Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
تلاش عربستان برای کمک به سوریه،

«نگرانی عربستان از برنامه اتمی ایران»

2012 June 06

خبر / رادیو کوچه

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، اظهار داشت که برنامه اتمی ایران روند تهدید در منطقه را افزایش داده است. او ابراز امیداوری کرد که ایران از سیاست‌های تهدید دست بردارد.

این در حالی است که قرار است در کم‌تر از دو هفته دیگر ایران با اعضای گروه 1+5 در مسکو، پایتخت روسیه جهت مذاکرات هسته‌ای دیدار کند.

غرب همواره ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کند در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی این مسئله را مکررن تکذیب کرده‌اند.

از سویی دیگر الفیصل در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج فارس بر خطرناک بودن وضعیت در سوریه نیز تاکید کرد و افزود مهم این است که شورای هم‌کاری امکانات خود را برای حل و فصل سریع بحران این کشور به کار بندد.

او هم‌چنین با تاکید بر احترام کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج فارس به روسیه ابراز امیدواری کرد که این کشور در سیاست‌های خود تجدید نظر کرده و به انتقال قدرت در سوریه کمک کند.

الفیصل گفت: «امید خود را برای دست‌یابی به راه حلی برای بحران سوریه برپایه طرح کوفی عنان در حال از دست دادن هستیم.»

لازم به اشاره است ولادمیر پوتین در یک سفر سه روزه به چین در اجلاس امنیت منطقه‌ای آسیا قرار است وضعیت سوریه را نیز با مقام‌های چینی بررسی کند.

هر دو کشور چین و روسیه بر عدم دخالت خارجی از جمله دخالت نظامی پافشاری می‌کنند و آن را به ضرر امنیت منطقه دانسته‌اند.

در اجلاس امنیت منطقه‌ای آسیا رییس جمهوری اسلامی و افغانستان نیز با ولادمیر پوتین دیدار می‌کنند.

در همین حال روز چهارشنبه، 6 ژوئن، یک مسئول بلندپایه در آژانس کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد اعلام کرد که حکومت بشار اسد با ارسال کمک های  انساندوستانه سازمان ملل متحد به چهار منطقه  بحران زده در سوریه  موافقت کرده است.

بیشتر بخوانید:

«اخراج سفیران برخی کشورهای غربی از سوریه»

«چرخه کامل سوخت هسته‌ای حق ایران است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,