Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«اسبل»

2012 June 02

شهره شعشعانی‌/ رادیو کوچه

«جویس کرول اوتس» (Joyce Carol Oates) نویسنده آمریکایی متولد 16 ژوئن 1938 است. نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه او به نام «در سمت شمالی دروازه»  (By the North Gate) در 1963 منتشر شد. از آن زمان تا کنون از او بیش از پنجاه رمان و مجموعه داستان و شعر به چاپ رسیده است. رمان «آن‌ها» (Them)  1969از میان آثار او جایزه ملی کتاب (National Book Award) را به دست آورده و رمان‌های دیگرش «آب سیاه» (Black Water  1992)، «برای چه زیستم»  1994  (What I lived for) و «بلوند»2000  (Blonde) نامزد جایزه پولیتزر بوده‌اند. اوتس از سال 2008 در دانش‌گاه پرینستون به تدریس ادبیات خلاقه مشغول است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اوتس از کودکی به خواندن علاقه بسیار داشت و در نوجوانی آثار فاکنر  (WilliamFaulkner)، داستایوسکی (FyodorDostoevsky)، همینگوی(ErnestHemingway) و شارلوت و امیلی برونته (Charlotte and Emily Bronte) را با چنان شور و عطشی می‌خواند که نفوذ این آثار برای همیشه در او باقی ماند. او خود از چهارده سالگی به نوشتن رو آورده بود.

در سال 1961 با ریموند جی اسمیت (Raymond J. Smith) یکی از هم‌دانش‌کده‌ای‌هایش ازدواج کرد و مجله ادبی «اونتاریو ریویو» (The Ontario Review) را به اتفاق از 1974 منتشر کردند. در 1980 اوتس و اسمیت انتشار «اونتاریو ریویو بوک» (Ontario Review Books) را نیز به فعالیت‌های ادبی‌شان افزودند. در 2004 اوتس درباره زندگی مشترک‌شان گفت: «ازدواج دو ذهن مشابه – من و همسرم هر دو به ادبیات علاقه فراوانی داریم و هر دو کتاب‌های مشابهی را می‌خوانیم. او کتابی را می‌خواند و بعد من آن را می‌خوانم، کتاب‌ها را با هم تاخت می‌زنیم، هنگام صرف غذا در‌باره‌شان با هم صحبت می‌کنیم … ازدواجی‌ست مملو از هم‌کاری و تخیل.» اسمیت همسر جویس کارول اوتس در فوریه 2008 درگذشت.

اوتس هر روز از ساعت هشت صبح تا یک بعدازظهر و از دو یا سه بعدازظهر تا هنگام غروب می‌نویسد. در مقاله‌‌ای در سال 1989 در نیویورک تایمز نام او را به خاطر تولید فراوان آثار ادبی با حاصل‌خیزی و باروری مترادف خوانده‌اند.

داستان «اُسبل» توسط «دنا فرهنگ» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

André Gagnon: Sonate Juliette Pomerleau &

Andrea Cesare Bixio: Parlami d’amore Mariu

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,