهریزک به زندان اوین»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مدیر کل زندان‌های استان تهران روز سه‌شنبه، 29 مه، اعلام کرد‌ علی‌اکبر حیدری‌فر، یکی از سه قاضی متهم در پرونده بازداشت‌گاه کهریزک، با قرار بازداشت از سوی قاضی دادسرای کارکنان دولت روانه زندان اوین شده است.

به گزارش مهر، سهراب سلیمانی در مورد گمانه‌زنی‌ها مبنی بر بازداشت علی‌اکبر حیدری‌فر در ارتباط با پرونده کهریزک گفت: «این متهم در تاریخ دهم اردیبهشت ماه امسال با دستور قاضی دادسرای کارکنان دولت روانه زندان اوین شد.»

وی افزود: «حکم این متهم تخریب خودروی شکات با اخلال در نظم، امنیت و آسایش عمومی بوده است.»

آقای حیدری‌فر یکی از سه قاضی متهم در پرونده حادثه کهریزک بود که سوم فروردین امسال در جریان حادثه‌ای در پمپ بنزین بهارستان در اصفهان دست به سلاح برده است. وی پس از بازداشت در اصفهان پرونده‌اش برای تحقیقات با صدور قرار عدم صلاحیت به دادسرای تهران ارسال شد.

…………………………………….

کوفی عنان پس از نشست با بشار اسد:

«سوریه در نقطه بی‌بازگشت قرار دارد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 29 مه، کوفی عنان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، پس از مذاکره با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، اظهار داشت یک سال بعد از آغاز درگیری‌ها‌ در این کشور، سوریه به نقطه‌ای بی‌بازگشت رسیده است.

آقای عنان که در دمشق به‌سر می‌برد، پیش از سفر به این کشور اعلام کرده بود که این‌بار مذاکرات «صریح و جدی» خواهد بود.

آقای عنان در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد طرح صلح شش ماده‌ای او «آن‌طور که باید» اجرا نشده است.

در همین حال چندین کشور غربی اعلام کرده‌اند در پی کشتار حوله، در نزدیکی حمص، دیپلمات‌های سوریه را از کشور خود اخراج کردند.

در کشتار حوله که روز جمعه گذشته رخ داد 108 تن که بیش از نیمی از آن‌ها کودک بودند، کشته شدند.

کوفی عنان در ادامه اضافه کرد: «از او (بشار اسد) خواستم که همین حالا، نه فردا، همین حالا گام مهمی بردارد تا فرصت و امکان اجرای طرح صلح فراهم شود.»

آقای عنان از دولت سوریه و تمام گروه‌های شبه نظامی حامی دولت خواست که نهایت خویشتن‌داری را به خرج دهند و در عین حال از نیروهای مسلح مخالف دولت خواست که خشونت‌ها را متوقف کنند.

از سویی دیگر بشار اسد موفقیت طرح صلح کوفی عنان را بسته به توقف اقداماتی دانسته که از نظر او «اقدامات تروریستی و قاچاق اسلحه» هستند.

…………………………………….

شرکت روس اتم:

«روسیه آماده کمک به ساخت دومین نیروگاه اتمی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

معاون شرکت روسی روس اتم، روز سه‌شنبه، 29 مه، در گفت‌وگو با رسانه‌ها از آمادگی این شرکت برای کمک به ایران برای ساخت یک یا دو نیروگاه دیگر محل نیروگاه اتمی بوشهر خبر داده است.

این در حالی است که جند روز پیش نیز رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نیز از احداث یک نیروگاه دیگر خبر داده بود.

به گزارش ایتارتاس، نیکلای اسپاسکی، معاون شرکت روس اتم اعلام کرد شرکت روس اتم حاضر است در صورت به صرفه اقتصادی و سیاسی بودن، به ساخت یک یا دو نیروگاه اتمی در محل نیروگاه اتمی بوشهر به ایران کمک کند.

وی تاکید کرد قطع‌نامه‌های شورای امنیت هم ممانعت برای این مسئله ندارد و رای‌زنی‌های اولیه در این خصوص در جریان است.

پیش‌تر رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در این خصوص تصریح کرده بود: «موضوع غنی‌سازی 27 درصدی یک مسئله مورد بحث و تکنیکی بین ایران و آژانس است و به هیچ وجه تخطی محسوب نمی‌شود.»

فریدون عباسی خاطرنشان کرد: «قصد داریم دو نیروگاه دیگر نیز راه اندازی کنیم و در سال آینده در بوشهر از نوع هزار مگاواتی شروع خواهیم کرد.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته که ایران بر سر مناقشه هسته‌ای با غرب، حدود سه هفته دیگر با گروه 1+5 که این کشور را متهم به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای می‌‌کند، قرار است در مسکو مذاکره کند.

…………………………………….

عدم واکنش وزارت بهداشت و صدا و سیما،

«تب کریمه کنگو به تهران رسید»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، تب کریمه کنگو، که پیش از این در استان‌های شرقی این کشور شیوع پیدا کرده بود، خبرها از رسیدن این بیماری به تهران و حال وخیم دو شهروند به دلیل ابتلا به آن حکایت دارد.

به گزارش مهر، در این میان دست‌گاه‌های مسوول هم‌چون وزارت بهداشت و صدا و سیما جمهوری اسلامی هم‌چنان در زمینه اطلاع‌رسانی و راه‌های پیش‌گیری از این بیماری واگیردار کم‌کاری می‌کنند.

چندی پیش بیماری جدید که از طریق دام‌های آلوده از مرزهای شرقی وارد ایران شده بود به علت ناآشنایی افراد و کم‌کاری در اطلاع‌رسانی صحیح وزارت بهداشت و صدا و سیما در استان سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی فراگیر و به معضل بهداشتی جدید برای این کشور تبدیل شد.

این بیماری که در دور جدید ورودش 9 نفر را در خراسان رضوی مبتلا و منجر به جان‌باختن دو تن شده بود طی روزهای اخیر به تهران رسیده به طوری‌که اکنون حال دو شهروند وخیم گزارش شده است.

با این همه به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، مسوولان وزارت بهداشت و صداو سیما از کنترل این بیماری خبر داده و رسیدن آن به پایتخت را انکار می‌کنند.

یک کارشناس بهداشت با اعلام این‌که راه‌های پیش‌گیری از این بیماری آسان است اظهار داشت: «دام‌داران می‌توانند با سم‌پاشی از انتقال این بیماری که توسط حشراتی مانند کنه به وجود می‌آید جلوگیری کنند. ضمن این‌که مصرف‌کنندگان نیز می‌توانند با استفاده از دست‌کش در زمان تماس با گوشت و نگه‌داری آن ظرف مدت 48 ساعت در فریزر از راه‌های جلوگیری به ابتلا این بیماری است.»

…………………………………….

استرالیا کشتار حوله را محکوم کرد،

«اخراج سفیران سوریه از کشورهای اروپایی و آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا و استرالیا روز سه‌شنبه، 29 مه،‌ سفیران سوریه را از پایتخت‌‌های خود اخراج کردند. براساس گزارش‌ها بسیاری دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز قصد دارند سفیران سوریه را از کشورهای خود اخراج کنند.

آمریکا و هلند نیز روز سه‌شنبه در حرکتی هماهنگ با دیگر اعضای اتحادیه اروپا کاردار سوریه در این کشور را اخراج کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه استرالیا، باب کار روز سه‌شنبه اعلام کرد کاردار سفارت سوریه از این کشور اخراج شده است. باب کار به خبرنگاران گفته است جودت علی، دیپلمات ارشد سوری روز گذشته به وزارت خارجه احضار شد و به او 72 ساعت مهلت داده شده خاک استرالیا را ترک کند.

بنابر این گزارش وزیر خارجه استرالیا گفته است اخراج دیپلمات سوری در اعتراض به کشتار حوله انجام شده است. او این اقدام را پیام هشدارآمیزی به دمشق ‌خواند و ابراز امیدواری کرد کشورهای دیگر نیز دست به عمل مشابهی بزنند.

مطابق گزارش‌ها 20 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا در دمشق دفترهای نمایندگی سیاسی داشته‌اند که بسیاری از آن‌ها مدت‌هاست به عنوان اعتراض به کشتار شهروندان معترض یا به دلایل امنیتی بسته شده‌اند.

این حرکت هم‌زمان با سفر کوفی عنان سه روز پس از کشتار غیرنظامیان در شهر حوله به سوریه است.

کشورهایی چون آمریکا، کانادا، بریتانیا، ایتالیا، بلژیک، فرانسه و سوییس از فوریه‌ی سال جاری میلادی سفیری در دمشق ندارند. در همین تاریخ کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج‌فارس و شماری از کشورهای عضو اتحادیه عرب سفیران سوریه را اخراج کرده‌اند. قطع کامل روابط دیپلماتیک با دمشق در ماه مارس نیز در میان کشورهای اروپایی مطرح شده بود.

در روزهای اخیر فشار بین‌المللی بر حکومت بشار اسد افزایش یافته است. بمباران شهر حوله و تیراندازی به سوی غیرنظامیان در روز جمعه با اعتراض‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است. حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه متهم به کشتار بیش از صد نفر در شهر حوله است که حدود یک سوم آن‌ها کودک و نوجوان بوده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید از میان قربانیان کم‌تر از 20 نفر بر اثر انفجار خمپاره و بمباران نیروهای دولتی کشته شده‌اند. به گفته‌ی روپرت کولویل سخنگوی این کمیسیون اکثریت قربانیان در یک «کشتار جمعی» مستقیمن هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

سخن‌گوی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه، در ژنو اظهار داشت ساکنان حوله می‌گویند در قتل دست جمعی شهروندان در روز جمعه شبه‌نظامیان گروه «الشبیحه» که به حزب حاکم بعث وابسته است دخالت داشته‌اند.

گفته می‌شود فعالیت گروه الشبیحه شباهت‌های زیادی با شیوه‌های نیروهای بسیج و افراد موسوم به لباس‌ شخصی‌‌ جمهوری اسلامی دارد و سپاه پاسداران ایران در آموزش آن‌ها دخالت دارند.

این ادعا در حالی مطرح شده است که سردار اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده سپاه قدس که واحد برون‌مرزی سپاه محسوب می‌شود روز یک‌شنبه، به «حضور موثر نیروی قدس در سوریه» اذعان داشته است.

…………………………………….

رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی:

«حمایت از سوریه به عنوان خط مقدم مبارزه با اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 29 ‌مه، بار دیگر بر حمایت این کشور از سوریه تاکید کرده است.

به گزارش فارس، او در حاشیه یک مراسم دولتی به خبرنگاران گفت: «ما در مسایل سوریه دخالت نمی‌کنیم، اما در عین حال از سوریه به عنوان خط مقدم مبارزه با اسراییل حمایت می‌کنیم.»

ایران‌، سوریه و حزب‌اله لبنان حوادث اخیر در سوریه را «توطئه خارجی» می‌دانند.

او افزود: «صهیونیست‌‌های خون‌خوار با حمایت آمریکا و اروپا، فلسطین را غصب کردند و هر روز آن‌جا جنایت می‌کنند و بر ما واجب است از جبهه مقاومت علیه اسراییل حمایت کنیم.»

به گفته فیروزآبادی: «سوریه تنها کشوری است که در طی دهه‌های قبل در برابر صهیونیست‌ها ایستاده و مقاومت کرده است و بر همین اساس هم ما از آن حمایت می‌کنیم اما در کار این کشور دخالت نمی‌کنیم.»

او افزود: «ما دشمن سوریه و مردم آن نیستیم و دولت این کشور را نیز به اصلاحات و گوش دادن به خواسته‌های مردمش ترغیب کرده‌ایم؛ در عین حال ما خواهان برقراری امنیت در سوریه هستیم.»

رییس ستادکل نیروهای مسلح هم‌چنین گفت: «جنایت‌کاران مدعی حقوق بشر، مردم منطقه در کشورهای مختلف را می‌کشند و در سوریه هم همان‌ها هستند که دخالت می‌کنند ، از اسراییلی‌ها سلاح می‌گیرند و به دست مزدوران استکبار‌، مردم سوریه را قتل‌عام می‌کنند.»

اظهارات حسن فیروزآبادی در حالی صورت گرفته که طی روزهای گذشته 108 تن از مردم روستای حوله در نزدیکی حمص به دست نیروهای ارتش بشار اسد، رییس جمهوری سوریه کشته شدند.

از سویی دیگر مخالفان و فعالان سوری نیز ایران را به ارسال اسلحه برای سرکوب اعتراضات در سوریه متهم می‌کنند.

…………………………………….

با پیروزی در تگزاس،

«نزدیکی رامنی به نامزدی جمهوری‌خواهان برای انتخابات»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، 29 مه، میت رامنی، فرمان‌دار پیشین ماساچوست، با پیروزی در انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان در تگزاس توانست شمار کافی هیت‌های انتخاباتی را برای کسب نامزدی حزب خود به دست بیاورد.

آقای رامنی با کسب 1086 هیت انتخاباتی تنها به 58 هیت انتخاباتی دیگر احتیاج داشت تا بتواند با امتیاز کافی نامزدی حزبش را برای انتخابات ریاست جمهوری به نام خود رقم بزند.

آقای رامنی در بیانیه‌ای گفت این پیروزی به او «افتخار و فروتنی» داده است.

این در حالی است که با کنار کشیدن تمام رقبای حزبی آقای رامنی او نامزد بالقوه حزب جمهوری‌خواه شده بود.

فرماندار پیشین ماساچوست رقیب باراک اوباما برای کسب مقام ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال جاری خواهد بود.

میت رامنی بیش از هفتاد درصد آرا‌ انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان را کسب کرده است.

نظرسنجی ها نشان می دهند رقابت آقای رامنی با باراک اوباما فشرده خواهد بود.

میت رامنی در گردهمایی سالانه جمهوری خواهان در ماه اوت زمانی که هیت‌های انتخاباتی او را برگزینند نامزد رسمی حزب خواهد شد.

…………………………………….

دیوان عالی آمریکا اعلام کرد:

«رد درخواست غرامت گروگان‌های آمریکایی از ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 29 مه، دیوان عالی آمریکا درخواست گروگان‌های آمریکایی را برای احیا‌ پرونده شکایتشان جهت دریافت غرامت از ایران، رد کرده است.

حد.د ۱۰۰ نفر که گروگان‌های آمریکایی سه دهه پیش در ایران و برخی بازماندگانشان را شامل می‌شوند از دیوان عالی آمریکا خواسته بودند پرونده شکایت و درخواست غرامتشان را از ایران احیا کند.

این عده در شکایتی که حدود ده سال پیش رد شد خواستار دریافت بالغ بر شش میلیارد دلار غرامت از ایران شده بودند که در واقع مبلغ 10 هزار دلار به ازای هر روز زمان حبس، برای هر نفر مشخص می‌کند.

این دادگاه در سال 2002 میلادی بنا به درخواست وزارت امور خارجه آمریکا، از دریافت غرامت این آمریکایی‌ها از ایران جلوگیری کرده بود. این دادگاه اعلام کرده بود، طبق پیمان‌نامه الجزایر که آزادی گروگان‌ها را ممکن کرد، دولت و یا شهروندان آمریکا نمی‌توانند بر اساس رای یک دادگاه آمریکایی، از ایران درخواست غرامت کنند.

شاکیان قصد داشتند هزینه این جریمه را از دارایی‌های مسدود شده ایران در آمریکا دریافت کنند. وکیل آن‌ها می‌گوید محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، پیش از خروجش از کشورش، مقداری پول را به آمریکا منتقل کرده بود. این پول در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر مسدود شده، و هم‌چنان در بانک‌های آمریکا موجود است.

یکی از مفاد پیمان‌نامه الجزایر که به وساطت الجزایر بین ایران و آمریکا بسته شد رسیدگی به هر شکایت مربوط به گروگان‌گیری را تنها در دادگاه بین‌المللی ویژه بررسی دعاوی دو کشور ممکن می‌داند.

گفتنی است 52 آمریکایی در ایران در سال 1358 در سفارت آمریکا برای بیش از چهارصد روز توسط آن‌چه «دانش‌جویان ایرانی» گفته شده، گروگان گرفته شدند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,