Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
اطلاعیه شورای دفاع از حق تصیل:

«سازمان سنجش، اتاق بازجویی دانش‌جویان»

2012 June 05

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: شورای دفاع از حق تحصیل

در روزهای پیش و پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد مشخص شد که روند غیرقانونی ستاره دار کردن دانش‌جویان از حق تحصیل امسال هم ادامه داشته است و در کنکور کارشناسی ارشد سال 91 نیز ده‌ها تن از فعالین دانش‌جویی از تحصیل محروم شده‌اند. سازمان سنجش کشور که طبق قانون باید یک نهاد علمی بی طرف باشد و به داوری علمی بین داوطلبان آزمون‌های کشوری بپردازد، به شعبه‌ای از دفاتر بازجویی وزارت اطلاعات و دیگر نهاد‌های امنیتی بدل شده است.

در روزهای گذشته شورای دفاع از حق تحصیل مستندات متعددی از دانش‌جویان دانش‌گاه‌های مختلف کشور به دست آورده است که نشان می‌دهد، فعالین دانش‌جویی از دریافت کارنامه علمی کنکور کارشناسی ارشد محروم شده‌اند و یا در روزهای قبل از اعلام نتایج این کنکور احضار، بازجویی و تهدید شده‌اند.

شورای دفاع از حق تحصیل اعلام می‌دارد ده‌ها فعال دانش‌جویی از دریافت کارنامه علمی اولیه کنکور کارشناسی ارشد سال 91 محروم شده‌اند. این کارنامه علمی حاوی نمرات علمی، درصد دروس امتحانی و رتبه داوطلبان در گرایش انتخابی آنان است. بر اساس این کارنامه، رتبه علمی و امکان انتخاب رشته داوطلبان فراهم می‌شود. در فایل اینترنتی ده‌ها تن از فعالین دانش‌جویی که از حق تحصیل محروم شده‌اند به جای درج نمره و رتبه علمی آنان، این جمله ذکر شده است:

«داوطلب گرامی به علت نقص پرونده در صورت تمایل از روز سه‌شنبه مورخ 91/03/09 به سازمان سنجش آموزش کشور واقع در میدان هفت تیر – خیابان کریم خان زند – پلاک 204 – طبقه دوم مراجعه نمایید.»

طبقه دوم سازمان سنجش، محل ستاد گزینش دانش‌جو است. در چند روز اخیر در این طبقه به صورت شفاهی به دانش‌جویان ستاره دار گفته شده است که به دلیل نداشتن شرایط عمومی از تحصیل محروم هستند و به همین خاطر کارنامه علمی آنها اعلام نمی‌شود. با این حال هیچ برگه کتبی مبنی بر محرومیت دانش‌جویان از تحصیل به آن‌ها داده نشده است و دانش‌جویان تنها با این توضیح شفاهی مسئولان سازمان سنجش روبرو شده‌اند که به خاطر دستور وزارت اطلاعات اجازه اعلام نتایج علمی داوطلبان را ندارند و دانش‌جویان ستاره‌دار برای پیگیری مشکلشان باید به نهادهای امنیتی مراجعه کنند. هم‌چنین مسوولان سازمان سنجش، دانش‌جویان ستاره‌دار را از اعلام علنی موضوع منع کرده و نسبت به عواقب احتمالی این کار هشدار داده‌اند.

شورای دفاع از حق تحصیل تا یک هفته پس از اعلام نتایج کنکور سراسری کارشناسی ارشد، مستندات قطعی عدم ارایه کارنامه به 22 داوطلب این آزمون را دریافت کرده است. با این حال بر اساس تجربه سال‌های قبل، شورا تعداد دانش‌جویان ستاره‌دار را بسیار بیش‌تر از این تعداد برآورد می‌کند. با توجه به این‌که به علت تهدیدها و فشارهای وزارت علوم و وزارت اطلاعات، امکان شناسایی مستقیم و سریع همه دانش‌جویان ستاره‌دار دشوار و محدود است، شورا طبق روال هر ساله خود، از دانش‌جویان ستاره دار تقاضا می‌کند برای معرفی خود به این نهاد به نشانی ایمیل setaredar91@gmail.com نامه بفرستند. بدیهی است کلیه اطلاعات دریافت شده تنها در اختیار شورا بوده و بدون اطلاع و رضایت ایشان منتشر نخواهد شد. هم‌چنین برای آشنایی بیش‌تر با شورا، صفحه اینترنتی http://showra.blogspot.com  پیشنهاد می‌گردد.‌

اما در کنار روند فوق، ده‌ها فعال دانش‌جویی دیگر در ارد‌ی‌بهشت ماه و چند هفته پیش از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد به سازمان سنجش کشور احضار شده و در اتاق‌های این سازمان توسط ماموران امنیتی بازجویی شده‌اند. در بعضی دیگر از شهرستان‌ها نیز داوطلبان ستاره‌دار به دفاتر ستاد خبری اداره اطلاعات در شهر خود احضار شده‌اند.

در این احضار‌ها به دانش‌جویان گفته شده است که در کنکور کارشناسی ارشد رتبه علمی مناسبی دریافت کرده‌اند و تنها پس از این بازجویی‌ها و در صورت تعهد کتبی مبنی بر عدم فعالیت سیاسی، صنفی و دانش‌جویی امکان پذیرفته شدن در کنکور کارشناسی ارشد را خواهند داشت.‌

این احضارهای در دو هفته آخر اردی‌بهشت ماه به صورت مداوم ادامه داشته و دانش‌جویان برای مدت‌های طولانی در اتاق‌های سازمان سنجش بازجویی و تهدید شده و در بعضی موارد مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

شورای دفاع از حق تحصیل اعلام می‌کند که دست‌گاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در اقدامی خلاف قانون برگزاری آزمون‌های علمی سراسری، پیش از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد به کارنامه علمی داوطلبان دست‌رسی داشته‌اند و همه ساله سازمان سنجش نتایج علمی داوطلبان را در اختیار این نهاد‌های غیر‌مسوول قرار می‌دهد.

شورا اطلاعات و مستنداتی دریافت کرده است که در کارنامه علمی بعضی دیگر از داوطلبان دست برده شده است و نمره علمی و رتبه آن‌ها با هدف از بین بردن امکان قبولی آن‌ها دست‌کاری شده است. در دو مورد در کنکور کارشناسی ارشد سال گذشته شورا کارنامه‌هایی دریافت کرده است که درصدهای دروس امتحانی درج شده در آن‌ها غیرواقعی و غیرممکن است به نحوی که با توجه به تعداد سوال‌ها و شیوه نمره دهی، امکان کسب درصد اعلام شده در آن دروس وجود نداشته است.

هم‌چنین در هفته‌های گذشته تعدادی از دانش‌جویان ممتاز از شرکت در آزمون‌های پذیرش دوره دکتری محروم شده‌اند و به آن‌ها اعلام شده است که در لیست سیاه وزارت اطلاعات قرار دارند و نمی‌توانند در آزمون دکترا شرکت کنند.

روند مستمر، نهادمند و برنامه‌ریزی شده ستاره‌دار کردن دانش‌جویان در کنکور کارشناسی ارشد از سال 85 و با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است. در سال 85 فعالین دانش‌جویی پس از اعلام قبولی در دانش‌گاه مورد نظر از طریق روزنامه سازمان سنجش و مراجعه برای ثبت نام در دانش‌گاه‌های پذیرفته شده با ستاره‌هایی در فرم ثبت نام مواجه شدند، و دانش‌جویانی که با سه ستاره مواجه شده بودند هرگز نتواستند ادامه تحصیل دهند. در سال‌های 86 و 87 هم‌زمان با اینترنتی شدن روند اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، فعالین دانش‌جویی که حائز رتبه‌های قابل قبول و ممتاز شده بودند، اساسن از دریافت کارنامه علمی در مرحله اول نتایج کنکور محروم شدند و حتا نتوانستند انتخاب رشته کنند. در سال 88 که موعد اعلام نتایج اولیه در ایام پیش از انتخابات ریاست جمهوری بود، دانش‌جویان ستاره‌دار دانش‌گاه سراسری موفق به دریافت کارنامه و انتخاب رشته شدند، ولی در شهریور ماه و پس ازمراجعه برای مشاهده نتایج نهایی با گزینه «مردود علمی» مواجه شدند و کارنامه نهایی نیز برای این دانش‌جویان صادر نشد و سایت سازمان سنجش اعلام کرد که این دانش‌جویان اساسن انتخاب رشته نکرده‌اند‌. مجددن در سال‌های 89، 90 و 91 دانش‌جویان ستاره‌دار در کنکور کارشناسی ارشد از دریافت کارنامه اولیه محروم شدند. در تمام این 7 سال سازمان سنجش هیچ‌گونه مدرک مبنی بر ستاره‌دار شدن یا محرومیت از تحصیل به دلیل نداشتن صلاحیت عمومی به دانش‌جویان ارایه نکرده است و تنها پس از مراجعه حضوری داوطلبان به سازمان سنجش به صورت شفاهی به آن‌ها اعلام شده که ستاره‌دار شده‌اند.

شورا در گزارش تفصیلی اردی‌بهشت ماه گذشته، مستندات خود مبنی بر غیرقانونی و مجرمانه بودن ستاره دار کردن دانش‌جویان را ارایه کرده است. شورا معتقد است ستاره‌دار کردن دانش‌جویان نقض اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منزله تعطیل کردن این قانون است. هم چنین شورا محرومیت دانش‌جویان از حق تحصیل را مصداق جنایت آپارتاید و آن را بر خلاف تعهدات بین‌المللی دولت ایران دانسته که آن‌ها را امضا و به اجرای آن‌ها متعهد شده است. تعدادی از مهم‌ترین این تعهدات که همگی بر حق اولیه و انسانی تحصیل تاکید دارند عبارتند از: اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کنوانسیون بین‌المللی منع و مجازات جنایات آپارتاید و کنوانسیون یونسکو علیه تبعیض تحصیلی.

شورا معتقد است سازمان سنجش و وزارت علوم صلاحیت اخلاقی و بی‌طرفی خود برای برگزاری آزمون‌های علمی را از دست داده‌اند؛ اتاق‌های سازمان سنجش به اتاق بازجویی و ارعاب دانش‌جویان بدل گشته و این دو نهاد علمی کشور روز به روز از فلسفه وجودی شان که بسط و گسترش عادلانه علم و فراهم کردن امکان تحصیلات عالی برای همه ملت است، دورتر شده‌اند‌.

سازمان سنجش کشور و وزارت علوم تحقیقات و فناوری با عدم اعلام نتایج علمی، اعلام مردودی علمی برای دانش‌جویان ممتاز (در سال 88)، در اختیار گذاشتن و افشا کارنامه علمی داوطلبان نزد نهادهای امنیتی-اطلاعاتی و نهایتن دست‌کاری کاری نتایج علمی داوطلبان آزمون‌های سراسری کشوری، اعتماد عمومی نسبت به بی‌طرفی و سالم بودن آزمون‌هایشان را از دست داده‌اند.

شورای دفاع از حق تحصیل شدیدا روند مستمر، نهادمند و برنامه‌ریزی شده محرومیت دانش‌جویان از حق تحصیل از طریق احکام کمیته انضباطی و ستاره‌دار‌ کردن دانش‌جویان در مقاطع عالی را محکوم کرده و از دولت ایران می‌خواهد به اعمال مستمر و نهادمند آپارتاید آموزشی پایان دهد.

شورا خواهان بازگشت صدها تن از دانش‌جویانی به دانش‌گاه است که طی این روند غیرقانونی از سال 85 تا‌کنون از حق اولیه و انسانی تحصیل محروم شده‌اند، دانش‌جویانی که یا ستاره‌دار شده‌اند یا به واسطه احکام کمیته‌های انضباطی از تحصیل محروم شده‌اند.

شورای دفاع از حق تحصیل اعلام می‌کند خواسته‌ای جز احترام مقامات حکومتی ایران به اصول قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی خویش ندارد و از آن‌ها می‌خواهد روند محروم کردن دانش‌جویان از حق تحصیل و ستاره‌دار کردن فعالان دانش‌جویی را متوقف، دانش‌جویان زندانی و به ویژه دانش‌جویان محروم از تحصیل که تنها به دلیل مطالبه حق اولیه تحصیل در زندان‌های کشور به سر می‌برند را آزاد و امکان ادامه تحصیل دانش‌جویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل را میسر کنند.

16 خرداد 91

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,