Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
هفدهم خرداد- ششم ژوئن

«تقویم تاریخ هفدهم خرداد»

2012 June 06

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1944 میلادی- در جریان جنگ جهانی دوم در بزرگ‌ترین حمله دریابرد تاریخ، معروف به «روز دی» (D-Day)، هزاران تن از نیروهای متفقین (آمریکایى، انگلیسی و کانادایى) به ساحل «نرماندی» (Normandy) در فرانسه، که توسط آلمان نازی اشغال شده بود، وارد شدند. فرمان‌دهی نیروهای متفقین به عهده ژنرال آیزنهاور بود. با پیش‌روی سریع نیروهای متفقین در این جبهه، نیروهای آلمانی شکست‏های متعددی خوردند.

1982 میلادی- نیروهای نظامی اسراییلی با هدف اخراج عرفات و افراد مسلح او به لبنان حمله کردند. پس از امضای قرارداد کمپ دیوید توسط انورسادات رییس جمهوری وقت مصر، تفرقه و اختلافات در بین کشورهای عرب به وجود آمد. با ادامه این اختلاف و نیز اوضاع بحرانی لبنان، اسراییل به لبنان حمله برد.

در این میان، واحدهای مسلح سازمان آزادی بخش فلسطین، بیروت را تخلیه کردند و مقر این سازمان از بیروت به تونس انتقال یافت. نیروهای اسراییلی در سال 2000، جنوب لبنان را ترک کردند.

1984 میلادی- نظامیان هندی به دربار صاحب جهت برخورد با جدایی‌طلبان پیرو آیین سیک در پنجاب هند حمله کرده و صدها تن از آنان را به قتل رساندند.

ارتش هند به دستور ایندیرا گاندی (ﻧﺨﺴﺖ وزﯾﺮ وﻗﺖ ھﻨﺪ) به بزرگ‌ترین معبد سیک‌ها به نام «معبد طلایی امریتسار» (Amritsar) در مرکز ایالت پنجاب هند حمله کرد.

ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ دوﻟﺖ ھﻨﺪ‌، سیک‌ها ﺟﺪاﯾﯽ‌طﻠﺐ در اﯾﻦ ﻣﻌﺒﺪ ﺳﻼح زﯾﺎدی ﮔﺮد آورده ﺑﻮدﻧﺪ و ﻗﺼﺪ داﺷﺘﻨﺪ ﻋﻠﯿﻪ دوﻟﺖ ﻣﺮﮐﺰی ﻗﯿﺎم و اﻋﻼم اﺳﺘﻘﻼل ﮐﻨﻨﺪ. آن‌ها ﻧﯿﺰ ﺑﻪ ﺗﻼﻓﯽ اﯾﻦ اﻗﺪام اﯾﻨﺪﯾﺮا ﮔﺎﻧﺪی را ﺑﻪ ﻗﺘﻞ رﺳﺎﻧﺪﻧﺪ .

1390 خورشیدی- «سیروس صابر» هنرمند پیشکسوت سینما و تاتر درگذشت. فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان بازی‌گر در سینما را از اواخر دهه شصت و با بازی در فیلم سینمایی «عروس حلبچه» به کارگردانی «حسن کاربخش» آغاز کرد. «پرواز از اردوگاه»، «سرعت» و «دنیای وارونه» از دیگر آثار سینمایی صابر طی مدت فعالیتش در سینما بوده‌اند. این بازی‌گر در مجموعه‌های تلویزیونی «یوسف پیامبر» و «مردان آنجلس»، «مریم مقدس»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «ملک سلیمان» نیز بازی کرده بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1338 خورشیدی- از مجسمه «ابوالقاسم فردوسی» در میدان فردوسی شهر تهران پرده‌برداری شد.

1523 میلادی‌- روز ملی «سوئد» است. کشور پادشاهی سوئد در شمال اروپا در کنار دریای «بالتیک» و در همسایگی کشورهای «نروژ»، «فنلاند» و «دانمارک» واقع شده است. نظام سیاسی حاکم در سوئد، مشروطه سلطنتی است و مقام سلطنت بیش‌تر تشریفاتی است.

1875 میلادی‌- زادروز «توماس مان» (Thomas Mann) نویسنده بزرگ آلمانی است. در سال ۱۸۹۷ کتاب «بودنبروک‌ها» را آغاز کرد که در سال ۱۹۰۱ توانست آن را چاپ برساند و شهرت زیادی کسب کند. در این مدت چند اثر دیگر هم از او انتشار یافت. که از جمله آن‌ها «گرسنگان»، «ساعت دشوار»، «در آینه»، «اعلی‌حضرت» و «مرگ در ونیز» هستند. در سال ۱۹۲۴ کتاب «کوه جادو» را منتشر کرد که باعث شد شهرت او دو چندان شود. در سال ۱۹۲۹ جایزه نوبل ادبیات به او اهدا شد. او نخستین آلمانی بود که این جایزه را به دست آورد.

1966 میلادی- رقابت فضایى بین آمریکا و شوروی برای گردش به‌دور زمین و دست‌یابی به کره ماه آغاز شد. در این میان در ابتدا نخستین سفینه فضایى شوروی در چهارم آوریل 1966 به دور ماه گردش کرد و عکس‏هایى از کره ماه به زمین ارسال کرد. سپس در ششم ژوئن 1966 یک سفینه آمریکایى بدون سرنشین، برای اولین بار بر روی کره ماه فرود آمد و اطلاعاتی از سطح آن به زمین مخابره کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

تبیان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,