Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«خبرهای ششم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 06

مصطفی تاج‌زاده، خطاب به رییس قوه قضاییه:

«مجبورم نکنید با ولی شما مکاتبه کنم»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مصطفی تاج‌زاده عضو ارشد دو حزب اصلاح‌طلب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در زندان اوین تهران به سر می‌برد، در نامه‌ای سرگشاده به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به حکم «ممنوع المعامله» شدن دخترش اعتراض کرده است.

این فعال سیاسی در نامه خود خطاب صادق به لاریجانی نوشته است: «امیدوارم در حدی اختیار و آزادگی داشته باشید که نام دخترم را از فهرست ممنوع‌المعامله‌ها خارج کنید تا مجبور نشوم در این زمینه با ولی‌ آن جناب مکاتبه کنم.»

در نامه تاج‌زاده که سه‌شنبه، 5 ژوئن، منتشر شده، آمده است: «با استناد به کدام مواد و موازین قانونی و شرعی، یک شهروند قانون‌گرا اما منتقد افزون بر تحمل سال‌ها حبس و حتا بی‌بهره شدن از حقوق اولیه خود در زندان، باید شاهد محکومیت همسر و محرومیت فرزندانش از حقوق قانونی و بدیهی خود باشد؟»

در ادامه نامه تاج‌زاده آمده است: «از مبارزان رژیم ستم شاهی بپرسید شاه و دربار و ساواک، همسر کدام یک از مخالفان قانون‌گرای خود را به چهارسال حبس محکوم کردند و علاوه بر آن، از دو دخترش یکی را ممنوع‌الخروج و دیگری را ممنوع‌المعامله نمودند؟! و به شنود تلفنی بسنده نکرده در اطاق خوابشان نیز شنود گذاشتند؟»

این فعال اصلاح‌طلب، روش‌های به کار رفته توسط قوه قضاییه را در چارچوب سیاست‌های حاکم به منظور ترساندن منتقدان ارزیابی کرده و نوشته است: «تردید ندارم که این اقدامات خلاف قانون و شرع و اخلاق، در جهت تحقق راه‌برد النصر بالرعب یا کسب و حفظ قدرت برپایه ترس انجام می‌شود و هدف اصلی از این‌گونه اقدامات از جمله تشکیل پرونده اتهامی جدید علیه زندانیان سیاسی، در ایام حبس، تلاش برای ساکت و مرعوب کردن منتقدان سیاست‌های نادرست جاری در کشور و حکومت مطلقه فردی است.»

معاون پیشین وزارت کشور ایران در ادامه خطاب به صادق لاریجانی نوشته است: «از جناب عالی می‌پرسم فرض کنیم جناح حاکم بتواند در عصر اینترنت و ماهواره و تلفن هم‌راه و هم زمان با بهار عربی دهان منتقدان استبداد دینی و مخالفان «احیای مناسبات شاهنشاهی به نام اسلام» را ببندد و آزادی مطبوعات و نیز اطلاع‌رسانی آزاد، احزاب آزاد، تجمعات آزاد و انتخابات آزاد را برای مدتی به محاق برد، در آن صورت آیا شاهد گرانی و تورم لجام گسیخته، بی‌کاری روز افزون، فساد مالی- اقتصادی رو به رشد، تضعیف پایه‌های تولید و پول ملی و چینی شدن اقتصاد کشور آن هم در دوره درآمدهای طلایی نفت نخواهیم بود؟ آیا بزه‌ها و نابه‌هنجاری‌های اجتماعی، فرار سرمایه‌ها، مهاجرت نخبگان و مهم‌تر از همه سست شدن پایه‌های ایمان و اعتقاد و اخلاق جامعه پایان خواهد یافت یا مهار خواهد شد؟»

آقای تاج‌زاده با تاکید بر این که هیچ فشاری او را از ادامه مسیر خود باز نخواهد داشت در خاتمه اظهار داشته است: «عجالتن امیدوارم در حدی اختیار و آزادگی داشته باشید که نام دخترم را از فهرست ممنوع‌المعامله‌ها خارج کنید تا مجبور نشوم در این زمینه با «ولی‌» آن جناب مکاتبه کنم.»

آقای تاج‌زاده که پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری 3 سال پیش ایران بازداشت شده، به 6 سال زندان محکوم شده است. همسرش فخر‌السادات محتشمی‌پور هم پس از بازداشت و محاکمه، به 3 سال زندان محکوم شد.

گفتنی دختر‌ دیگر آقای تاج‌زاده ممنوع‌الخروج است.

……………………………………..

وزیر امور خارجه عربستان:

«برنامه اتمی ایران تهدیدی برای منطقه است»

خبر / رادیو کوچه

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، اظهار داشت که برنامه اتمی ایران روند تهدید در منطقه را افزایش داده است. او ابراز امیداوری کرد که ایران از سیاست‌های تهدید دست بردارد.

این در حالی است که قرار است در کم‌تر از دو هفته دیگر ایران با اعضای گروه 1+5 در مسکو، پایتخت روسیه جهت مذاکرات هسته‌ای دیدار کند.

غرب همواره ایران را به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کند در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی این مسئله را مکررن تکذیب کرده‌اند.

از سویی دیگر الفیصل در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج فارس بر خطرناک بودن وضعیت در سوریه نیز تاکید کرد و افزود مهم این است که شورای هم‌کاری امکانات خود را برای حل و فصل سریع بحران این کشور به کار بندد.

او هم‌چنین با تاکید بر احترام کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج فارس به روسیه ابراز امیدواری کرد که این کشور در سیاست‌های خود تجدید نظر کرده و به انتقال قدرت در سوریه کمک کند.

الفیصل گفت: «امید خود را برای دست‌یابی به راه حلی برای بحران سوریه برپایه طرح کوفی عنان در حال از دست دادن هستیم.»

لازم به اشاره است ولادمیر پوتین در یک سفر سه روزه به چین در اجلاس امنیت منطقه‌ای آسیا قرار است وضعیت سوریه را نیز با مقام‌های چینی بررسی کند.

هر دو کشور چین و روسیه بر عدم دخالت خارجی از جمله دخالت نظامی پافشاری می‌کنند و آن را به ضرر امنیت منطقه دانسته‌اند.

در اجلاس امنیت منطقه‌ای آسیا رییس جمهوری اسلامی و افغانستان نیز با ولادمیر پوتین دیدار می‌کنند.

در همین حال روز چهارشنبه، 6 ژوئن، یک مسئول بلندپایه در آژانس کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد اعلام کرد که حکومت بشار اسد با ارسال کمک های  انساندوستانه سازمان ملل متحد به چهار منطقه  بحران زده در سوریه  موافقت کرده است.

 ……………………………………..

در ورودی فرودگاه قندهار صورت گرفت،

«بیش از بیست کشته در حمله انتحاری افغانستان»

خبر/ رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 6 ژوئن، مقامات افغان می‌گویند، در اثر دو حمله انتحاری در شهر قندهار، در جنوب افغانستان، دست‌کم بیست و دو نفر کشته شده‌اند. دست‌کم پنجاه نفر دیگر در این حملات زخمی شده و وضعیت برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

فرمانده پلیس قندهار گفته که این حملات در بیرون یک هتل و در نزدیکی فرودگاه قندهار صورت گرفته، جایی که به گفته او، رانندگان کامیون‌های تدارکاتی ناتو تجمع کرده بودند.

به گزارش بی‌بی‌سی، به گفته این مقامات، در انفجار نخست، فرد مهاجم، سوار بر یک موتورسیکلت بود و بمب‌های را که با خود داشت، در نزدیک ورودی فرودگاه قندهار منفجر کرد.

دقایقی بعد و پس از آن‌که تعداد بیشتری در محل حادثه تجمع کردند، مهاجم دومی نیز بمب‌های خود را منفجر کرده است.

گروه طالبان مسوولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند.

به گفته مقامات، تمامی قربانیان این حمله غیرنظامی هستند.

به گفته آقای فیصل، حمله‌کننده در ساعات پررفت و آمد قبل از ظهر، بمب‌های خود را در میان غیرنظامیان منفجر کرده و به همین دلیل، تلفات آن زیاد است.

این یکی از مرگ‌بارترین حملات انتحاری در افغانستان ظرف ماه‌های اخیر است.

قندهار در جنوب افغانستان، از مراکز مهم گروه طالبان بوده است.

……………………………………..

شورای نظامی مصر:

«تعیین ضرب‌الجل برای تدوین قانون اساسی مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 6 ژوئن، نظامیان حاکم بر مصر ضرب‌الاجلی را برای تشکیل هیت تدوین قانون اساسی تعیین کرده و هم‌زمان، هزاران تن علیه مجازات تعیین شده برای رییس جمهوری پیشین این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

شورای عالی نظامی مصر که طی بیش از یک سال گذشته رهبری این کشور را در دست داشته از احزاب و تشکل‌های سیاسی خواسته است تا ظرف چهل و هشت ساعت ترکیب نهایی هیت یک‌صد نفره تدوین پیش‌نویس قانون اساسی را تعیین کنند و در غیر این‌صورت، شورا خود در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیش‌تر، نمایندگان هجده حزب سیاسی و نمایندگان مستقل پارلمان با ژنرال حسین طنطاوی، رییس شورای عالی نظامی، دیدار و در این مورد گفت‌گو کرده بودند.

قرار بود هیت تدوین قانون اساسی مدت‌ها قبل پیش نویس قانون اساسی جدید را تکمیل کند اما نمایندگان سکولار و لیبرال پارلمان در اعتراض به تلاش گروه‌های اسلام‌گرا برای تسلط بر هیت و احتمالن تحمیل دیدگاه‌های مذهبی بر قانون اساسی، از هم‌کاری با آنان خودداری ورزیدند و ادامه کار هیت را ناممکن ساختند.

از سویی دیگر روز گذشته هزاران تن در اعتراض به حکم دادگاه در مورد پرونده حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین، در میدان تحریر قاهره تجمع کردند و علیه این حکم دست به تظاهرات زدند.

تعدادی از نامزدهای مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری نیز به منظور حمایت از خواست معترضان، در این محل حضور یافتند.

تظاهرکنندگان در میدان تحریر مجازات تعیین شده برای حسنی مبارک را ناکافی دانستند.

از سویی دیگر منابع زندان ‌طره‌، روز چهارشنبهاعلام کردند وضعیت جسمی و روحی حسنی مبارک بر اثر شوک شدید بسیار وخیم است.

……………………………………..

به دلیل ابتلا به سرطان،

«درگذشت طوفان، خواننده پاپ ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

چند روز بعد از مراسم تقدیر از «طوفان» خواننده و آهنگ‌ساز ایرانی مقیم آمریکا در لوس‌آنجلس از سوی دیگر هنرمندان ایرانی، وی صبح روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، درگذشته است.

این خواننده پاپ ایرانی به دلیل بیماری سرطان درگذشت. وی از چندی پیش به این بیماری مبتلا شده بود.

طوفان متولد شهر آستارا بود و با گروه ناصر چشم‌آذر، از پیش‌کسوتان موسیقی ایران و با آهنگ «خدای آسمون‌ها» در دهه 50 خورشیدی در ایران معروف شد.

……………………………………..

به دلیل افزایش فشارها و تهدید خانواده صورت گرفت،

«اعتصاب غذای خشک حسین رونقی‌ملکی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، به دلیل آن‌چه «تشدید فشار‌ها، ممنوع‌الملاقات شدن و تهدید خانواده» خوانده شده حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی در بیمارستان اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است.

به گزارش هرانا، روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با مراجعه به بیمارستان هاشمی‌نژاد تهران و با ارایه صورت جلسه‌ای ضمن مرخص کردن ماموران هم‌راه ‌این زندانی سیاسی را با مسوولیت خود به اتاق دیگری در بیمارستان منتقل و از ملاقات خانواده با وی جلوگیری کردند.

ماموران پرونده هم‌چنین نسبت به هر‌گونه اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت جسمی این زندانی خودداری کرده‌اند.

گفته می‌شود با ادامه مرخصی استعلاجی وی نیز مخالفت شده است.

لازم به اشاره است حسین رونقی در یازدهمین روز اعتصاب غذای خود وارد اعتصاب غذا خشک شد.

وی اعلام کرده است تا زمان رفع این «فشار‌ها و رفتارهای فراقانونی بازجویان پرونده» مجبور به اعتصاب غذای خشک است و در خواسته‌های خود کوتاه نخواهد آمد.

در عین حال 117 زندانی سیاسی بند 350 زندان اوین در نامه‌ای خطاب به رییس این بند نسبت به خطرات جانی برای حسین رونقی ملکی، هشدار دادند.

در نامه این 117 زندانی سیاسی آمده ‌است: «با توجه به سابقه عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی زندانیان که در مواردی متاسفانه منجر به فوت آن‌ها، از جمله مرحوم هدی صابر، گردیده ‌است از تمام مسوولین ذیربط درخواست می‌شود که با رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت درمانی نام‌برده مانع از بروز هرگونه اتفاق ناگواری برای وی گردند و هم‌چنین موجبات رفع نگرانی هم‌بندیان ایشان را فراهم آورند.»

این نامه می‌افزاید:‌ «طبق ماده 291 آیین دادرسی کیفری هرگاه اجرای حکم موجب شدت بیماری و تاخیر در بهبودی محکوم علیه باشد، به تشخیص پزشک قانونی و یا پزشک معتمد اجازه معالجه در خارج از زندان صادر می‌شود. با توجه با این‌که در مورد آقای حسین رونقی، پزشکی قانونی رای بر عدم تحمل کیفر داده ‌است و پزشکان متخصص و معالج تاکید بر نگه‌داری ایشان و پس از عمل در خارج از زندان دارند، اما تاکنون این امر محقق نشده و این عدم رسیدگی موجب ایجاد خطرات جانی برای وی شده و نگرانی فراوانی در بین هم‌بندیان ایشان ایجاد کرده‌است.»

در پایان نامه اضافه شده‌است که «بدیهی است تبعات عدم رسیدگی به این امر بر عهده مسوولان ذیربط خواهد بود.»

زندانیان سیاسی چون قاسم شعله سعدی، بهمن احمدی امویی، عماد بهاور، عبدالفتاح سلطانی، محمد صدیق کبودوند، محمد سیف‌زاده و عبداله مومنی در میان امضاکنندگان این نامه هستند که خطاب به «اعلایی» رییس بند 350 اوین نوشته شده‌است.

این در حالی است که در طی خرداد ماه دو زندانی سیاسی به نام‌های منصور رادپور و سید‌محمد‌مهدی زالیه نقشبندیان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست دادند.

……………………………………..

هم‌زمان با تاکید بر حقوق هسته‌ای،

«‌تلاش ایران برای انجام مذاکرات پیش از نشست مسکو»

خبر / رادیو کوچه

مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، اظهار داشت اگر گروه 1+5 می‌خواهد مذاکرات هسته‌ای آتی در مسکو نتیجه سازنده و مثبت داشته باشد، باید حقوق هسته‌‌ای ایران را به رسمیت بشناسد.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر ولایتی، اظهار کرد: «امیدواریم که گروه 1+5 حق مسلم هسته‌ای ایران را در چارچوب ان‌پی‌تی به رسمیت بشناسد و از حاشیه‌روی خودداری کند… ایران نه از مقررات ان‌پی‌تی تخطی می‌کند و نه حاضر است حقوق هسته‌ای خود را واگذار کند.»

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که با پذیرفته شدن حق ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌‌ای از سوی ۵+۱، «نشست آتی در مسکو به نتیجه دل‌خواه برسد».

از سویی دیگر پس از آن‌که ایران اعلام کرد دو بار از دفتر کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نشست کارشناسی پیش از دیدار مسکو  دعوت کرده ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده است، ‌مایا کوتسیانچیچ‌، سخن‌گوی خانم اشتون گفت ما به نامه ایران پاسخ داده‌ایم.

علی‌ باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: «برای تدارک نشست کارشناسی پیش از دیدار مسکو، تاکنون دو نامه به دفتر خانم اشتون فرستاده شده ولی هیچ جوابی دریافت نشده است.»

سخن‌گوی کاترین اشتون، در این زمینه تاکید کرد: «ما به این نامه پاسخ داده‌ایم. دقیق‌تر اگر بگویم، روز دوشنبه به این نامه پاسخ داده شده است.»

وی افزود: «اما اصل موضوع این‌جاست که این مسئله ماهیت سیاسی دارد و لازم است ما نشانه‌هایی آشکار از سوی طرف ایرانی ببینیم که می‌خواهد وارد گفت‌وگویی سازنده درباره پیشنهادهای گروه 1+5 شوند.»

سخن‌گوی خانم اشتون تصریح کرد: «برای ما ورود سازنده مهم است و نه روند گفت‌وگو. خانم اشتون به طور مستقیم با طرف ایرانی دراین باره به طور مستقیم گفت وگو خواهد کرد.»

ایران می‌گوید لازم است پیش از برگزاری دور بعدی گفت‌و‌گوها، نشست کارشناسی میان دو طرف تشکیل شود.

گفته شده دو طرف در جریان مذاکرات بغداد توافق کرده‌اند که معاونان نشستی پیش از دیدار بعدی داشته باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,