Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
یازدهم خرداد- سی‌ویکم مه

«تقویم تاریخ یازدهم خرداد»

2012 May 31

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جهانی بدون دخانیات- همه ساله چنین روزی به منظور دفع خطرات و مضرات سیگار و دخانیات به عنوان «روز جهانی بدون دخانیات» نام‌گذاری شده است.

1859 میلادی- ساعت «بیگ بن» (Big Ben) در روزی چون امروز شروع به شمارش زمان کرد. برج ساعت بیگ بن بزرگ‌ترین برج ساعت جهان است. برج ساعت کاخ وست‌مینستر در ضلع شمال شرقی ساختمان پارلمان بریتانیا قرار دارد.

پس از آن‌که کاخ وست‌منیستر، در یک آتش‌سوزی سال 1834 میلادی از بین رفت، «چارلز باری»، معمار معروف انگلیسی، ساخت مجدد این کاخ را شروع کرد و یک برج ساعت نیز برای آن در نظر گرفت. این برج ساعت حدود صد متر و ساعت این برج 55 متر از سطح زمین ارتفاع دارد.

1961 میلادی- آفریقای جنوبی از به هم پیوستن دو مستعمره انگلیس در جنوب آفریقا تشکیل شد و در چنین روزی استقلال داخلی یافت.

در پی جنگ بوئرها (هلندی تبارهای آفریقای جنوبی) با انگلیسی‌ها، چنین روزی در 1910 اتحادیه آفریقای جنوبی که دولت مرکزی آن دارای چهار پایتخت بود تاسیس شد. هم‌چنین در همین روز اما در سال 1961 سفید پوستان هلندی تبار این اتحادیه ایالت‌های چهارگانه را به صورت یک جمهوری فدرال مستقل اعلام کردند.

1303 خورشیدی- «منوچهر همایون‌پور» از خوانندگان ایرانی در بروجرد به دنیا آمد.

ترانه «در کنج دلم عشق کسی خانه ندارد» با شعری از «حسین پژمان بختیاری» با صدای او ماندگار شده است. آشنایی او با استاد صبا در سال 1326 موجب پیش‌رفت سریع او در دنیای موسیقی شد. همایون پور در مدت کوتاه فعالیت جدی و اجرایی خود در عرصه خوانندگی آثار جاودانی ساخت که در این میان می توان به قطعات «نوای چوپان»، «ره‌گذر»، «حسرت عشق» اشاره کرد.

1388 خورشیدی- «پروین سلیمانی»، بازی‌گر پیشکسوت تاتر، تلویزیون و سینمای ایران بر اثر ابتلا به تومور مغزی درگذشت. او در سال 1323 به تاتر راه یافت و در سال 1332 با بازی در فیلم «گلنسا» به کارگردانی «سرژ آزاریان» وارد دنیای سینما شد.

وی هم‌چنین در فیلم‌هایی چون «سرب»، «هنرپیشه»، «بگذار زندگی کنم»، «گل‌‌ها و گلوله‌ها»، «مستاجر»، « پنجه در خاک» و سریال «دایی جان ناپلئون» ایفای نقش کرده است.

1389 خورشیدی- امروز روزی است که «آندره آرزومانیان» نوازنده پیانو و آهنگ‌ساز موسیقی فیلم نیز درگذشته است.

وی در تهران زاده شد و نوازندگی پیانو را پیش از انقلاب اسلامی در ایران آغاز کرد. نوازندگی پیانو در موسیقی فیلم‌هایی چون «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «آخرین پرواز»، «من ترانه پانزده سال دارم»، «زن امروز» و «بی‌تو هرگز» از کارهای این هنرمند بوده است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1889 میلادی- در پی چند روز بارندگی شدید، سد «ساوت فورک»  (South Fork Dam)در ایالت پنسیلوانیای آمریکا شکسته شد و آب به ارتفاع 18 متر شهر «جانزتاون» (Johnstown) از مراکز تولید فولاد آمریکا را فرا گرفت که ویرانی فراوان به‌بار آورد و بیش از 2 هزار تن نیز جان باختند.

1902 میلادی- در منطقه «ورینیگینگ» (Vereeniging) در آفریقای جنوبی‌، با امضای یک پیمان صلح جنگ 30 ماهه میان بوئرها و نیروهای ارتش بریتانیا پایان گرفت. در خاتمه جنگ‌های دوره ناپلئون در سال 1814 میلادی‌، بریتانیا مستعمره هلندی «کیپ» (Cape) در آفریقای جنوبی را به مستعمرات خود اضافه کرد.

1366 خورشیدی‌- روز انحلال «حزب جمهوری اسلامی» به پیشنهاد اعضای آن است. حزب جمهوری اسلامی یک هفته پس از پیروزی انقلاب با هدف ایجاد تشکیلاتی نیرومند و سامان‌دادن به نیروهای فعال و ایجاد انسجام و انضباط، اعلام موجودیت کرد و به عضوگیری پرداخت.

1361 خورشیدی‌- «سید حسین میرخانی»، از خوش‌نویسان و نستعلیق‌نویسان معاصر درگذشت. وی رییس انجمن خوش‌نویسان ایران بود. کتاب‌های «رهروان شب»، «موش و گربه عبید زاکانی»، «جزوه چهار فصل»، «دوره سه‌جلدی رسم‌المشق» برای مدارس و بسیاری آثار دیگر را به خط خود آراست. سید حسین میرخانی به نگارش قرآن به خط نستعلیق پرداخت که این کار در تاریخ خوش‌نویسی کم‌نظیر بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,