Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
شورای نظامی مصر:

«تعیین ضرب‌الجل برای تدوین قانون اساسی مصر»

2012 June 06

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 6 ژوئن، نظامیان حاکم بر مصر ضرب‌الاجلی را برای تشکیل هیت تدوین قانون اساسی تعیین کرده و هم‌زمان، هزاران تن علیه مجازات تعیین شده برای رییس جمهوری پیشین این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

شورای عالی نظامی مصر که طی بیش از یک سال گذشته رهبری این کشور را در دست داشته از احزاب و تشکل‌های سیاسی خواسته است تا ظرف چهل و هشت ساعت ترکیب نهایی هیت یک‌صد نفره تدوین پیش‌نویس قانون اساسی را تعیین کنند و در غیر این‌صورت، شورا خود در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیش‌تر، نمایندگان هجده حزب سیاسی و نمایندگان مستقل پارلمان با ژنرال حسین طنطاوی، رییس شورای عالی نظامی، دیدار و در این مورد گفت‌گو کرده بودند.

قرار بود هیت تدوین قانون اساسی مدت‌ها قبل پیش نویس قانون اساسی جدید را تکمیل کند اما نمایندگان سکولار و لیبرال پارلمان در اعتراض به تلاش گروه‌های اسلام‌گرا برای تسلط بر هیت و احتمالن تحمیل دیدگاه‌های مذهبی بر قانون اساسی، از هم‌کاری با آنان خودداری ورزیدند و ادامه کار هیت را ناممکن ساختند.

از سویی دیگر روز گذشته هزاران تن در اعتراض به حکم دادگاه در مورد پرونده حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین، در میدان تحریر قاهره تجمع کردند و علیه این حکم دست به تظاهرات زدند.

تعدادی از نامزدهای مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری نیز به منظور حمایت از خواست معترضان، در این محل حضور یافتند.

تظاهرکنندگان در میدان تحریر مجازات تعیین شده برای حسنی مبارک را ناکافی دانستند.

از سویی دیگر منابع زندان ‌طره‌، روز چهارشنبهاعلام کردند وضعیت جسمی و روحی حسنی مبارک بر اثر شوک شدید بسیار وخیم است.

بیشتر بخوانید:

«ادامه تظاهرات در شهرهای مختلف مصر»

«آتش‌سوزی در ستاد احمد شفیق نامزد انتخابات مصر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,