Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
مصاحبه منتشر نشده در مورد حجاب

«به مناسبت درگذشت فریده ماشینی، پژوهش‌گر و فعال امور زنان »

2012 June 02

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: مدرسه فمینیستی

فریده ماشینی پژوهش‌گر و فعال امور زنان و‌ رییس کمیسیون زنان حزب مشارکت ‌روز‌ 10 خردادماه 1391 درحالی که نزدیک به دو سال با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد در بیمارستان آتیه درگذشت.

فریده ماشینی متولد مردادماه 1339 و دانش آموخته رشته مطالعات زنان از دانش‌گاه علامه طباطبایی بود. او در 30 مهر 1388 به خاطر تلاش‌هایش در جهت سازمان دادن به خانواده زندانیان سیاسی دستگیر شد و پس از مدتی کوتاهی آزاد گردید.

فریده ماشینی در بسیاری از ائتلاف های جنبش زنان از جمله هم‌اندیشی فعالان جنبش زنان، هم‌گرایی جنبش زنان در انتخابات، هم‌گرایی سبز جنبش زنان و… نقش مهمی داشت. تاکنون از وی مقالات علمی و پژوهشی در حوزه زنان در نشریات مختلف منتشر شده است.

به احترام وی و درگذشت زودهنگام این بانوی پژوهش‌گر، مصاحبه‌ای را که سال گذشته توسط نوشین احمدی خراسانی تهیه شده، در مدرسه فمینیستی منتشر می‌کنیم.

در این مصاحبه فریده ماشینی از موضوع حجاب در قرآن صحبت می‌کند و یادآور می‌شود که حد و حدود پوشش در قرآن، صرفن خطاب به زنان مومن آمده و آن هم در حد یک توصیه ذکر شده است. وی در این مصاحبه تاکید می‌کند که رعایت حجاب، امری کاملن انتخابی است و نه در قرآن و نه در تاریخ اسلام برای پوشش زنان هیچ‌گونه اجبار و مجازاتی ذکر نشده است و در حد یک توصیه آن هم به زنان مومنی است که خود شخصن رعایت حد و حدود آن‌را برمی‌گزینند. باشد که صدای برابری خواهانه فریده ماشینی که تلاش می‌کرد متون مقدس را از تفاسیر مردسالارانه بزداید، هم‌چنان تداوم یابد.

فایل صوتی را از این‌جا بشنوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,