Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
با تایید منابع خبری صعودی

«ده تن ایرانی در عربستان اعدام شدند»

2012 June 01

خبر / رادیو کوچه

در حالی که هنوز به طور رسمی منبع­های ایرانی تایید نکرده­اند، برخی تارنماهای داخل ایران خبر از اعدام ده شهروند ایرانی در عربستان سعودی می­دهند. پیشتر نیز خبری با عنوان اعدام هشت شهروند ایرانی در این کشور منتشر شده بود که وزارت خارجه جمهوری اسلامی آن را تکذیب کرده بود.

تاکنون نیز در خصوص این خبر توضیحی از سوی جمهوری اسلامی داده نشده است.

تارنمای خبری تابناک با استناد به گفته­های یک زندانی ایرانی در زندان بندر «دمام» عربستان سعودی اشاره کرده که ۱۰ نفر از ۲۵ ایرانی دست­گیر شده در شش سال قبل در نزدیکی آب­های عربستان سعودی اعدام شده­اند. اشاره می­شود پیشتر نیز هشت تن از این ۲۵ زندانی نیز اعدام شده­اند که این موضوع مورد تایید وزارت خارجه ایران قرار نگرفت. این اعدام شده­گان متهم به جاسوسی و حمل مواد مخدر بوده­اند. با احتساب اعدام ۱۸ زندانی در دمام باید ۷ نفر دیگر از ایرانیان این زندان زنده باشند.

به نقل از این تابناک در دادگاهی که برای بررسی وضعیت این زندانیان برگزار شده بوده نماینده وزارت خارجه ایران نیز حضور داشته، اما تاکنون هیچ عکس العملی از سوی این وزارت خانه مشاهده نشده است. زندانیان دمام مدعی هستند که بر اثر توفان به سمت حوزه دریایی عربستان صعودی کشیده شده­اند و حتا وارد حریم دریایی آن کشور نیز نشده­اند.

هم­چنین خبرگزاری مهر در روز سی­ام ماه می به نقل از وزارت خارجه ایران ذکر کرده است که هنوز هیچ منبعی عربستانی این نکته را تایید نکرده اما حسن قشقاوی معاون این وزارت خانه اشاره داشته که علی اکبر صالحی در خصوص بررسی این موضوع با هم­تای خود در عربستان تماس داشته و از سویی سفیر صعودی در تهران به وزارت امور خارجه برای دومین بار فرا خوانده شده است.

ایران و عربستان صعودی در پی بحران بحرین و اعلام هم­کاری این کشور با بحرین در یک پیمان مشترک روابط شان رو به سردی گرایید. اگر چه دولت ایران هم­واره سعی در کنترل این روابط دارد اما کشور عربستان صعودی، ایران را به مداخله در امور کشورهای عربی منطقه به خصوص بحرین متهم می­کند.

بیشتر بخوانید:

«ابهام در اجرای حکم اعدام ۸ ایرانی در عربستان»

«احضار سفیر عربستان به وزارت خارجه ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,