Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای سی و یکم مه ۲۰۱۲»

2012 May 31

‌ارتش آزادی‌بخش سوریه‌:

«دولت سوریه برای اجرای آتش‌بس 48 ساعت مهلت دارد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مخالفان مسلح دولت سوریه که خودر ا ارتش آزادی‌بخش سوریه (FSA) می‌نامند به بشار اسد، رییس جمهوری این کشور ۴۸ ساعت مهلت داده‌اند تا به مفاد طرح آتش بس سازمان ملل عمل کند.

سرهنگ قاسم سعدالدین که خود را از فرماندهان این گروه از مخالفان دولت سوریه معرفی کرده است، روز چهارشنبه، 30 مه‌، اظهار داشت که چنان‌چه نیروهای دولت بشار اسد تا ظهر روز جمعه به مفاد طرح آتش‌بس سازمان ملل متحد عمل نکنند، مخالفان مسلح دولت دیگر خود را به رعایت مفاد این طرح ملتزم نمی‌دانند.

مطابق طرح کوفی عنان، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در بحران سوریه، نیروهای دولتی باید ادوات سنگین خود را از مناطق مسکونی و پر جمعیت جمع‌آوری کنند و به آتش‌باران این مناطق خاتمه دهند.

سرهنگ سعدالدین که در ویدیوی اینترنتی سخن می‌گفت تاکید کرد که نیروهای دولتی باید تانک‌ها و تسلیحات آتش‌باری خود را از شهرها و روستاها جمع‌آوری کنند و به سازمان‌های امداد‌رسان فرصت دهند که برای یاری رسانی به مجروحان و مردم عادی وارد مناطق مختلف سوریه شوند.

هم‌زمان سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد امروز نسبت به وقوع یک جنگ داخلی در سوریه و امکان گسترش آن به منطقه خاورمیانه هشدار داد.

در مقابل، بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد مخالفان دولت را «مسلح و حمایت شده» از سوی دشمنان دولت آقای اسد خواند.

این در حالی است که امروز هم در پی یافت شدن 13 جسد در شرق سوریه، ژنرال رابرت مود، رییس هیت ناظران سازمان ملل متحد مجدد خواستار خویشتن‌داری تمامی طرف‌های درگیر در این کشور شد.

از سویی دیگر در واکنش به موضع‌گیری کشورهای غربی، روز چهارشنبه، گنادی گاتیلوف، معاون وزارت خارجه روسیه، گفت که دولت او با هرگونه دخالت نظامی در سوریه مخالف است و اعتقاد دارد که هنوز ضرورتی وجود ندارد که شورای امنیت تدابیر جدیدی را در مورد سوریه بررسی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در یک نشست خبری در روز چهارشنبه، ضمن ابراز نگرانی از وقایع اخیر سوریه، مخالفت دولت خود با دخالت نظامی در سوریه را اعلام کرد.

……………………………………………

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«تصاویر ماهواره‌ای جدید از ‌پاک‌سازی‌ در پارچین»

خبر / رادیو کوچه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجموعه‌ای از تصاویر ماهواره‌ای جدید را از مجتمع صنایع نظامی پارچین در جنوب تهران ارایه داده است که بیان‌گر پاک‌سازی احتمالی مکانی است که گمان می‌رود محل برخی آزمایش‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش رویترز، هرمن نکائرتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این تصاویر را به نمایندگان کشورهای عضو در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داده است.

این تصاویر ماهواره‌ای مربوط به شش ماه گذشته است.

یکی از تصاویر ماهواره‌ای که به 25 مه، 5 روز پیش مربوط است، بیان‌گر تسطیح زمین در مکان مورد ظن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پارچین است.

آقای نکائرتس بدون نتیجه‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای جدید بر درخواست آژانس برای بازرسی از مجتمع پارچین تاکید کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان بازدید از محل یک «محفظه انفجار» در مجتمع پارچین است و می‌گوید بعضی از آزمایش‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران احتمالن در این مکان رخ داده است.

ایران با رد این اتهام، مانع از دست‌رسی بازرسان بین‌المللی به مجتمع پارچین شده است.

به گفته یکی از دیپلمات‌های غربی که تصاویر ماهواره‌ای را دیده است، این تصاویر نشان می‌دهد که دو یا سه ساختمان مسطح شده‌اند.

کشورهای غربی ایران را متهم کرده اند که در حال پاکسازی مجتمع پارچین از آثار احتمالی آزمایش های اتمی و آلودگی هسته ای است.

از سویی دیگر در واکنش به این گزارش، علی‌اصغر سلطانیه، سفیر جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن‌ را بی‌اساس خوانده است.

……………………………………………

با پایان یافتن دروان محکومیت،

«آزادی سلیمانی، قائم مقام ستاد انتخاباتی موسوی»

خبر / رادیو کوچه

داوود سلیمانی، نماینده مردم تهران در مجلس ششم شورای اسلامی و معاون دانش‌جویی دانش‌گاه تهران در دوره اصلاحات بعدازظهر چهارشنبه، 30 مه، با پایان دوره‌ی حبس خود از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شده است.

به گزارش کلمه، داوود سلیمانی، قائم مقام ستاد انتخاباتی استان تهران میرحسین موسوی، ۴ روز پس از انتخابات در صبح روز 26 خرداد 88 بازداشت و در دادگاه غیرعلنی به اتهام‌های «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، تبانی و اجتماع و تبلیغ علیه نظام» محاکمه شد.

او در نامه‌ای که در خرداد 89 به آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نوشته، اظهار داشت: «در بازجویی‌ها تحت شرایط شدید روحی و روانی، ضرب، شتم، فحاشی، اهانت و … قرار گرفته .. و توسط یک گروه از بازجویان تحت شرایط غیر‌معمول و در فشار برای نوشتن اقاریر کذب قرار گرفته‌ام که نام برخی از آن‌ها را می‌دانم و به دلیل این‌که عملن در آن‌جا جز خدا شاهدی نداشته‌ام هیچ‌گونه ادعایی ندارم.»

او پس از انتشار این نامه، هم‌راه با عیسی سحرخیز و رسول بداغی، از زندان فردیس به زندان رجایی‌شهر منتقل شدند.

 ……………………………………………

سازمان‌های اطلاعاتی غربی:

«هواپیماهای مسافربری ایران حامل سلاح برای سوریه»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 30 مه، شبکه دوم تلویزیون آلمان، به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی غربی از حمل سلاح توسط هواپیماهای مسافربری ایران به مقصد سوریه خبر داده است.

بخش شام‌گاهی خبر این شبکه در پیش‌ گزارشی از ادامه حمایت تسلیحاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و شبه نظامیان حزب‌اله در لبنان خبر داد.

سو‌ظن سازمان‌های اطلاعاتی غربی متوجه خطوط هوایی «ایران‌ایر» و «یاس ایر» است.

به نقل از شبکه دوم تلویزیون آلمان، ایران برای ارسال سلاح به سوریه، هم‌چنین از هواپیماهایی استفاده می‌کند که به طور معمول برای پروازهای مسافربری به مقصد کشورهای اروپایی غربی مورد استفاده هستند.

بر اساس ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی این سلاح و مهمات ممکن است در کشورهای اتحادیه اروپا نیز تخلیه شده و برای حملات تروریستی مورد قرار گیرند.

از سویی دیگر در عین حال حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 29 ‌مه، بار دیگر بر حمایت این کشور از سوریه تاکید کرده بود.

……………………………………………

ترکیه هم دیپلمات‌های سوری را اخراج کرد،

«آمریکا هم‌چنان مخالف گزینه نظامی در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 30 مه، مقام‌های ترکیه به همه دیپلمات‌های سوریه سه روز فرصت دادند تا خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده است که دیپلمات‌های سوریه در اعتراض به کشتار بیش از 100 نفر در حوله در استان حمص اخراج می‌شوند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، آلمان، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، استرالیا و چند کشور دیگر، سه‌شنبه، دیپلمات‌های سوری را پس از کشتار روستای حوله از خاکشان اخراج کرده‌اند.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه سه شنبه گفت احتمال مداخله نظامی در سوریه ممکن است، به شرط آن که شورای امنیت سازمان ملل از آن حمایت کند.

ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز گفته است، گزینه نظامی برای توقف خشونت در سوریه می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد.

در همین حال سخن‌گوی دولت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرد گزینه‌های محدودی درباره سوریه وجود دارد و آمریکا هم‌چنان با انجام عملیات نظامی در این کشور مخالف است.

سازمان ملل فروردین‌ماه سال جاری شمار کشته‌شدگان خشونت‌های سوریه را بیش از 9 هزار تن ارزیابی کرد. گروه‌های مخالف می‌گویند این رقم در حال حاضر به بیش از 11 هزار تن رسیده است.

……………………………………………

با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی،

«‌تعلیق فدراسیون قایق‌رانی ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 30 مه، رییس کنفدراسیون بین‌المللی قایق‌رانی با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی خبر از تعلیق فدراسیون قایق‌رانی این کشور داده است.

به گزارش فارس، خوزه پرورنا، رییس کنفدراسیون بین‌المللی قایق‌رانی در نامه‌ای خطاب به محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی مبنی بر تعلیق موقت فدراسیون قایق‌رانی ایران آورده است: «ما به شدت از برکناری آقای دنیامالی و چند تن دیگر از روسای فدراسیون‌های ورزشی ایران ابراز نگرانی می‌کنیم. با توجه به این که آقای احمد دنیامالی دست‌آوردهای ملی و بین‌المللی زیادی برای ورزش قایق‌رانی ایران داشته است و هم‌چنین برای توسعه ورزش بانوان و آقایان در سطح جهانی اقدامات قابل توجهی انجام داده است از برخورد زننده با ایشان و برکناری وی دچار شوک شده‌ایم.»

وی در این نامه ادامه داد: «با توجه به چنین جای‌گاهی که ایشان در قایق‌رانی داشته‌اند برای فدراسیون جهانی بسیار سخت است که متوجه این حقیقت شویم که فردی مانند دنیامالی که کاملن قانونی و از طریق انتخابات مجمع قایق‌رانی، چنین پستی را در اختیار داشت بدون هیچ دلیل رسمی از سمت خود برکنار شود.»

خوزه پرورنا در انتها بیان داشت: «در نهایت ما از شما تقاضای اطلاعات تکمیلی در مورد شرایط موجود آقای دنیامالی که کاملن قانونی انتخاب شده بودند را داریم و این که باید توضیح قانع‌کننده‌ای درباره قوانین حقوقی و دلایل برکناری ایشان وجود داشته باشد، در صورتی که وی انتخاب شده بود. به این ترتیب فدراسیون جهانی قایق‌رانی هیچ راه حلی جز تعلیق موقت فدراسیون قایقرانی ایران ندارد که منجر به از دست دادن سهمیه‌های المپیک ایران می‌شود. »

کنفدراسیون بین‌المللی قایق‌رانی در این نامه مهلت پاسخ‌گویی مسوولان مربوطه در ایران را تا تاریخ  5 ژوئن 2012  عنوان کرده است.

……………………………………………

وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن:

«کاهش واردات نفت ژاپن از ایران»

خبر / رادیو کوچه

آمار جدید وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن حاکی از آن است که واردات نفت خام از ایران در ماه آوریل سال جاری به زیر یک‌صد و نود هزار بشکه در روز کاهش یافت که بیش از 26 درصد کم‌تر از رقم مشابه در آوریل سال گذشته است.

منابع دولتی ژاپن در مورد علت این کاهش توضیحی نداده‌اند اما با تشدید تحریم نفتی و بانکی جمهوری اسلامی از سوی شماری از کشورهای غربی، سایر کشورهای طرف تجارت ایران نیز برای کاهش مبادلات با جمهوری اسلامی تحت فشار قرار داشته‌اند.

به طور سنتی، ایران یکی از صادرکنندگان عمده نفت خام به ژاپن بوده اما تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی و عدم اطمینان به ثبات روابط تجاری با جمهوری اسلامی باعث شده است ژاپن در صدد یافتن فروشندگان دیگر نفت خام برآید.

هرچند آمریکا برخی از کشورها را به دلیل وضعیت بحرانی در کشورشان از مجازات نقض تحریم‌ها علیه ایران مستثنا کرده اما ژاپن علارغم بروز سونامی و زلزله شدید سال گذشته در این کشور اقدام به کاهش واردات نفت از ایران کرده است.

……………………………………………

به دنبال وضعیت نابسامان اقتصادی در اسپانیا،

«کاهش مجدد ارزش یورو»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال افزایش نگرانی‌ها از این که اسپانیا نیز هم‌چون یونان، ایرلند و پرتغال دچار بحران اقتصادی می‌شود ارزش یورو باز هم کاهش یافت.

روز چهارشنبه ارزش یک یورو به یک دلار و 24 سنت کاهش یافت که پایین‌ترین نرخ آن از جولاى 2010 محسوب مى‌شود.

در همین حال بازار جهانی سهام نیز روز چارشنبه به دلیل نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی اسپانیا که نظام بانکی‌اش دچار آشفتگی‌هایی شده نوساناتی را تجربه کرد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,