Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
به دلیل افزایش فشارها و تهدید خانواده صورت گرفت،

«اعتصاب غذای خشک حسین رونقی‌ملکی»

2012 June 06

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، به دلیل آن‌چه «تشدید فشار‌ها، ممنوع‌الملاقات شدن و تهدید خانواده» خوانده شده حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی در بیمارستان اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است.

به گزارش هرانا، روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با مراجعه به بیمارستان هاشمی‌نژاد تهران و با ارایه صورت جلسه‌ای ضمن مرخص کردن ماموران هم‌راه ‌این زندانی سیاسی را با مسوولیت خود به اتاق دیگری در بیمارستان منتقل و از ملاقات خانواده با وی جلوگیری کردند.

ماموران پرونده هم‌چنین نسبت به هر‌گونه اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت جسمی این زندانی خودداری کرده‌اند.

گفته می‌شود با ادامه مرخصی استعلاجی وی نیز مخالفت شده است.

لازم به اشاره است حسین رونقی در یازدهمین روز اعتصاب غذای خود وارد اعتصاب غذا خشک شد.

وی اعلام کرده است تا زمان رفع این «فشار‌ها و رفتارهای فراقانونی بازجویان پرونده» مجبور به اعتصاب غذای خشک است و در خواسته‌های خود کوتاه نخواهد آمد.

در عین حال 117 زندانی سیاسی بند 350 زندان اوین در نامه‌ای خطاب به رییس این بند نسبت به خطرات جانی برای حسین رونقی ملکی، هشدار دادند.

در نامه این 117 زندانی سیاسی آمده ‌است: «با توجه به سابقه عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی زندانیان که در مواردی متاسفانه منجر به فوت آن‌ها، از جمله مرحوم هدی صابر، گردیده ‌است از تمام مسوولین ذیربط درخواست می‌شود که با رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت درمانی نام‌برده مانع از بروز هرگونه اتفاق ناگواری برای وی گردند و هم‌چنین موجبات رفع نگرانی هم‌بندیان ایشان را فراهم آورند.»

این نامه می‌افزاید:‌ «طبق ماده 291 آیین دادرسی کیفری هرگاه اجرای حکم موجب شدت بیماری و تاخیر در بهبودی محکوم علیه باشد، به تشخیص پزشک قانونی و یا پزشک معتمد اجازه معالجه در خارج از زندان صادر می‌شود. با توجه با این‌که در مورد آقای حسین رونقی، پزشکی قانونی رای بر عدم تحمل کیفر داده ‌است و پزشکان متخصص و معالج تاکید بر نگه‌داری ایشان و پس از عمل در خارج از زندان دارند، اما تاکنون این امر محقق نشده و این عدم رسیدگی موجب ایجاد خطرات جانی برای وی شده و نگرانی فراوانی در بین هم‌بندیان ایشان ایجاد کرده‌است.»

در پایان نامه اضافه شده‌است که «بدیهی است تبعات عدم رسیدگی به این امر بر عهده مسوولان ذیربط خواهد بود.»

زندانیان سیاسی چون قاسم شعله سعدی، بهمن احمدی امویی، عماد بهاور، عبدالفتاح سلطانی، محمد صدیق کبودوند، محمد سیف‌زاده و عبداله مومنی در میان امضاکنندگان این نامه هستند که خطاب به «اعلایی» رییس بند 350 اوین نوشته شده‌است.

این در حالی است که در طی خرداد ماه دو زندانی سیاسی به نام‌های منصور رادپور و سید‌محمد‌مهدی زالیه نقشبندیان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند.

 بیشتر بخوانید:

«انتقال مجدد حسین رونقی‌ملکی به بیمارستان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,