Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
پانزدهم خرداد- چهارم ژوئن

«تقویم تاریخ پانزدهم خرداد»

2012 June 04

رادیو کوچه

30 عام‌الفیل- امروز بنابر تقویم قمری سیزدهم ماه رجب است که به روایت شیعیان «علی بن ابی‌طالب»، امام اول تمامی فرقه‌های شیعه در خانه‌ی کعبه زاده شد. او پسرعمو و داماد محمد پیامبر اسلام است. به همین بهانه امروز در ایران به عنوان روز مرد و پدر گرامی داشته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز جهانی حمایت از کودکان قربانی خشونت- همه ساله تعداد زیادی از کودکان، قربانی خشونت‌های مختلف می‌‌شوند‌. به منظور دفاع از کودکان چنین روزی به عنوان «روز حمایت از کودکان قربانی خشونت» نام‌گذاری شده است.

1889 میلادی- «بنو گوتنبرگ» (Beno Gutenberg) زلزله‌شناس آمریکایی- آلمانی زاده شد. گفته شده در 1913 اندازه هسته زمین را تعیین کرد. او یادداشت‌هایی را به هم‌راه «چارلز ریشتر» با عنوان «امواج زلزله‌ای» منتشر کرد.

1944 میلادی- در جنگ جهانی دوم شهر رم توسط متفقین تصرف شد. با آغاز جنگ جهانی دوم و اتحاد ایتالیا با آلمان، نیروهای دو کشور در جنگ‏های شمال آفریقا در کنار یک‏دیگر با متفقین جنگیدند. نیروهای متفقین پس از بیرون راندن سربازان آلمان و ایتالیا از شمال آفریقا، به ایتالیا حمله کردند. در این حال، فرمان‌دهان نظامی ایتالیا که شکست خود را در جنگ حتمی می‏دانستند، پادشاه وقت ایتالیا را به برکناری و بازداشت موسولینی تشویق کردند. با برکناری موسولینی از قدرت، ایتالیا از اتحاد با آلمان دست برداشت و هم‌راه با متفقین به جنگ آلمان شتافت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1342 خورشیدی- سخن‌رانی سید روح‌اله خمینی در سیزدهم خرداد 1342 در قم به مناسبت دهم محرم یا عاشورای حسینی توهین‌آمیز و آتشین بود. صبح روز 15 خرداد ماموران نیروی انتظامی در قم به منزل خمینی رفتند و او را دستگیر کردند. بازداشت آیت‌اله خمینی موجی از تظاهرات در تهران و قم علیه دولت «اسداله علم» را در پی داشت. تظاهرات به زدو خورد خونین بین ماموران شهربانی و تظاهرکنندگان انجامید که به «قیام پانزده خرداد» معروف است.

1896 میلادی- «هنری فورد» نخستین خودروی گازوییلی خود با نام «فورد کوادریسایکل» (Ford Quadricycle) را تکمیل کرد و با موفقیت به حرکت در آورد.

هنری فورد بنیان‌گذار آمریکایی کارخانه‌ی خودروسازی فورد و اولین کسی بود که برای تولید خودروی ارزان‌قیمت خط تولید را به کار گرفت.

1942 میلادی- نبرد دریایی «میدوی» (Battle of Midway) در بحبوحه جنگ اقیانوس آرام میان ژاپن و ایالات متحده آغاز شد. این نبرد یکی از تعیین کننده‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم در منطقه اقیانوس آرام محسوب می‌شود.

1989 میلادی- اعتراضات میدان «تیان‌آن‌من» (Tiananmen Square protests) در چنی با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شد.

در سال 1986 دانش‌جویان ایالت شانگهای چین، طی راه‌پیمایى و تظاهرات خود، خواهان آزادی مطبوعات و دگرگونی‏های سیاسی شدند که این تظاهرات، با عکس‏العمل شدید نیروهای امنیتی روبه‌رو و سرکوب شد. در پی این حادثه، «هویائو بانگ»، دبیر کل حزب کمونیست چین، به اتهام حمایت از تظاهرکنندگان و ترویج عقاید غربی از کار برکنار شد.

در آوریل 1989 هم‏زمان با مرگ هویائو بانگ، هزاران تن از دانش‌جویان چینی در میدان «تیان‌آن‌من»، گرد آمده و به ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب‌های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. علی‏رغم هشدار دولت، تظاهرات دانش‌جویان چندین روز ادامه یافت. عین همین تظاهرات در دیگر شهرهای مهم چین نیز به وجود آمد تا این‌که در چنین روزی حمله نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان آغاز شد. در نهایت، با کشته شدن صدها تن و بر جای ماندن هزاران زخمی، تظاهرات سرکوب شد و رهبر شورشیان و مهره‏های اصلی تظاهرات دستگیر و محاکمه شدند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

سایت 020

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,