Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای دوم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 02

در آخرین جلسه دادگاه اعلام شد،

«حکم حبس ابد برای حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، در آخرین جلسه دادگاهی که در قاهره برگزار شد، با صدور حکمی از سوی مقام‌های قضایی و هیت منصفه به حبس ابد محکوم شده است.

دادستان دادگاه خواهان صدور حکم اعدام برای آقای مبارک شده بود.

حبیب العادلی، وزیر کشور پیشین مصر نیز به اتهام مشابهی به حبس ابد محکوم شد. قضات دادگاه در عین حال جمال و علا دو پسر حسنی مبارک را از اتهام فساد تبرئه کردند.

هم‌زمان با برگزاری دادگاه حسنی مبارک، برخی از شهروندان در خارج از محل دادگاه دست به تجمع زده بودند. هم‌چنین در داخل دادگاه برخی از حاضران دست به اعتراض و سر دادن شعار پرداختند.

آخرین جلسه محاکمه حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر ‌روز‌ شنبه، 2 ژوئن، در قاهره برگزار می‌شود.

حسنی مبارک به دلیل صدور دستور کشتار حدود 850 نفر، در جریان تظاهرات مخالفان درفوریه 2011 مجرم شناخته شد.

حدود 5 هزار پلیس و 2 هزار سرباز امروز برقراری امنیت در قاهره را بر عهده داشتند.

جلسه نهایی دادگاه حسنی مبارک امروز از تلویزیون سراسری مصر به طور زنده پخش شد.

…………………………………………..

با حمل پلاکارد و برگزاری تجمع،

«اعتراض به برگزاری مراسم درگذشت خمینی در کابل»

خبر / رادیو کوچه

شماری از دانش‌جویان دانش‌گاه کابل، پایتخت افغانستان، روز جمعه، یکم ژوئن، در اعتراض به برگزاری مراسم سال‌روز درگذشت آیت‌اله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، در این شهر دست به تظاهرات زده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های داخلی افغانستان دانش‌جویان افغانی در دانش‌گاه کابل با حمل پلاکاردهایی اعتراض خود را اعلام کردند.

گفته می‌شود که این اعتراض پس از آن آغاز شد که تصویری بزرگ از آیت‌اله خمینی در خیابانی در غرب کابل نصب شد.

اعتراض‌کنندگان در پایان با انتشار قطع‌نامه‌ای گفته‌اند که دین و مذهب امر مقدس است، اما در طول تاریخ یک تعداد افراد فرصت‌طلب تلاش کرده‌اند از این واقعیت اجتماعی به نفع خود استفاده کنند.

در این بیانیه آمده است که برگزاری محافلی را که «در ظاهر رنگ و بوی مذهبی دارد، ولی در حقیقت اهداف سیاسی بیگانگان را تعقیب می‌کند، به طور جدی محکوم می‌کنیم.»

…………………………………………..

وزیر دفاع آمریکا:

«اعزام ناوگان آمریکا به اقیانوسیه ربطی به چین ندارد»

خبر / رادیو کوچه

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده است که این کشور در حال برنامه‌ریزی برای انتقال بخش قابل توجهی از ناوگان جنگی خود به منطقه آسیا و اقیانوسیه تا سال 2020 میلادی است.

لئون پانه‌تا اظهار داشت که در چارچوب خط مشی آمریکا برای افزایش حضور در آسیا، تا سال 2020 میلادی حدود 60 درصد از ناوگان این کشور به منطقه آسیا و اقیانوسیه اعزام خواهد شد.

او در یک نشست امنیتی منطقه‌ای در سنگاپور گفت که این تغییر با هدف محدود کردن قدرت چین انجام نمی‌شود.

مقامات رسمی چین از تمرکز خط مشی‌های آمریکا در منطقه آسیا ابراز نارضایتی کرده‌اند.

در ماه نوامبر گذشته، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که منطقه آسیا و اقیانوسیه در «اولویت نخست» خط مشی‌های امنیتی آمریکا قرار دارد.

چین در تلاش است تا به عنوان قدرت اصلی این منطقه شناخته شود و اظهارات آقای اوباما به عنوان چالشی برای چین ارزیابی شد.

با این حال آقای پانه‌تا احتمال بروز هر گونه تنش را رد کرده و گفته است که اواخر امسال به چین خواهد رفت.

لئون پانه‌تا گفته است که در شرایط کنونی تقریبن نیمی از نیروی دریایی آمریکا در منطقه اقیانوسیه و نیمی دیگر در اقیانوس اطلس حضور دارند، ولی تا سال 2020 میلادی این آرایش تغییر می‌کند و نیروی بیش‌تری به منطقه اقیانوسیه اعزام خواهد شد.

او تصریح کرد: «این (تغییر) شامل اعزام شش ناو هواپیمابر، بخش قابل توجهی از رزمناو، ناوشکن، کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها می‌شود.»

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد که مشکلات بودجه‌ای آمریکا و کاهش هزینه‌های دولتی مانع این تغییرات نخواهد شد و وزارت دفاع آمریکا در چارچوب یک طرح بودجه‌ای ۵ ساله منابع مالی لازم را برای رسیدن به این اهداف در اختیار دارد.

…………………………………………..

وزیر امور خارجه آمریکا:

«مذاکرات ایران در مسکو باید نتیجه‌دار باشد»

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه، یکم ژوئن، خواستار اقدامات عملی و مشخص مقام‌های جمهوری اسلامی در مذاکرات آینده ایران با کشورهای عضو گروه 1+5 در مسکو، پایتخت روسیه، شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه آمریکا در اسلو پایتخت نروز گفت: «مذاکرات ما با ایران درباره صداقت و نیات نبوده، بلکه درباره اعمال و نتایج است.»

هیلاری کلینتون  اضافه کرد: «در نشست آتی در مسکو در چند هفته آینده درخواهیم یافت که آیا ایران آماده است که چنین اقداماتی را انجام دهد.»

وزیر امور خارجه آمریکا هم‌چنین گفته است: «ما هم‌چنان نگرانی‌های بسیاری درباره مقاصد (ایران) داریم، ولی ما درباره آن‌ها براساس اقدامات ایران قضاوت کرده تا اطمینان حاصل کنیم که چنین اقداماتی برای پایبندی این کشور به تعهداتش کافی است .»

دور سوم مذاکرات ایران با نمایندگان آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به هم‌راه آلمان، کشورهای موسوم به گروه 1+5، در 17 ژوئن در مسکو برگزار خواهد شد.

هم‌زمان با اظهارات هیلاری کلینتون، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، نیز روز جمعه  ابراز امیدواری کرده است که گروه 1+5 با روی‌کرد مثبت در مذاکرات حاضر شود.

آقای صالحی تاکید کرد: «به هرحال مذاکرات سختی است و باید این فرآینده را طرفین به گونه‌ای عمل کنند و تسریع بخشند که این پرونده هر چه زودتر به یک سرانجام نیکو و مورد رضایت طرفین برسد.»

در حالی که غرب ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی متهم می‌کند، مقام‌های جمهوری اسلامی همواره این اتهام را بی‌اساس خوانده و آن را تکذیب کرده‌اند.

…………………………………………..

مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا،

«تیم فوتسال ژاپن قهرمان و ایران سوم آسیا شدند»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتسال ایران در دیدار رده‌بندی مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا، روز جمعه، یکم ژوئن، برابر استرالیا به برتری رسید و سوم شد. این در حالی است که در بازی فینال تیم‌های ژاپن و تایلند به مصاف هم رفته بودند.

‌تیم ملی فوتسال ایران در دیدار رده‌بندی دوازدهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا عصر جمعه از ساعت 16 به وقت محلی به مصاف استرالیا رفت که در پایان با نتیجه 4 بر صفر به برتری رسید.

پیش از ایران و در دیدار نیمه‌نهایی تیم ایران برابر تایلند با نتیجه 5 بر 4 شکست خورده بود و ژاپن هم سه بر صفر از سد استرالیا گذشت.

ایران در یازده دوره گذشته مسابقات 10 عنوان قهرمانی را از آن خود کرده بود و فقط در سال 2006 به مقام سومی رسیده بود.

اما در بازی فینال تیم ملی فوتسال ژاپن با پیروزی 6 بر یک برابر تایلند به عنوان قهرمانی این دوره از رقابت‌ها دست یافت.

…………………………………………..

هم‌زمان با رسیدگی به اعتراض سعید نعیمی،

«صدور حکم برای چند فعال مدنی آذربایجانی»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه‌، 30 مه، دادگاه رسیدگی به اعتراض سعید نعیمی‌، در شعبه شش دادگاه تجدید نظر آذربایجان شرقی به ریاست قاضی ایمانی‌، برگزار شد. در این جلسه‌، سعید نعیمی به هم‌راه و‌کیل‌اش محمد‌رضا فقیهی نیا‌، حضور داشت.

سعید نعیمی‌مراتب اعتراض خود را نسبت به حکم محکومیت صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز‌، اعلام کرد‌.

شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز‌، به ریاست قاضی حملبر‌، این فعال مدنی آذربایجان را به دو سال حبس تعزیری از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و معاونت در جاسوسی محکوم کرده بود.

 بعد از ظهر دهم دی ماه 1390، سعید نعیمی فعال سیاسی آذربایجانی بعد از تحمل 237 روز بازداشت موقت، با سپردن وثیقه 70میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.

هم‌چنین شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر‌، پنج نفر از فعالان ملی آذریایجان را به تحمل حبس محکوم کرد. طی حکمی‌، ابراهیم رشیدی به یک سال حبس و روزبه سعادتی‌، محمد احدی‌، مهرداد کرمی و افشین شهبازی به یک سال حبس محکوم که شش ماه از حبس این چهار نفر اخیر‌، به مدت چهار سال‌، به حالت تعلیق در آمده است.

نام‌بردگان‌، طبق کیفر خواست صادره از شعبه‌ی چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز‌، به اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی‌، متهم شده بودند که شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز‌، پس از رسیدگی‌، کلیه‌ی افراد مذکور را از اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور تبرئه اما از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی‌، مقصر شناخته است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,