Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای پنجم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 05

توسط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی،

«‌کشته شدن ابویحیی اللیبی مرد شماره دو القاعده»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مقامات امنیتی در پاکستان روز سه‌شنبه، پنجم ژوئن، از احتمال کشته شدن ابویحیی اللیبی مرد شماره دو القاعده در عملیات روز گذشته هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در منطقه وزیرستان در شمال غرب این کشور خبر دادند.

به گزارش رویترز، کشته شدن این عضو مهم القاعده می‌تواند ضربه سختی به القاعده که سال گذشته رهبر خود اسامه بن‌لادن را از دست داده‌، وارد سازد.

منابع آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند ابویحیی اللیبی که تحصیلات شیمی دارد چندین‌بار از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا جان سالم به در برده است.

نام واقعی او محمد حسن قائد است و آمریکا وی را پس از ایمن الظواهری مرد شماره دو القاعده معرفی می‌کند.

منابع امنیتی در پاکستان گفته‌اند ابویحیی اللیبی ممکن است به هم‌راه 7 تن دیگر از تندروها در عملیات هواپیمای بدون سرنشین آمریکا کشته شده باشد.

………………………………………….. .

هم‌زمان با سفر پوتین به چین،

«ترک آتش‌بس از سوی مخالفان مسلح در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با سفر رییس جمهوری روسیه به چین برای بررسی وضعیت سوریه، یک سخن‌گوی ارتش آزاد سوریه، روز سه‌شنبه، پنجم ژوئن، اعلام کرد این گروه مسلح مخالف دیگر به طرح آتش‌بس در سوریه متعهد نیست.

به گزارش رویترز، سمی الکردی گفت که ارتش آزاد سوریه برای «دفاع از مردم» حمله به سربازان را شروع کرده است.

یک گروه از فعالان سوری می‌گوید در روزهای شنبه و یک‌شنبه دست‌کم 80 سرباز به دست شورشیان کشته شدند.

این آتش‌بس بخشی از طرح صلح کوفی عنان فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای صلح در سوریه است. به گفته ناظران فقط بخش کوچکی از این طرح به اجرا گذاشته شده است.

در همین حال آقای عنان قرار است روز پنج‌شنبه به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد و بعد برای گفت‌وگو با مقام های دولت آمریکا به واشینگتن خواهد رفت.

از سویی دیگر روسیه و چین با دخالت غرب در سوریه حتا در صورت حمایت سازمان ملل – اقداماتی مانند ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا ایجاد منطقه حفاظتی که از طرف شورشیان پیشنهاد شده – مخالفت کرده‌اند.

ولادمیر پوتین که روز سه‌شنبه، برای یک نشست سه روزه به چین سفر کرده، قرار است با متحدان اروپا-آسیایی خود که مخالف ایجاد فشارهای بین‌المللی علیه سوریه هستند، مذاکره کند.

ولادمیر پوتین قرار است روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، هفته جاری به وزیران انرژی و خارجه چین و هم‌چنین رییس جمهوری اسلامی و افغانستان در نشست امنیت منطقه‌ای دیدار کند.

این نخستین سفر پوتین پس از بازگشت به سمت ریاست جمهوری روسیه در ماه پیش به چین است.

………………………………………….. .

پس از حمله گروهی مسلح،

«دولت لیبی فرودگاه طرابلس را پس گرفت»

خبر / رادیو کوچه

پس از آن‌که گروهی مسلح فرودگاه اصلی شهر طرابلس را به تصرف درآوردند، نیروهای دولتی این کشور کنترل این فرودگاه را باز پس گرفته‌اند.

یک مقام رسمی لیبی گفته است این گروه که خود را ‌الاوفیا می‌نامد، خواستار آزادی یکی از رهبران خود شده است که ظاهرن دو شب پیش ناپدید شده بود.

عمر خضراوی، مشاور وزیر کشور لیبی گفت که ده‌ها نفر از مردان مسلح که تانک و خودروهایی نظامی را وارد فرودگاه کردند، دستگیر شده‌اند.

زمانی که نیروهای دولتی وارد فرودگاه شدند تا نیروهای مسلح را خارج کنند، صدای شلیک گلوله شنیده می‌شد.

اعضای گروه الاوفیا‌ گفتند که از فرودگاه خارج نمی‌شوند مگر آن‌که خواسته آن‌ها برآورده شود.

البته تاکنون از چگونگی خروج نیروهای مسلح از فرودگاه و یا توافق‌ احتمالی میان دولت و این گروه گزارشی منتشر نشده است.

گزارش شده است که هیچ‌کس در این درگیری‌ها زخمی نشده اما آقای خضراوی گفت که یک میدان به آتش کشیده شده و یک آشیانه هواپیما منفجر شده است.

آقای خضراوی گفت: «مقام‌ها کنترل کامل فرودگاه را در دست گرفته‌اند.»

گفتنی است روز یک‌شنبه اعضای گروه الاوفیا‌ از شهر ترهونه در جنوب شرق پایتخت، برای آزادی رهبرشان دست به تظاهرات زدند.

قرار است تا 24 ساعت دیگر که مشکلات تکنیکی حل می‌شود، این فرودگاه هم‌چنان بسته باشد.

………………………………………….. .

برای سال نخست،

«اعلام اسامی رییس و اعضای ‌‌هیت رییسه مجلس نهم»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جلسه روز سه‌شنبه،‌ پنجم‌ ژوئن‌، اعضای هیت رییسه دایم مجلس برای یک سال آینده را انتخاب کرده‌اند.

به گزارش فارس،‌ اعضای هیت رییسه مجلس نهم در سال اول در جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

علی لاریجانی نماینده مردم قم و غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران ‌نامزد ریاست مجلس شده بودند که ‌لاریجانی 177 رای را به خود اختصاص داد و برای اولین سال فعالیت پارلمان نهم رییس مجلس شد. حدادعادل نیز 89 را از آن خود کرد و 4 رای نیز سفید اعلام شد.

هم‌چنین محمدرضا باهنر و سید‌محمدحسن ابوترابی‌فرد نمایندگان تهران و احمد سالک نماینده اصفهان برای تصدی این سمت کاندیدا شدند که ‌ابوترابی‌فرد با 232 رای و ‌باهنر با 179 رای از مجموع 271 رای حاصله به عنوان نواب اول و دوم هیت رییسه دایم برای اولین سال فعالیت مجلس نهم انتخاب شدند. سالک نیز 85 رای نمایندگان را به خود اختصاص داد.

حسین سبحانی‌نیا، علیرضا منادی، شاهین محمدصادقی، محمدحسین فرهنگی، جواد جهانگیرزاده و محمد دهقان، ضرغام صادقی، سیدمرتضی حسینی، سیدعلی طاهری، ابراهیم کارخانه، غلامرضا کاتب، حاجی دلیگانی و سیدرمضان شجاعی کیاسری نیز کاندیداهای عضویت در هیت رییسه دایم مجلس نهم به عنوان دبیر بودند که بر این اساس، حسین سبحانی‌نیا با 166 رای، محمدحسین فرهنگی با 164 رای، محمد دهقان با 161 رای، شاهین محمدصادقی با 152 رای، علیرضا منادی با 140 رای، جواد جهانگیرزاده با 134 رای از مجموع 274 آرای ماخوذه به عنوان دبیران هیت رییسه دایم مجلس نهم برگزیده شدند.

سیدشریف حسینی با 166 رای، عبدالرضا مصری با 165 رای‌ و محمد آشوری با 152 رای نیز به عنوان ناظران هیت رییسه دایم مجلس نهم انتخاب شدند.

گفتنی است مجلس نهم هفته پیش کار خود را با یک رییس سنی آغاز کرده بود.

………………………………………….. .

در کنار یک ساختمان اداری مربوط به شیعیان روی داد،

«بیش از ۶۰ کشته و زخمی در انفجار بغداد»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 4 ژوئن، بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در خارج از یک ساختمان اداری متعلق به شیعیان در عراق در مرکز بغداد، تعدادی از شهروندان در این منطقه کشته و مجروح شده‌اند.

به گزارش الجزیره، در خصوص تعداد کشته‌ و زخمی‌شدگان گزارش‌های متناقضی منتشر شده اما بر اساس آخرین آمار ارایه شده از سوی مقام‌های محلی بر اثر انفجار این خودرو که شدید هم عنوان شده دست‌کم 13 تن کشته و 50 نفر زخمی شده‌اند.

به گفته پلیس محلی هدف این انفجار دفتر شیعیان بوده که توسط دولت اداره می‌شده و کار آن منطقه‌یابی برای راه‌اندازی مکان‌های مذهبی بوده است. بر اثر این انفجار ساختمان اصلی دچار آسیب شده و مرکز درمانی نزدیک به آن نیز خسارت دیده است.

هرچند که گفته می‌شود میزان خشونت‌ها در عراق کاهش یافته اما هم‌چنان عملیات‌های انتحاری در مناطق و شهرهای مختلف عراق به ویژه مکان‌های شیعه‌نشین روی می‌دهد که بارها مسوولیت آن را گروه‌های شبه‌نظامی القاعده در این کشور برعهده گرفته‌اند.

از سویی دیگر تنش‌های مذهبی نیز به دلیل بحران‌های سیاسی اخیر میان نخست‌وزیر شیعه و رییس جمهوری و معاون سنی‌مذهب آن افزایش یافته است.

………………………………………….. .

به مدت سه ساعت صورت گرفت،

«دیدار مهدی کروبی، از رهبران مخالفان در ایران با خانواده»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، مهدی کروبی، از رهبران مخالفان در ایران روز دوشنبه، جهارم ژوئن، با خانواده خود دیدار کرده است.

به گزارش سحام، محمد حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، با انتشار عکسی در صفحه فیس بوک خود، از دیدار عصر روز گذشته خانواده با وی خبر داده بود.

بنا به این گزارش آقای کروبی عصر دوشنبه به مدت سه ساعت در منزل شخصی خود در منطقه جماران با همسر و فرزندان خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

در حال حاضر آقای کروبی در ساختمانی تحت حفاظت و نظارت نیروهای امنیتی، جدا از همسر خود در حبس خانگی به سر می‌برد.

هم‌اکنون بیش از 450 روز از حبس خانگی مهدی کروبی به هم‌راه میرحسین موسوی، از دیگر رهبران مخالفان ایران و همسرش زهرا رهنورد سپری شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,