Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
شاد و تندرست

«تعلیقی دیگر در راه»

2012 May 31

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

سال‌هاست که بسیاری از کارشناسان و دل‌سوزان فوتبال کشور فریاد می‌زنند که مشکل دو تیم فوتبال پرطرف‌دار پایتخت یعنی استقلال و پرسپولیس، چیزی به جز ضعف مدیریت و ساختار غلط نیست اما کو گوش شنوا. شاید هم بسیاری این موضوع را می‌دانند و منافع‌شان در حفظ شرایط موجود است. سال گذشته نیز همین وضعیت ادامه یافت و امسال نیز از شواهد پیداست که اوضاع تغییر جدی نخواهد کرد. بیایید تا از استقلال شروع کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این تیم در فصل گذشته با در اختیار داشتن جمعی از مشهورترین و گران‌قیمت‌ترین بازیکنان فوتبال ایران لقب باشگاه کهکشانی را با خود یدک می‌کشید اما بی‌برنامگی و ضعف مدیریت، هم‌چون سال‌های گذشته سبب شد تا با وجود تمام این هزینه‌ها، این تیم به مکانی به‌تر از جای‌گاه سوم در جدول لیگ برتر دست نیابد. سال جاری با جای‌گزینی «امیر قلعه‌نویی» با «پرویز مظلومی» این تیم همان راه خطای گذشته را دنبال می‌کند. همگان می‌دانند که «قلعه‌نویی» رویکردی سلیقه‌ای و باندی به فوتبال دارد و خواسته‌های خودش را حتا اگر بر خلاف منافع باشگاه باشد، به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهد. این دو دستگی در استقلال از همان آغاز کار خود را نشان داد. «آتیلا حجازی» و «جواد زرینچه» آشکارا از عدم هم‌کاری خود با مربی تازه گفتند و برخی از بازیکنان مانند «رحمتی» و «جباری» نیز از فصل قبل تکلیف خود را مشخص کرده بودند. تجربه نشان داده است که اگر به هر روشی، از ریش سفیدی تا وساطت، این جمع بتوانند بازهم با هم کار کنند، مشکلات، خود را در میانه‌ی راه نشان خواهد داد. یادمان نرود حذف شده‌های این تیم نیز در کمین خواهند نشست تا ضمن ایجاد توطئه که رویه‌ی همیشگی در این دو تیم پایتخت‌نشین بوده، با خالی کردن زیر پای مربی و یا لغزش و عدم نتیجه‌گیری‌اش به تیم بازگردند.

در پرسپولیس نیز اوضاع چنان تفاوت عمده‌ای با رقیب قدیمی‌اش ندارد. درست است که مربی فصل گذشته‌ی این تیم یعنی «مصطفا دنیزلی» در این باشگاه ماندنی شده است اما با حرکت انقلابی او و حذف جمع فراوانی از بازیکنان فعلی آن، فصل بعد پرسپولیس، کم دشمن نخواهد داشت، از تماشاگران حامی این فوتبالیست‌ها تا دست‌های پشت پرده که به راحتی خواهند توانست از ضعف مدیریتی «رویانیان» بهره برده و زیرآب او و تیمش را بزنند. متاسفانه آن چه که دردآور است این است که این دو تیم به جای بررسی و رفع مشکلات و ایرادات قدیمی موجود، فقط به دنبال جذب بازیکنان پرقیمت و مشهور ایرانی و خارجی هستند، چیزی که ممکن است مرهم درد کوتاه مدت آن‌ها باشد اما تجربه نشان داده که در طویل مدت، تیم‌های بابرنامه‌ای هم‌چون سپاهان که از ثبات و مدیریت بهتری برخودارند باز هم به‌تر از پایتخت‌نشینان پرهزینه، نتیجه خواهند گرفت.

——————————————————–

تیم فوتسال ایران پس از سال‌ها و در مرحله‌ی نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا از راه‌یابی به فینال بازماند. «حسین شمس» یکی از زحمت‌کشان این ورزش و سرمربی سابق تیم‌ملی فوتسال در این باره به رسانه‌ها گفت: «مسوولانی که منجر به وجود آمدن این فاجعه شدند باید به مردم ایران پاسخ بدهند.»

«شمس» که در ارتباط زنده تلفنی با شبکه ورزش صحبت می‌کرد، نتوانست به دلیل راه نیافتن ایران به فینال رقابت‌های جام ملت‌های آسیا جلوی اشک‌هایش را بگیرد. او با اشاره به این‌که دلیل اصلی حذف ایران ضعف کادر فنی تیم بود اضافه کرد: «فوتسال ما به جایی رسیده که «تایلندی‌ها» باید بیایند پس از بردمان در زمین برقصند. ما برای دومین بار بود که از جام ملت‌ها حذف می‌شدیم. به اعتقاد من لجام گسیختگی تیم ملی از مسابقه‌های دوستانه به چشم می‌خورد و همه به این موضوع اشاره می‌کردند، اما کادر تیم‌ملی با توجیهاتی که داشت می‌گفت به دلیل بدن‌سازی و شرایط حریفان نتایج ضعیف کسب می‌شود، آن‌ها آن‌قدر خودشان را به نشنیدن زدند تا این فاجعه به وجود آمد. مسوولان باید بیایند به مردم پاسخ بدهند.»

«شمس» در ادامه‌ی اظهاراتش گفت: «زمانی که من سرمربی تیم بودم، با نتیجه 4 بر 3 به برزیل باختیم که مردم به دلیل کسب این نتیجه من را بازخواست می‌کردند و آن زمان آرزویمان این بود که یک روزی برزیل را ببریم اما الان آرزوی‌مان این است که تیم‌هایی مثل تایلند را شکست دهیم.»

———————————————————

یک بار دیگر و در پی دعواهای شخصی در ورزش ما، قهرمانانی که با یک عمر تلاش سهمیه ورود به المپیک را دریافت کرده‌اند قرار است تا چوبش را بخورند. این بار و در پی برکناری ریاست فدراسیون قایق‌رانی، این ورزش سایه‌ی تعلیق را بر سر خود می‌بیند. «خوزه پرورنا»، رییس کنفدراسیون بین المللی قایق‌رانی با نوشتن نامه‌ای خطاب به «محمد عباسی»، وزیر ورزش و جوانان، این فدراسیون را تهدید به تعلیق موقت کرده است، گرچه که هنوز شماری در درستی این نامه شک دارند.

«جناب آقای محمد عباسی وزیر محترم ورزش جمهوری اسلامی ایران

ما به شدت از برکناری آقای «دنیامالی» و چند تن دیگر از روسای فدراسیون‌های ورزشی ایران ابراز نگرانی می‌کنیم. با توجه به این که آقای «احمد دنیامالی» دست‌آوردهای ملی و بین‌المللی فراوانی برای ورزش قایق‌رانی ایران داشته است و هم‌چنین برای توسعه ورزش بانوان و آقایان در سطح جهانی اقدامات قابل توجهی انجام داده است، از برخورد زننده با ایشان و برکناری وی دچار شوک شده‌ایم. با توجه به این که آقای «دنیامالی» عضو هیت رییسه فدراسیون جهانی قایق‌رانی و کنفدراسیون آسیا هستند، چنین برخوردی و برکناری ایشان بسیار نگران‌کننده به نظر می‌رسد. او مدیر ورزشی و تجاری محترمی است که ورزش قایق‌رانی را در ایران ارتقا داده و وجهه خیلی خوبی از ایران در این زمینه ایجاد کرده است.

با توجه به چنین جای‌گاهی که ایشان در قایق‌رانی داشته‌اند، برای فدراسیون جهانی بسیار سخت است که متوجه این حقیقت شویم که فردی مانند «دنیامالی» که کاملن قانونی و از طریق انتخابات مجمع قایق‌رانی، چنین پستی را در اختیار داشت، بدون هیچ دلیل رسمی از سمت خود برکنار شود. ما در فدراسیون جهانی نه تنها درباره قانونی بودن فرآیند برکناری آقای «دنیامالی» از فدراسیون قایق‌رانی ایران نگران هستیم، بلکه از ادامه چنین روندی برای انتخاب مدیران جدید قایق‌رانی نیز به شدت ابراز نگرانی می‌کنیم. عدم تعادل و غیر دموکراتیک بودن روند برکناری آقای دنیامالی که به وی تحمیل شده است باعث شد که فدراسیون جهانی قایق‌رانی در آینده برای حمایت از کاندیدهای ایرانی رغبتی نشان ندهد.

در نهایت ما از شما تقاضای اطلاعات تکمیلی در مورد شرایط موجود آقای «دنیامالی» که به طور قانونی انتخاب شده بودند را داریم و این که باید توضیح قانع کننده‌ای درباره‌ی قوانین حقوقی و دلایل برکناری ایشان وجود داشته باشد، در غیر این‌صورت، فدراسیون جهانی قایق‌رانی هیچ راه حلی جز تعلیق موقت فدراسیون قایق‌رانی ایران ندارد که منجر به از دست دادن سهمیه‌های المپیک ایران می‌شود.»

در طرف مقابل اما «سیدحمید سجادی» معاون وزیر ورزش و جوانان، درباره‌ی مسایل پیش آمده گفت: «آن‌قدر دیپلماسی وزارت ورزش قوی هست که خیلی زود با رایزنی و تفاهم و تعامل با فدراسیون جهانی آن را حل کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,