Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
شانزدهم خرداد- پنجم ژوئن

«تقویم تاریخ شانزدهم خرداد»

2012 June 05

رادیو کوچه

روز جهانی محیط زیست- به منظور نگه‌داری از محیط زیست و مقابله با تخریب آن، برای نخستین بار، کنفرانس بین‏المللی محیط زیست در استکهلم پایتخت سوئد برگزار شد. در نتیجه سازمانی بین المللی برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخلیه مواد آلاینده در اقیانوس‏ها، دریاها و استفاده از مواد شیمیایى ایجاد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به مناسبت این روز جهانی در ایران نیز 15 تا 21 خرداد هر سال به عنوان هفته محیط زیست نام‌گذاری شده‌ است.

1387 خورشیدی- «نادر ابراهیمی» داستان‌نویس معاصر ایرانی درگذشت.

در سال 1342 نخستین کتاب خود را با عنوان «خانه‌ای برای شب» به‌چاپ رسانید که داستان «دشنام» این کتاب مورد استقبال قرار گرفت. او همچنین عنوان «نویسنده برگزیده ادبیات داستانی 20 سال بعد از انقلاب» را به‌خاطر داستان بلند و هفت‌جلدی «آتش بدون دود» به‌دست آورده ‌است.

وی در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه، و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرده و چندین فیلم مستند و سینمایی و هم‌چنین دو مجموعه‌ی تلویزیونی را نوشته و کارگردانی کرده، و آهنگ‌ها و ترانه‌هایی برای آن‌ها ساخته ‌است.

نادر ابراهیمی نخستین موسسه‌ی غیرانتفاعی‌ـ‌غیردولتی ایران‌شناسی را تاسیس کرد اما با فرارسیدن انقلاب و جنگ، متوقف شد.

1388 خورشیدی- مناظره تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد و مهدی کروبی دو نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در چنین روزی از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که در آن مهدی کروبی دولت احمدی‌نژاد را دولتی ضعیف و پر مشکل دانست و با اشاره به ادعای هاله نور و ماجرای ربودن احمدی‌نژاد در عراق، وی را فاقد صلاحیت شخصی دانست و ماجرای ۳۰۰ میلیارد تومان پول گم شده شهرداری را نیز به میان کشید.

در مقابل احمدی‌نژاد با رد ماجرای هاله نور و ۳۰۰ میلیارد تومان با نمایش شاخص‌های اقتصادی که به گفته وی از بانک مرکزی ایران گرفته شده بود، دولت خود را به‌ترین دولت در طی سی سال گذشته اعلام کرد و موضوع گرفتن ۳۰۰ میلیون تومان پول از شهرام جزایری توسط کروبی را مطرح کرد و در ادامه اضافه کرد که تمامی رسانه‌ها می‌توانند کوچک‌ترین سند موجود مربوط به تخلفات وی، خانواده و آشنایان وی و هیت دولت را بدون اجازه منتشر کنند.

این مناظره در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب‌های گسترده‌ای را در پی داشت.

1883 میلادی- «جان مینارد کینز» (John Maynard Keynes) از اقتصاددانان برجسته قرن بیستم در انگلستان زاده شد.

او فرزند نوبل کینز اقتصاددان مشهور است. پس از اتمام تحصیلات خود در کمبریج، در وزارت دفاع انگلستان فعالیت داشت و در سال ۱۹۱۱ نیز سردبیر یک مجله اقتصادی شد. کینز، در زمان جنگ جهانی اول در خزانه‌داری انگلیس مشغول به‌کار بود و پس از جنگ، ریاست هیت نمایندگی خزانه‌داری انگلیس در انجمن صلح پاریس را بر عهده داشت.

نظریه‌ای در اقتصاد کلان وجود دارد که بر پایه ایده‌های جان مینارد کینز بنا شده‌. این اقتصاد‌دان کتاب «نظریه عمومی اشتغال بهره و پول» را منتشر کرد که یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های اقتصادی قرن بیستم محسوب می‌شود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1379 خورشیدی‌- سال‌روز درگذشت «هوشنگ گلشیری» نویسنده معاصر ایرانی و سردبیر مجله «کارنامه» است. وی را بعد از «صادق هدایت»، از تاثیرگذارترین داستان‌نویسان ایرانی دانسته‌اند.

1947 میلادی- ارایه «طرح مارشال» یکی از مهم‏ترین طرح‏های اقتصادی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم که به نام طراح آن، «جورج مارشال»، نام‏گذاری شده است. این طرح به بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمک کرد تا اقتصاد خود را پس از جنگ بازسازی کنند.

1967 میلادی- با حمله اسراییل به مصر، جنگ شش روزه آغاز شد و در پایان نخستین روز آن، نیروهای اسراییلی، نیروی هوایی مصر و اردن را مورد حمله قرار دادند.

1968 میلادی- «رابرت کندی» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی داخلی این حزب لحظاتی بعد از پیروزی در ایالت کالیفرنیا ترور شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,