Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای سوم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 03

بر اثر عارضه قلبی روی داد،

«درگذشت الهی، روان‌پزشک و نویسنده‌ی ایرانی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

اصغر الهی، روان‌پزشک و نویسنده‌ی تاثیرگذار ایرانی روز جمعه، یکم ژوئن، درگذشته است. وی بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان قلب تهران درگذشت. آقای الهی با رمان «سالمرگی» در سال 86 موفق به دریافت جایزه «بهترین رمان» از جایزه هوشنگ گلشیری شده بود.

آقای الهی در سال 1323 در مشهد متولد شد. سال‌های جوانی او به دلیل فعالیت سیاسی پرتلاطم بودند. با وجود این وی موفق شد مدرک دکترای تخصصی رشته روان‌پزشکی را از دانش‌گاه تهران اخذ کند.

الهی بین سال‌های 58 تا 60 سردبیر مجله بازتاب روان‌شناسی بود. سپس به تدریس در دانش‌گاه علوم پزشکی ایران و طبابت مشغول شد.

از جمله آثار وی می‌توان به بازی، قصه‌های پاییزی، دیگر سیاوشی نمانده و رویا رویا (مجموعه داستان) و مادرم بی‌بی‌جان، سالمرگی (رمان)، قصه شیرین ملا (ادبیات نوجوان)، قالیباف (نمایش‌نامه) اشاره کرد.

‌الهی‌ از دهه‌ی‌ پنجاه‌ نویسندگی را آغاز کرد.

الهی، آثار دیگر نیز دارد. او، روان‌پزشک‌ بود و در حوزه‌ی‌ تخصصی‌اش‌ نیز قلم‌ می‌زد. انتشار مجله‌ی‌ روان‌پزشکی‌ بازتاب‌ (چند شماره‌ با هم‌ کاری‌ دکتر قاسم‌زاده)، ترجمه‌ی‌ کتاب‌ روان‌شناسی‌ تخیل‌ (با هم‌ کاری‌ پروانه‌ مینانی)، و پیش‌ درآمدی‌ بر روان‌شناسی‌ اجتماعی، از جمله‌ آثار او در این‌ زمینه‌ هستند.

‌در بررسی‌ آثار داستانی‌ الهی، با سبک‌ها و شیوه‌های‌ گوناگونی‌ روبه‌ رو می‌شویم‌ که‌ در آن، روی‌کرد‌ متفاوت‌ به‌ مکتب‌ واقع‌‌گرایی‌ شمال‌ و مکتب‌ درون‌گرای‌ مرکز، آشکار است.

لازم به اشاره است مجموعه‌ داستان «دیگر سیاوشی‌ نمانده»، یازده‌ داستان‌ کوتاه‌ را در بر می‌گیرد. نام‌ مجموعه‌ نیز، معنایی‌ کنایی‌ را با خود دارد. سیاوش‌ در فرهنگ‌ ایرانی، نماد انسان‌ بی‌گناهی‌ است‌ که‌ خونش‌ بر زمین‌ ریخته‌ می‌شود. در این‌ مجموعه‌ نیز، انسان‌های‌ بی‌‌گناهی‌ به‌ دلیل‌ شرایط‌ تلخ‌ اجتماعی، یا به‌ مسلخ‌ می‌روند‌- یا در روان‌‌پریشی‌ خوف‌آوری‌ دست‌ و پا می‌زنند. این‌ مجموعه، حکایت‌ از نابودی‌ نسل‌ سیاوشان‌ دارد. نرگس، در داستان‌ کوتاه‌ «دیگر سیاوشی‌ نمانده»، مثل‌ میوه‌ای‌ خشکیده‌ بر شاخه‌ای‌ خزان‌ دیده، معلق‌ است؛ برادرش‌ اکبرو، کشته‌ شده‌ است‌ و او، روان‌ پریش‌ و از هم‌ گسیخته، در جدال‌ با خود است. قهرمان‌ داستان‌ «تاریکان» نیز، درجهان‌ واقعی‌ به‌ سر نمی‌برد و در تو‌همی‌ هراس‌ آور، بین‌ گذشته‌ و حال‌ آویزان‌ است؛ و چنین‌اند شخصیت‌های‌ داستانی‌ «آخرین‌ پادشاه» «داستان‌های‌ سرداری»، و دیگر داستان‌های‌ این‌ مجموعه.

‌الهی‌ در این‌ مجموعه‌‌- دست‌‌کم‌ در چندین‌ داستان‌‌- با توجه‌ به‌ شغل‌ روان‌‌پزشکی‌اش، داستان‌هایی‌ خلق‌ می‌کند که‌ از داستان‌های‌ ماندگار کوتاه‌ فارسی‌ هستند.

…………………………………………

در مراسم بزرگ‌داشت آیت‌اله خمینی،

«خامنه‌ای: غربی‌ها از ایران اسلامی می‌ترسند نه هسته‌ای»

خبر / رادیو کوچه

مراسم بیست و سومین سال‌گرد درگذشت آیت‌اله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، ‌روز یک‌شنبه، سوم ژوئن، در تهران برگزار شد. در این روز آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سیدحسن خمینی، نوه آیت‌اله خمینی سخن‌رانی کردند.

گفتنی است برخلاف دو سال گذشته، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در این روز سخن‌رانی نکرده است. به گفته برخی منابع مخالف دولت جمهوری اسلامی، افزایش تنش میان محمود احمدی‌نژاد و چهره‌های اصول‌گرای ایران بر این امر بی‌اثر نبوده است.

سید‌حسن خمینی، رییس موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌اله خمینی، در سخن‌رانی خود پس از عنوان کردن برخی جنبه‌های اخلاقی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، با اشاره به وضعیت کنونی ایران اظهار داشت: «ممکن است در یک جامعه مستضعف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… داشته باشیم که باید رنگ و بوی استضعاف در جامعه ما از همه ابعاد از بین برود.»

اما آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در این مراسم گفت که کشورهای غربی با «بزرگ کردن مسئله هسته‌ای ایران» به دنبال کوچک نشان دادن مشکلات داخلی خود هستند.

او تاکید کرد که ایران در مسیر پیش‌رفت، متوقف نخواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی با بیان این که «(کشورهای غربی) می‌گویند ایران هسته‌ای خطرناک است»، تصریح کرد: «آن‌ها دروغ می‌گویند و آن‌چه از آن می‌ترسند، ایران هسته‌ای نیست، بلکه ایران اسلامی است.»

او گفت که کشورهای غربی هم‌اکنون با مشکلات اقتصادی و اجتماعی درگیر هستند و «در مواجه با مردم خود درمانده‌اند»، به همین دلیل سعی دارند این بحران را به کشورها و مناطق دیگر منتقل کنند و «با حادثه‌آفرینی در کشورهای دیگر ضعف خود را بپوشانند.»

او اضافه کرد که کشورهای غربی برای رسیدن به این هدف «کارهای دیوانه‌وار می‌کنند.»

رهبر جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کشورهای غربی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران را هم در همین راستا ارزیابی کرد و گفت: «به دروغ اسم سلاح هسته‌ای را می‌آورند و در تبلیغات، برجسته و درشت می‌کنند تا افکار عمومی را از حوادثی که در خود آمریکا و اروپا می‌گذرد، منحرف کنند.»

او هم‌چنین گفت: «ایران ثابت کرده است که یک ملت، بدون تکیه بر قدرت‌های مدعی دنیا می‌تواند به پیش‌رفت واقعی دست پیدا کند و آن‌ها (کشورهای غربی) از این می‌ترسند و می‌خواهند به ملت‌ها و نخبگان سیاسی بباورانند که بدون کمک‌های آمریکا و خارج از حوزه نفوذ آمریکا نمی‌شود پیش‌رفت کرد.»

آیت‌اله خامنه‌ای با اشاره به تحریم‌های مصوب کشورهای غربی علیه ایران که با هدف متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور انجام شده‌اند، گفت: «تحریم تاثیری ندارد و نمی‌تواند ملت ایران را از حرکت به جلو بازدارد.»

آیت‌اله خامنه‌ای با اشاره به تحولات مصر که در دوره حسنی مبارک از متحدان اسراییل به شمار می‌رفت، گفت که این تحولات، اسراییل را «دست‌پاچه کرده است و این که آن‌ها دم از حمله نظامی می‌زنند، ناشی از ترس آن‌هاست.»

رهبر جمهوری اسلامی اسراییل را دشمن شماره یک ایران خواند.

او هم‌چنین برگزاری «انتخابات شورانگیز» در ایران را از «مظاهر مردم‌سالاری اسلامی» در این کشور خواند و گفت که پرشورترین انتخابات ریاست جمهوری ایران در دوره دهم (در سال ۱۳۸۸) برگزار شد.

به گزارش ایرنا، صدها هزار نفر از جمله شخصیت‌های لشکری و کشوری و مهمانان خارجی در این مراسم شرکت کرده‌اند.

هم‌چنین به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی، فرودگاه‌های استان تهران هم امروز برای چهار ساعت و نیم تعطیل بودند.

بنا بر این گزارش، از ساعت هشت و نیم صبح امروز تا ۱۳ ظهر فرودگاه‌های استان تهران از جمله فرودگاه بین‌المللی امام خمینی و فرودگاه‌های مهرآباد، پیام، آزادی، مهرشهر کرج، آبیک، مجموعه آسمان ری و مجموعه سپهر تعطیل بوده و این موضوع به تمام شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی اعلام شده است.

…………………………………………

هم‌زمان با انتقال حسنی‌مبارک به زندان،

«ادامه تظاهرات در شهرهای مختلف مصر»

خبر / رادیو کوچه

تظاهرات‌ روز شنبه، دوم ژوئن، مردم مصر در پی اعلام حکم حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر، مبنی بر حبس ابد، تا شام‌گاه‌ شنبه در شهرهای مختلف این کشور ادامه داشت.

به غیر از میدان تحریر قاهره، تظاهرات در اسکندریه، قنا در جنوب مصر، سوئز و منصوره نیز گزارش شده است.

حسنی مبارک که روز گذشته به حبس ابد محکوم شد‌ پس از صدور حکم با هلیکوپتر‌ از دادگاه به زندان ‌طره منتقل شد.

وی به مدت دو ساعت از ورود به زندان خودداری کرد اما در پایان رییس محافظان، وی را قانع کرد تا به هم‌راه ماموران وارد زندان شود.

مبارک پس از ورود به زندان به بخش مراقبت‌های ویژه زندان که شامل 5 تخت است منتقل شد.

مسوولان زندان با درخواست علا و جمال فرزندان مبارک برای ماندن در کنار وی در زندان موافقت کردند.

از سویی دیگر تظاهرکنندگان از تبرئه تعدادی از سران امنیتی نیز ابراز نارضایتی کرده‌اند.

چهار مقام وزارت داخلی و دو رییس امنیتی محلی از اتهام هم‌دستی در کشتار در زمان تظاهرات علیه حسنی مبارک تبرئه شدند.

در این میان، تعدادی از جوانان مصری به دفتر ستاد انتخاباتی احمد شفیق، حمله کردند. احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حکومت مبارک و نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر است.

این دومین حمله به دفتر آقای شفیق در روزهای اخیر است.

 …………………………………………

در اعتراض به عدم ارایه مرخصی،

«اعتصاب غذای مجدد محمدصدیق کبودوند، فعال کرد»

خبر / رادیو کوچه

محمدصدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در ایران از شنبه هفته گذشته، ششم خرداد، مجدد در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای کبودوند در نامه‌ای اعلام کرده است که تا وقتی برای ملاقات با فرزند بیمارش به او مرخصی داده نشود، به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

پریناز حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند، روز شنبه، دوم ژوئن‌، گفت که روز دوشنبه گذشته (هشتم خرداد ماه) در ملاقات با همسرش در زندان، متوجه شده است که آقای کبودوند از روز شنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

او با اشاره به اعتصاب غذای پنج‌روزه آقای کبودوند در حدود دو هفته پیش که با درخواست مشابهی انجام شد، گفت: «بعد از اعتصاب غذای پیشین، مقامات قضایی وعده دادند که در صورت شکستن اعتصاب، درخواست مرخصی او را بررسی خواهند کرد، ولی به این وعده عمل نشد.»

محمدصدیق کبودوند، فعال کرد و دبیر سازمان حقوق بشر کردستان، از سال 1386 بدون مرخصی در بازداشت بوده است و به گفته همسرش فقط در چند نوبت توانسته است ملاقات‌هایی چندساعته با فرزند بیمارش داشته باشد.

او در بهمن ماه سال گذشته به دنبال یک دوره اعتصاب غذا و به شرط شکستن اعتصاب، بعد از نزدیک به 4 سال حبس، به دیدار فرزند بیمارش برده شد.

گفته شده است که پژمان، پسر آقای کبودوند، در ماه‌های گذشته به شدت بیمار بوده است.

محمدصدیق کبودوند بعد از یک سال بازداشت، در دادگاه انقلاب تهران به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره «سازمان حقوق بشر کردستان» و فعالیت در آن به ده سال و به جرم تبلیغ علیه نظام به یک‌سال حبس محکوم شد و دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم ده سال حبس آقای کبودوند را تایید کرد.

او دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند.

آقای کبودوند در نامه‌ای اعتصاب غذای خود را نامحدود خوانده و نوشته است: «شخص دادستان تهران مسوول هرگونه عواقب و پیشامد برای من زندانی و فرزند بیمارم است.»

در این نامه آمده است: «دهمین درخواست مرخصی اضطراری این‌جانب، محمدصدیق کبودوند، برای کمک به درمان و آرامش روحی و روانی فرزند عزیز و جگرگوشه‌ام که مبتلا به بیماری خونی صعب‌العلاج و احتمالن درمان‌ناپذیر شده و بیش از ۵ ماه است که روی تخت بیمارستان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، مجدد‌ با بی‌توجهی و مخالفت دادستان و مسوولان دست‌گاه امنیتی روبه‌رو شده است.»

او نوشته است: «هیچ‌گونه اطلاعاتی از آخرین وضعیت فرزند خود ندارم و از کسب هر گونه اطلاعی محروم شده‌ام.»

همسر او هم‌چنین گفته است که خود آقای کبودوند هم شرایط جسمی مناسبی ندارد و لازم است برای درمان به بیمارستان منتقل شود، ولی هنوز اقدامی در این باره نشده است.

ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا در اردی‌بهشت ماه امسال، از ایران خواسته بود تا هرچه زودتر آقای کبودوند و حدود 90 روزنامه‌نگار زندانی دیگر را آزاد کند.

…………………………………………

رسانه‌های داخلی افغانستان:

«رفع اتهام سرباز آمریکایی متهم به قتل مردم افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌های داخلی افغانستان، ارتش آمریکا، اتهام سربازی را که 17 غیر‌نظامی را در ولایت قندهار به قتل رسانده بود لغو کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی افغانستان، ارتش آمریکا می‌گوید رابرت بیلز به 16 مورد قتل و 6 مورد قتل ناتمام و استفاده غیرقانونی از مواد نیروزا و مشروبات الکلی متهم شناخته شده است.

بیلز در ماه مارچ گذشته به صورت انفرادی شب هنگام به دو ده‌کده حمله کرد و 17 غیرنظامی را به قتل رساند.

او پس از این حادثه بازداشت شد و به آمریکا منتقل شد.

ارتش ایالات متحد می‌گوید تحقیقات جدیدی را بر واحدی از نیروهایش را که متهم به بی‌حرمتی به اجساد طالبان بوده آغاز کرده است.

یک فرمانده نیروهای آمریکایی می‌گوید ممکن است این واحد دست به بد رفتاری‌های زیادی زده باشد.

…………………………………………

‌تقی رحمانی:

«وضعیت وخیم جسمانی نرگس محمدی، فعال حقوق بشر»

خبر / رادیو کوچه

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، روز شنبه، دوم ژوئن، در حالی توانست با خانواده‌اش در زندان زنجان ملاقات کند که قادر به راه رفتن نبود و چهار نفر از هم‌بندی‌‌هایش او را روی یک صندلی، حمل می‌کردند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، تقی رحمانی، همسر خانم محمدی از وخامت بیماری و فلج عضلانی او خبر داد و از وضعیت رسیدگی مسوولان زندان به بیماری نرگس محمدی انتقاد کرد. تقی رحمانی هم‌چنین انتقال همسرش از زندان تهران به زنجان را غیرقانونی دانست.

به گفته تقی رحمانی فرزندان خانم محمدی که در این ملاقات حضور داشتند، به شدت تحت تاثیر وخامت حال مادرشان و ناتوانی او در تکلم قرار گرفته‌اند.

پیش از این، شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 نیز در نامه‌ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار «درمان فوری» نرگس محمدی شده و از این مقام سازمان ملل خواسته بود تا تمام امکانات قانونی خود را برای آزادی این زندانی سیاسی به کار ببندد.

…………………………………………

کوفی عنان:

«طرح صلح در سوریه شکست خورده است»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، که برای مذاکره با اعضای اتحادیه عرب به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده، هشدار داد‌ درگیری‌ها در سوریه به مرحله‌ای خطرناکی از تنش‌های فرقه‌ای رسیده است.

مقامات قطر از سازمان ملل خواسته‌اند تا ضرب‌الاجلی برای عملی شدن طرح صلح کوفی عنان تعیین کند.

به گفته آن‌ها بیش از این نمی‌توان در این مورد «وقت کشی» کرد.

گروه‌های مخالف بشار اسد گفته‌اند روسیه با حمایت از حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، به مشکلی برای حل بحران سوریه تبدیل شده است.

این در حالی است که کوفی عنان نیز در دیدار دمشق از این که سخنان بشار اسد با عمل‌کردش مطابقت ندارد، ابراز ناامیدی کرده بود.

آقای عنان هم‌چنین اذعان کرده طرح صلح شش ماده‌ای او برای متوقف کردن خشونت‌ها در سوریه با شکست مواجه شده است.

…………………………………………

به دستور رییس دست‌گاه قضایی،

«انتقال حسین رونقی به بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز شنبه، 2 ژوئن، به دستور آیت‌اله لاریجانی رییس دست‌گاه قضایی، حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس و زندانی سیاسی جهت درمان به بیمارستان هاشمی‌نژاد تهران منتقل شد.

به گزارش‌ هرانا، در پی اعتراضات صورت گرفته نسبت به وضعیت حسین رونقی ملکی و اعتصاب غذای هشت روزه این زندانی به دلیل عدم اعطای مرخصی استعلاجی، آیت‌اله آملی‌لاریجانی طی دستوری به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از وی خواسته است حسین رونقی‌ملکی را جهت عمل جراحی به بیمارستانی در خارج از زندان منتقل کند.

پس از این دستور ساعت 15 ظهر روز شنبه این زندانی از بند 350 به بیمارستان هاشمی‌نژاد در تهران منتقل شد، نام‌برده سه ساعت پس از انتقال به بیمارستان مجدد‌ به بند 350  بازگردانده شد.

بر اساس این گزارش ماموران امنیتی با وجود دستور لاریجانی مجدد‌ با رفتارهای اهانت‌آمیز و تهدیدهای مکرر موجب رنجش و آزار حسین رونقی و خانواده‌اش شدند.

گفته می‌شود حسین رونقی سه روز پیش نیز به دلیل ضعف جسمانی ناشی از اعتصاب غذا به بیمارستان طالقانی منتقل شده بود.

صبح امروز سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت حسین رونقی اعلام نگرانی کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,