Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
هجدهم خرداد- هفتم ژوئن

«تقویم تاریخ هجدهم خرداد»

2012 June 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1274 خورشیدی- «سعید نفیسی» ادیب، تاریخ‌نگار، نویسنده، مترجم و شاعر ایرانی زاده شد. پانزده ساله بود که برادر بزرگ‌ترش دکتر «اکبر مودب نفیسی» او را برای ادامه‌ی تحصیل به اروپا برد. نفیسی تحصیلات خود را در سویس و دانش‌گاه پاریس انجام داد و پس از بازگشت به ایران در دبیرستان‌های تهران به تدریس زبان فرانسه پرداخت و بعد در وزارت فواید عامه مشغول خدمت شد. عضو گروه نویسندگان مجله‌ی دانش‌کده شد و با ملک‌الشعرا بهار هم‌کاری داشت. سپس به تدریس در دانش‌کده‌های حقوق و ادبیات پرداخت و به عضویت فرهنگستان ایران درآمد.

«فرنگیس»، «آتش‌های نهفته»، «نیمه راه بهشت» از آثار داستانی، «ایلیاد»، «ادیسه»، «آرزوهای برباد رفته» از ترجمه‌ها و «روزگار ابن سینا»، «اشعار و احوال رودکی»، «مسیحیت در ایران» برخی از تالیف‌های ادبی و تاریخی سعید نفیسی هستند.

1375 خورشیدی- «غلامحسین نقشینه» بازی‌گر معروف نقش «دایی جان ناپلئون» درگذشت. وی فارغ‌التحصیل اولین دوره‌ی هنرستان هنرپیشگی تهران در سال ۱۳۱۸ بوده و فعالیت هنری خود را با بازی در تاترهای گروه کمدی ایران در سالن گراند هتل آغاز کرد. «دل‌دادگان»، «لج و لجبازی»، «نادر و ستاره»، «دروغ‌گو و دروغ پرداز»، «بنگاه عشق»، «انتقام ارواح»، «بیژن و منیژه»، «رستم و سهراب»، «همه برای پول»، «افسانه شب‌های زمستان» و «قتل در تماشاخانه» تعدادی از نمایش‌های وی هستند. او هم‌چنین فعالیت سینمایی را از سال 1332 با کارگردانی و بازی‌گری فیلم «میهن پرست» آغاز کرد. دو سال قبل از ترور احمد دهقان، کار تاتر را کنار گذاشت و پس از چندین سال دوری از صحنه‌ی نمایش، با نمایش «پالتوی آرزوها» به عرصه‌ی تاتر بازگشت. پس از انقلاب اسلامی نیز در فیلم‌های سینمایی «وکیل اول» و «ناخدا خورشید» نقش‌های کوچکی را بازی کرد.

1380 خورشیدی- هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد و سید محمد خاتمی برای دومین بار به ریاست جمهوری رسید. «احمد توکلی» نفر دوم و «علی شمخانی» نفر سوم شدند. افزایش آرا‌ خاتمی در انتخابات چنین روزی در حالی اتفاق افتاد که بسیاری از ناظران سیاسی گمان داشتند نارضایتی عمومی مردم نسبت به عدم تحقق وعده‌های خاتمی، قتل‌های زنجیره‌ای، حوادث کوی دانش‌گاه تهران، توقیف  مطبوعات، موجب افت شدید آرای خاتمی در این دوره خواهد شد. هنوز سید محمد خاتمی در مجموع دو دوره، با بیش از 41 میلیون و 500 هزار رای، حایز بیش‌ترین آرای مردمی در طول تاریخ استقرار ساختار سیاسی جمهوری در ایران است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1848 میلادی- «پل گوگن» (Paul Gauguin) نقاش و تندیس‌گر فرانسوی در پاریس زاده شد. وی یکی از مهم‌ترین چهره‌های سبک «پسا دریافت‌گری» بود.

1929 میلادی- براساس قانون اساسی واتیکان، رسمن دولت شهر «واتیکان» تاسیس شد که حاکمیت کامل آن به عهده پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان است.

براساس قانون اساسی 7 ژوئن سال 1929 میلادی‌، واتیکان یک کشور بی‌طرف و غیرقابل تعرض و دولت شهر واتیکان مظهر سرزمینی کلیسای کاتولیک است. دولت شهر واتیکان کوچک‌ترین کشور جهان دارای یک ژاندارمری‌، گاردهای سوییس‌، یک واحد پول‌، یک پرچم، یک سرود ملی‌، یک رادیو و 2 روزنامه است و در قلب شهر رم قرار دارد.

1954 میلادی- «آلن ماتیسون تورینگ» (Alan Mathison Turing) ریاضی‌دان، منطق‌دان بریتانیایی درگذشت.

تورینگ به عنوان پدر علم محاسبه‌ی نوین و علم رایانه شناخته شده‌ و مهم‌ترین جایزه علمی کامپیوتر به افتخار وی جایزه «تورینگ» نام گرفته است. وی به کمک ماشین تورینگ فورمولاسیون موثری برای روش الگوریتم و محاسبه تهیه و با کمک آزمایش تورینگ، سهم موثر و محرکی در زمینه‌ی هوش مصنوعی ارایه کرد.

1981 میلادی- در جریان جنگ عراق با ایران، نیروی هوایی اسراییل تاسیسات اتمی و تولید پلوتونیوم عراق را بمب‌باران کرد و از میان برد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,