Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«تصاویر ماهواره‌ای جدید از ‌پاک‌سازی‌ در پارچین»

2012 May 31

خبر / رادیو کوچه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجموعه‌ای از تصاویر ماهواره‌ای جدید را از مجتمع صنایع نظامی پارچین در جنوب تهران ارایه داده است که بیان‌گر پاک‌سازی احتمالی مکانی است که گمان می‌رود محل برخی آزمایش‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش رویترز، هرمن نکائرتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این تصاویر را به نمایندگان کشورهای عضو در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داده است.

این تصاویر ماهواره‌ای مربوط به شش ماه گذشته است.

یکی از تصاویر ماهواره‌ای که به 25 مه، 5 روز پیش مربوط است، بیان‌گر تسطیح زمین در مکان مورد ظن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پارچین است.

آقای نکائرتس بدون نتیجه‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای جدید بر درخواست آژانس برای بازرسی از مجتمع پارچین تاکید کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان بازدید از محل یک «محفظه انفجار» در مجتمع پارچین است و می‌گوید بعضی از آزمایش‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران احتمالن در این مکان رخ داده است.

ایران با رد این اتهام، مانع از دست‌رسی بازرسان بین‌المللی به مجتمع پارچین شده است.

به گفته یکی از دیپلمات‌های غربی که تصاویر ماهواره‌ای را دیده است، این تصاویر نشان می‌دهد که دو یا سه ساختمان مسطح شده‌اند.

کشورهای غربی ایران را متهم کرده اند که در حال پاکسازی مجتمع پارچین از آثار احتمالی آزمایش های اتمی و آلودگی هسته ای است.

از سویی دیگر در واکنش به این گزارش، علی‌اصغر سلطانیه، سفیر جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن‌ را بی‌اساس خوانده است.

بیشتر بخوانید:

 «روسیه آماده کمک به ساخت دومین نیروگاه اتمی در ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,