Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
آقای خوشبختی- بخش نخست

«چهارچوب زمانی هدف»

2012 June 04

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

امروز با هشتمین برنامه از مجموعه برنامه‌های «موفقیت»، در خدمت شما هم‌راهان همیشگی هستم و با شما راجع به «چهارچوب زمانی هدف» صحبت می‌کنم. امیدوارم این برنامه‌ها برای شما مفید باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دوستان هدف‌مند من. همان‌طور که به‌خاطر دارید، موفقیت را این‌طور تعریف کردیم که «موفقیت یعنی گام نهادن در راه رسیدن به اهداف با ارزش زندگی در چهارچوب زمانی مشخص». حالا در این برنامه به نقش و اهمیت «چهارچوب زمانی» در موفقیت می‌پردازم.

در دو برنامه قبل یعنی برنامه ششم، به بیان ویژگی پنجم «هدف هوش‌مند» پرداختم و گفتم که: هدف انتخابی شما بایستی مبتنی بر زمان یعنی دارای زمان‌بندی و ملموس باشد. باید زمان کافی و هم‌چنین برنامه زمان‌بندی برای رسیدن به هدف داشته باشید و از آن تبعیت کنید. باید بتوانید وضعیت پیش‌رفت خود را با برنامه زمانی از پیش تعیین شده بسنجید. در واقع بایستی برای رسیدن به هدف، مهلت زمانی تعیین کرده باشید. بدون تعیین محدوده زمانی ضرورتی برای رسیدن به هدف احساس نمی‌شود. تعیین مقیاس زمانی به شما امکان می‌دهد که فرآیندهای کاری خود را مشخص سازید و به آهنگ و روالی مناسب برسید. این‌که بدانید کجا باید تلاش بیش‌تری بکنید و کجا باید استراحت کرده و از تلاش خود بکاهید موضوع بسیار مهمی است. اگر زمان مشخصی برای رسیدن به هدف نداشته باشید، این امکان وجود دارد که اولویتی غیرمنتظره از راه برسد و توجه شما را از رسیدن به هدف مورد نظر، به سمت خود منحرف کند. به یاد داشته باشید که وارد عمل شدن بدون برنامه‌ریزی یکی از دلایل مشترک همه شکست‌ها است. وقت، با‌ارزش‌ترین منبع و موجودی شما برای رسیدن به اهدافی است که در زندگی خواهان آن هستید. روی‌کرد شما نسبت به وقت‌تان تا حد زیادی میزان پیش‌رفت و موفقیت شما را تعیین می‌کند.

اما اهمیت زمان در موفقیت انسان آن‌قدر زیاد هست که می‌توان ساعت‌ها به آن پرداخت. بنابراین نیاز است که به صورت ویژه به موضوعات «زمان» و همین‌طور «مدیریت زمان» اشاره کنم. ابتدا به سراغ زمان می‌روم.

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که «زمان چیست؟» همه ما در طول روز بارها و به دلایل مختلف از واژه زمان استفاده می‌کنیم بی‌آن‌که درباره مفهوم آن اندیشیده باشیم. یک راه شناخت مفهوم زمان این است که، تعریفی درست از آن داشته باشیم تا به یک ذهنیت مشخص نسبت به آن برسیم. زمان در علوم مختلف تعابیر متفاوتی دارد. علوم زیستی، علوم دینی، و سایر علوم از جمله علم فیزیک هر کدام مفهومی تخصصی از زمان ارایه می‌دهند. اما این تعاریف در زندگی روزمره خصوصن در موضوع موفقیت کاربرد چندانی ندارد. پس اجازه بدهید که زمان را از دیدگاه علم موفقیت بررسی کنیم.

در برنامه‌های قبل اشاره کردم که ما برای دست‌یابی به اهداف به منابع مختلفی نیاز داریم از جمله پول، انسان، دانش، مهارت، ابزار و زمان. دوستان موفق من، اهداف مختلف به منابع متفاوت نیاز دارند اما «زمان» منبع مورد نیاز رسیدن به تمامی اهداف است. هیچ هدفی وجود ندارد که در راه رسیدن به آن نیازمند منبع زمان نباشیم. زمان کمیتی است که طول انجام کاری را بیان می‌کند اما این کمیت، فیزیکی نیست. یک جور توصیف است مثل بیان زیبایی یک گل. وقتی می‌گوییم این گل زیبا است، کسی نمی‌تواند بگوید که جنس این زیبایی چیست. چون یک جور احساس است. به همین دلیل مفهوم زمان عام نیست و برای هر موجودی بگونه‌ای متفاوت تعریف می‌شود. لطفن برای درک به‌تر این‌که زمان برای افراد مختلف مفاهیم مختلف دارد به این مثال‌ها دقت کنید.

به عنوان مثال کودکان کم‌تر از 2 سال و نیز حیوانات هیچ توجهی نسبت به مفهوم زمان ندارند. آن‌ها در یک حالت بدون زمان به سر می‌برند، جایی که هیچ آینده و گذشته‌ای در کار نیست. این موضوع که مغز چگونه زمان را درک می‌کند، تا به حال ناشناخته مانده است. بارها برای همه‌ی انسان‌ها پیش آمده که در برخی لحظات زندگی، زمان به کندی می‌گذرد و به اصطلاح کش می‌آید. حتمن شما هم چنین تجربه‌ای داشته‌اید. هر چه منتظر می‌مانید انگار وقتش فرا نمی‌رسد. عقربه‌های ساعت به کندی حرکت می‌کنند. مشخصه بارز شما در این‌گونه موارد «انتظار» است. شما منتظر وقوع اتفاقی هستید و چون بر روی آن متمرکز می‌شوید، زمان دیرتر از حد معمول می‌گذرد. عکس این حالت هم وجود دارد. وقتی‌که شما بسیار مشغول هستید گذشت زمان را احساس نمی‌کنید و متوجه نمی‌شوید که به اصطلاح «چطور صبح شب می‌شود». جالب این‌جا است که توصیف شما از گذران وقت هم بسته به روی‌کرد شما دارد. مثلن وقتی‌که یک شبانه‌روز در خوشی به سر می‌برید در پایان می‌گویید: «چه زود گذشت، حیف که تموم شد.» اما وقتی یک شبانه‌روز در شرایط سختی قرار دارید در پایان می‌گویید: «چه دیر گذشت، خوب شد که بالاخره تموم شد.» می‌بینید، طول مدت زمان سپری شده در واقع یکی است اما شما بسته به شرایط، آن‌را متفاوت حس می‌کنید. در واقع شما به صورت ناخودآگاه عمل‌کرد مغز و واکنش مغز خود را نسبت به گذشت زمان بیان می‌کنید.

هم‌راهان صمیمی، اجازه بدهید که ادامه موضوع زمان را در برنامه بعد یعنی برنامه نهم دنبال کنیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,