Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
گزارش اقتصادی

«اما و اگرهای مسکن مهر»

2012 June 01

سایه کوثری / رادیو کوچه

هفته گذشته خبرگزاری مهر از قول فردی که در جریان سفر محمود احمدی‌نژاد به مشهد به عنوان یکی از دریافت کنندگان مسکن مهر در سیما با وی مصاحبه و درباره مزایای مسکن مهر تبلیغ کرده بود، اعلام کرد که‌ پس از چند روز خانه را از او پس گرفته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جهانبخش جهانی» گفته است که دو فقره حواله 9 میلیون تومانی به شرکت پرند کویر شرق پرداخت کردم و خانه‌ای در خیابان آسمان یک، شهرک مهرگان مشهد دریافت کردم.

وی افزود: «‌در زمان افتتاح واحدهای مسکونی، وسایلم را به این منزل منتقل و در گزارش تبلیغی وزارت مسکن و شهرسازی که به همین مناسبت تهیه و از شبکه 3 پخش شد نیز من و همسرم مورد مصاحبه قرار گرفتیم».

جهانی گفته است: «‌در حالی‌که ما از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدیم به ما اعلام شد باید خانه را تخلیه کنیم».

وی با ابراز تاسف از این اتفاق و با بیان این‌که واقعن از این رخداد تلخ شوکه شده‌ام، افزود: «مسکن مهر با هدف حل مشکل افراد فاقد سرپناه احداث شده است، ضمن این‌که من تمام مراحل را طی و واحد خودم را نیز دریافت کرده‌ام، چرا باید با من این‌گونه برخورد شود».

‌این شهروند مشهدی با اشاره به پخش چهره‌اش از تلویزیون و بازتاب منفی این اقدام مسوولان مسکن و شهرسازی و پیمانکار خواستار حل مشکل از طریق مسوولان شد.

زمستان گذشته هم مدیرعامل شهر جدید پرند گفته بود: «25 هزار واحد مسکن مهر که آماده افتتاح هستند، آب و برق ندارند».

«سعید صابونی» در گفت‌وگو با مهر با اشاره به این‌که نزدیک 25 هزار واحد به اتمام نازک کاری رسیده‌اند، اعلام کرد: «اگر تاسیسات زیربنایی و آب و برق در این واحدها تامین شده بود، می‌توانستیم این واحدها را افتتاح کنیم».

وی افزود: «محوطه سازی در شهر هم چون دستگاه‌های خدمات‌رسان هنوز نتوانسته‌اند شبکه‌ها را تامین کنند به تاخیر افتاده است، زیرا نمی‌خواهیم در ساخت و ساز دوباره کاری شود».

طرح مسکن مهر از خرداد ماه 1386 به اجرا گذاشته شده و قرار بود سه سال بعد  هزاران واحد مسکونی‌ به بهره‌ برداری برسد اما اجرای آن مدام به تاخیر می‌افتاد.

بلخره در سال 88‌ وعده داده شد که 2 هزار واحد مسکونی طی 8 ماه به متقاضیان مسکن تحویل داده شود.

اما خبرهای دیگر حاکی از عدم تحقق وعده‌ها برای خانه‌دار کردن مردم از طریق مسکن مهر است.

چندی پیش محمود احمدی‌نژاد از دستور پرداخت‌ 3 میلیارد دلار برای تکمیل و اتمام پروژه مسکن مهر خبر داده بود. این دستور در شورای عالی مسکن استان تهران در تیرماه گذشته تصویب شده و طبق اعلام این شورا قرار بود این رقم تا 7 میلیارد دلار افزایش یابد.

قرار بود این مبلغ از محل صندوق توسعه ملی تا پایان شهریورسال گذشته پرداخت شود، اما رییس اداره حساب‌داری بانک مسکن از عدم واریز این وجه به حساب بانک مسکن خبر داد.

به نظر می‌سد خانه‌هایی هم که ساخته‌ شده‌اند هنوز آماده واگذاری نبوده و به دلیل مشکلاتی چون نبود آب و برق در مورد خانه‌های شهر پرند امکان تحویل آن‌ها به صاحبانشان وجود ندارد.

یک کارشناس فناوری‌های نوین و صنعتی‌سازی مسکن هم  از فقدان نهادی برای نظارت بر روند درست و فنی ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر شکایت کرده و گفته بود: «‌طرح مسکن مهر فاقد تشکیلات قانونی برای نظارت بر روند ساخت‌‌و‌ساز این واحدها است و نیاز دارد در برنامه پنجم توسعه این مهم پیش‌بینی شود».

«عاطفه جهان محمدی» در این مورد توضیح داد: «برخی از مجری‌ها در پروژه‌های طرح مسکن مهر به دلیل ناآگاهی در انتقال مطلب به پیمان‌کاران موجب ضعف در اجرای ساخت‌وسازهای این بخش شده‌اند و ضرورت دارد که دستگاه قانون‌گذار تشکیلاتی برای انجام کار نظارتی بر روی این خانه‌ها مشخص کند».

به گفته احمدرضا سرحدی، کارشناس مسکن ایده اولیه این طرح که به عنوان راه‌کاری برای پاسخ‌گویی به نیاز مسکن اقشار کم درآمد مطرح شد، خوب بود، اما به تدریج مسئله به گونه دیگری مطرح شد و آن‌چه امروز با آن روبه‌رو هستیم کلاف سردرگمی است که چشم‌انداز روشنی ندارد و معلوم نیست راه به کجا می‌برد، بنابراین نمی‌توان درباره آن قضاوت کرد.

سرحدی تصریح کرد: «‌مردم می‌پنداشتند طرح مسکن مهر حساب شده است و دولت ابعاد مختلف و راه‌کارهای اجرای آن را در نظر گرفته، در حالی که در عمل، این طرح، شعار یا پیشنهادی است که برنامه‌ریزی لازم درباره آن صورت نگرفته است. بنابر این نمی‌توان امیدوار بود که چنین طرحی که دارای ابعاد پیچیده است مشکل مسکن اقشار نیازمند را حل کند».

وی درباره تسهیلات مسکن مهر خاطر نشان کرد: «با گذشت حدود دو سال از مطرح شدن این طرح، حتا یک مورد تسهیلات 14 میلیون تومانی پرداخت نشده است، هم‌چنین امکان واگذاری زمین در داخل شهرهای بزرگ وجود ندارد و باید به این نکته توجه کرد که در شهرهای کوچک، مشکل مسکن، کمبود زمین نیست بل‌که نوع مصالح و کم‌بود نقدینگی، از مشکلات مهم به حساب می‌آید».

جالب اینجاست که در همان زمان روزنامه‌های اقتصادی در این مورد نوشتند: «‌براساس تعهد مستند مسوولان مسکن‌ مهر که با تبلیغات فراوان رسانه‌ای اعلام شد، قرار بود 2 هزار واحد مسکونی از طریق روش‌‌ اختراعی وزارت مسکن و 5 شیوه نوین‌ ساختمانی وارداتی از کشورهای خارجی، ظرف 8 ماه احداث و به متقاضیانی که دو سال است انتظار مسکن‌ مهر را می‌کشند، تحویل داده شود، اما شواهد موجود در زمین‌های 99 ساله اطراف پایتخت که مثل روز روشن است، حاکی از ناکامی آشکار متولیان مسکن‌مهر در تحقق این وعده رویایی است».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,