Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
آقای خوشبختی- بخش دوم

«چهارچوب زمانی هدف»

2012 June 06

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

امروز با برنامه نهم از مجموعه برنامه‌های «موفقیت»، در خدمت شما هم‌راهان صمیمی هستم و به ادامه موضوع «چهارچوب زمانی هدف» می‌پردازم. امیدوارم این برنامه‌ها برای شما کارساز باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دوستان مهربان من. بسیار متشکرم که امروز به‌تر از دیروز آماده شنیدن این برنامه هستید.

در برنامه قبل به اهمیت بسیار زیاد موضوع زمان در موفقیت انسان اشاره کردم و گفتم که بایستی به‌صورت ویژه به موضوعات «زمان» و همین‌طور «مدیریت زمان» اشاره کنم. سپس برای پاسخ به سوال «زمان چیست؟» مواردی را مطرح کردم. حال در این برنامه به ادامه مطلب می‌پردازم.

همان‌طور که گفتم هر انسانی برداشت متفاوتی از طول و گذشت زمان دارد. برای همین هم هست که ابزارهای مختلف اندازه‌گیری زمان مثل ساعت اختراع شده تا همگان به هماهنگی برسند. حال برای این‌که اهمیت واحد زمان و ابزارهای اندازه‌گیری زمان را به‌تر درک کنید، در فاصله یک دقیقه پخش موسیقی به این موضوع بیاندیشید که چه اتفاقی می‌افتاد اگر واحد زمان تعریف نشده بود و ابزار اندازه‌گیری زمان وجود نداشت. یا این‌که هر کسی واحد زمان را یک جور تعریف می‌کرد و آدم‌ها از ابزار اندازه‌گیری هماهنگ استفاده نمی‌کردند. یک دقیقه از همین حالا شروع شد.

زمان هرگز ثابت نمی‌ماند و همواره رو به جلو در حرکت است

خوب، یک دقیقه تمام شد. چه اتفاقی می‌افتاد اگر انسان‌ها با مفهوم زمان و ابزار اندازه‌گیری زمان بی‌گانه بودند؟ حتمن برخی از شما پاسخ می‌دهید که: «حتا تصورش هم غیر ممکنه» بله، حق با شما است.

زمان هرگز ثابت نمی‌ماند و همواره رو به جلو در حرکت است. جهان با سرعت نور در حال انبساط است اما خوش‌بختانه برای ما قابل تشخیص نیست و در واقع این تغییرات به نظر ما نمی‌آیند. فکر کنید اگر قرار بود چرخش زمین به دور خودش و به دور خورشید را با آن سرعت سرسام‌آور حس کنیم چه اتفاقی می‌افتاد؟ ترس‌ناک است، این‌طور نیست؟ اما از لطف خدای مهربان و معجزات خلقت است که مفهوم زمان را به اندازه خودمان، به اندازه یک انسان می‌توانیم حس کنیم. همه ما مسافر زمان هستیم. همین الان که دارم با شما صحبت می‌کنم، زمان دارد به پیش می‌رود و آینده به حال و حال به گذشته تبدیل می‌شود. نشانه‌اش هم این است که ما رشد می‌کنیم. پس زمان در جریان است.

انسان برای کمیت زمان، واحد یا همان یکای سیستم متریک یعنی ثانیه را تعیین کرده است. سایر واحد‌های این کمیت عبارت‌اند از: دقیقه، ساعت، شبانه روز، هفته، ماه، سال، دهه، سده یا قرن و هزاره. اما همه انسان‌ها مدت زمان و فرصت تقریبن مشابهی برای زندگی در اختیار دارند. بیش‌تر انسان‌ها طول عمر بین 60 تا 90 سال را تجربه می‌کنند. اما حتا کسانی که بیش از صد سال از خدا عمر می‌گیرند هم سرانجام روزی از این دنیا به دنیای دیگری می‌روند. پس فرصت محدود است. چه بخواهیم و چه نخواهیم.

دوستان من، فرصت زمانی ما محدود است. علاوه بر این قابل جبران هم نیست. مثلن اگر شما مقداری پول از دست بدهید می‌توانید دوباره آن‌را به دست بیاورید. اما چطور می‌توانید دقایق از دست رفته و سپری شده عمر خود را بازیابی و احیا کنید. به قول معروف: «آب رفته به جوی باز نمی‌گردد.» تصور کنید بانکی در نزدیکی خانه شما وجود دارد که هر روز 86400 دلار پول به حساب شما واریز می‌کند  و شما اجازه دارید تمام این پول را هر طور که می‌خواهید و بدون هیچ محدودیتی خرج کنید. در این ماجرا فقط یک شرط وجود دارد و آن هم این است که: اگر تا شب نتوانید این مبلغ را به طور کامل خرج کنید باقی‌مانده این پول از حساب شما خارج می‌شود. خوب، با چنین وضع و شرایطی چه خواهید کرد؟ البته مشخص است که شما سعی می کنید هر طور شده، از هر یک «سنت» این پول باد آورده تا حد امکان استفاده کنید. این‌طور نیست؟ جالب این‌که هر کسی در هر کجای دنیا و از هر کشور و ملت و قومیتی چنین بانک و حساب بانکی را در اختیار دارد. نام این بانک «بانک زمان» است. بانک زمان هر روز صبح به شما 86400 ثانیه سرمایه می‌دهد و در پایان وقت هر روز هر آن‌چه را که استفاده نکرده‌اید از حساب‌تان خارج می‌کند و دوباره فردا روز از نو و روزی از نو. اما شاید فردایی نباشد. متاسفانه یا خوش‌بختانه هیچ‌کس نمی‌داند که چند روز دیگر در این دنیا هست که پول به حسابش واریز کنند. پس هر آن‌چه از این حساب بیش‌تر استفاده کنید، به نفع خودتان خواهد بود. و اگر نه، عمر خودتان را بیهوده می‌بازید زیرا زمان تنها منبع و سرمایه‌ای است که قابل ذخیره شدن نیست. باید سعی کنید برای خرج کردن این سرمایه برنامه داشته باشید. برنامه ای صحیح و دقیق تا به اهداف‌تان برسید. برنامه‌ای که با گام نهادن در راه موفقیت به اهداف‌تان برسید. اما این برنامه که به وسیله آن می‌توانیم به به‌ترین شکل از ارزش‌مندترین سرمایه زندگانی خود استفاده کنیم چه هست؟ حالا که کاملن به اهمیت زمان پی بردیم وقت آن است که به چگونگی استفاده از زمان بپردازیم.

دوستان سرمایه‌دار من! برای استفاده صحیح و بهینه از زمان بایستی با موضوع «مدیریت زمان» آشنایی داشته باشیم. پس در برنامه بعد با موضوع «مدیرت زمان» در خدمت شما خواهم بود.

به خاطر داشته باشید که زمان به‌خاطر هیچ‌کس منتظر نمی‌ماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,