Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
سیزدهم خرداد- دوم ژوئن

«تقویم تاریخ سیزدهم خرداد»

2012 June 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1388 خورشیدی- مناظره تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی دو نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از سیمای جمهوری اسلامی به صورت زنده به نمایش در‌آمد که به یکی از روی‌دادهای مهم تاریخ معاصر ایران تبدیل شد. این مناظره که برای اولین بار در تاریخ ایران روی داد، بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها‌ی داخلی و خارجی داشت.

در این مناظره محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس جمهوری وقت، اتهام‌هایی را به برخی مقامات جمهوری اسلامی، از جمله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و محمد خاتمی وارد آورد و میرحسین موسوی نیز در جواب به انتقاد از احمدی‌نژاد و عمل‌کرد دولتش پرداخت. گفته می‌شود میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از ایران شاهد این مناظره بودند.

1793 میلادی- پس از پیروزی انقلاب کبیر فرانسه در 1789، جدال برای کسب قدرت بین گروه‌های رقیب ادامه یافت. در نخستین روزهای انقلاب، احزاب و گروه‌های سیاسی متعددی با یک‌دیگر مبارزه می‌کردند. «ماکسیمیلیان روبسپیر» (Maximilien Robespierre)، دورانی از هراس و سرکوب را پس از پیروزی انقلاب فرانسه به راه انداخت. در این دوره که به «دوره ترور» معروف است، حدود سی نفر از انقلابیون در دادگاه‌ محاکمه و اعدام شدند و که از جمله آن‌ها «ژرژ دانتون»، رهبر انقلابی و قهرمان دفاع از حقوق طبقات فقیر است.

1840 میلادی‌- «توماس هاردی»  (Thomas Hardy)رمان‌نویس و شاعر انگلیسی متولد شد. آثار او در جنبش طبیعت‌گرایی طبقه‌بندی می‌شوند، اما در چندین شعر او رگه‌هایی از ادبیات عصر روشن‌گری و رمانتیسیسم نیز به چشم می‌خورد.

او ده‌ها رمان و شعر نوشت. امروزه از او به عنوان یکی از شاعران و نویسندگان مطرح قرن بیستم یاد می‌شود. شخصیت‌های داستان‌هایش در برابر احساسات تند و شرایط اطراف خود به مبارزه می‌پردازند.

اولین رمان هاردی، «بانو و مرد فقیر» نام دارد اما موفق به یافتن ناشری برای چاپ آن نشد. «علاج‌های ناامیدانه»، «زیر درختان گرینوود»و «یک جفت چشم آبی» از دیگر آثار او هستند که منتشر شدند. بر اساس دو اثرش با نام‌های «تس» (Tess) و «دور از اجتماع خشم‌گین» فیلمی نیز ساخته شده‌ است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1946 میلادی- به‌دنبال پایان جنگ جهانی دوم، مردم ایتالیا طی یک رفراندوم، به تغییر نظام سلطنتی این کشور به جمهوری رای دادند، به این ترتیب حکومت سلطنتی در ایتالیا برچیده شد.

1953 میلادی- «الیزابت دوم» به‌عنوان ملکه انگلستان، در کلیسای «وست مینیستر» شهر لندن، تاج‌گذاری کرد.

1966 میلادی- «سرویر 1» (Surveyor 1)، فضاپیمای آمریکایی، در کره ماه فرود آمد و نخستین تصویرهای واضح از سطح ماه به زمین فرستاده شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,