Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
گزارش اجتماعی- لواط و تجاوز جنسی در ایران

«آمار عجیب و نگران‌کننده ناجا»

2012 June 07

سایه کوثری/ رادیو کوچه

تازه‌ترین خبرها حاکی از این‌ست که لواط و تجاوز جنسی به مردان بیش‌تر از تجاوز جنسی به زنان است، آن هم در ایران.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فرمان‌ده ناجا به تازگی آمار دقیقی از تجاوز جنسی داده و از آمار بالای تجاوز به مردان در ایران خبر داده است.

به گفته فرمان‌ده ناجا سال گذشته 900 پرونده تجاوز ثبت شده که حدود 40‌ درصد آمار تجاوز مربوط به زنان و 60‌ درصد مربوط به مردان  است که معمولن علیه افراد زیر 15 سال و با اغفال صورت می‏گیرد.

مصطفی اقلیما رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران در این مورد با تاکید بر این‌که آمار غیررسمی بیش‌تر از این آمار است، می‌گوید: «در کشور برخی نوجوان‌هایی که به سن بلوغ می‌رسند عمل لواط را انجام می‌دهند و به دلایلی معمولن این عمل را با پسرهای کوچک‌تر از خودشان انجام می‌دهند.»

وی می‌افزاید: «خیلی از کسانی که لواط می‌کنند به مشتریان خود که حتا پسربچه‌های کوچک هستند، پول هم می‌دهند.»

او درباره علت افزایش آمار لواط می‌گوید: «این‌ها عوارض جامعه‌ای است که در آن محدودیت وجود دارد و آموزش‌های صحیح درباره مسایل جنسی به کودکان داده نمی‌شود و صحبت کردن درباره مسایل جنسی تابو است.»

اقلیما می‌گوید: «وقتی نوجوانان این جامعه به سن بلوغ می‌رسند، برای برطرف کردن نیاز جنسی خود به سراغ پسر بچه‌های کوچک‌تر می‌روند که دم دست و بدون دردسر هستند.»

وی با بیان این‌که عمل تجاوز از جمله لواط هم در بین مردان مجرد و هم در بین مردان متاهل اتفاق می‌افتد تاکید می‌کند که این عمل در بین مردان متاهل بیش‌تر شایع و با زور و خشونت نیز هم‌راه است.

او درباره پیامدهای عمل لواط می‌گوید: «افرادی که با آن‌ها لواط می‌شود، دچار عقده روانی می‌شوند و در بسیاری موارد این عقده را به صورت لواط با بچه‌های دیگر بروز می‌دهند. بیش‌تر افرادی که مورد این عمل واقع می‌شوند، تمایلی یه این کار ندارند و به اجبار به آن تن می‌دهند و به همین دلیل شخصیت آن‌ها خرد می‌شود. برخی از افرادی که عمل لواط انجام داده‌اند، وقتی سن‌شان بالاتر می‌رود احساس گناه می‌کنند. متاسفانه افرادی که این کار را زیاد انجام می‌دهند به این عمل معتاد شده و در واقع بیمار هستند و روز به روز به افراد دیگر بیش‌تر آسیب وارد می‌کنند.»

رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر این نکته که نگاه جامعه ما به سوی زنان است می‌گوید: «در جامعه به دلیل نگرش مردسالارانه همیشه بحث تجاوز به زنان پررنگ جلوه داده می‌شود. به عنوان مثال بحث درباره دختران فراری زیاد است و اگر دختری شب در خیابان بماند بلافاصله با او برخورد می‌شود. در حالی‌که پسران فراری هم در جامعه زیاد هستند و حتا شب‌ها در خیابان می‌خوابند. قطعن این پسران به مسیرهای انحرافی کشیده می‌شوند که یکی از آن‌ها همین عمل لواط است.»

به گفته اقلیما اگر جامعه ما پیش‌رفت کند و مردم آگاه‌تر شوند و این افراد بیمار تحت درمان قرار گیرند، می‌توان گفت امیدی هست تا آمار این‌گونه تجاوزات پایین بیاید در غیر این صورت روز به روز وضعیت بدتر می‌شود.

و اکنون فرمان‌ده ناجا خبر داده 900 پرونده تجاوز در سال 90 به ثبت رسیده که 60‌ درصد آن مربوط به لواط و معمولن علیه افراد زیر 15 سال و با اغفال صورت گرفته است.

در همین حال یکی از کارشناسان مسایل اجتماعی درباره رواج تجاوز مردان به مردان و تبعات آن هشدار داده و وزارت بهداشت هم اعلام کرده در دو سال اخیر تعداد مبتلایان به ایدز در ایران، از راه برقراری روابط جنسی دو برابر شده است.

فرمان‌ده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گزارش داده که سالانه به طور میانگین حدود 6‌ هزار جرم در کشور رخ می‌دهد و از این تعداد در سال گذشته 900 پرونده تجاوز به عنف ثبت شده است. اما برخلاف آن‌چه که سردار احمدی‌مقدم در 27 خرداد سه سال پیش اعلام کرده و هدف اصلی متجاوزان به عنف را بانوان و دختران جوان دانسته بود، حالا در دهه اول خرداد سال 91 دیگر مردها هم از تهدیدی به نام تجاوز در امان نیستند. به طوری که از این تعداد تجاوز 6‌ درصد مربوط به لواط است.

مهرداد درویش‌پور، جامعه‌شناس مقیم سوئد علت این امر را پیش از هرچیز ممنوعیت روابط آزاد بین زن و مرد در ایران می‌داند. او جامعه ایران را به مکان‌هایی مانند زندان یا سربازخانه تشبیه می‌کند که در آن به دلیل عدم وجود رابطه‌های جنسی طبیعی، آمار تجاوز بالا می‌رود.

این جامعه‌شناس می‌گوید: «در جامعه‏‌ای که معاشرت جنسی آزاد نیست، رویکرد به تجاوز جنسی به پسران جوان بسیار زیاد است. یعنی شبیه آن اتفاقی که در ابعاد دیگری در زندان می‏‌افتد و مثلان زندانیان مرد به زندانیان مرد دیگر تجاوز می‏کنند، چون آن‌جا امکان معاشرت با زن وجود ندارد. در سطح جامعه هم زمانی که هنجارهای جنسی آزادانه و سالمی وجود ندارد، این اتفاق می‏تواند بیافتد که خیلی از مردان به‏ ویژه به پسران جوان که آن‌ها را فاقد قدرت می‏‌بینند روی بیاورند. به این ترتیب، تجاوز جنسی گسترده‏‌تر به پسران، یکی از پیامدهای ممنوعیت‏‌های جنسی در کل جامعه و جدایی جنسیتی‏‌ای است که بین زنان و مردان وجود دارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,