Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای هفتم ژوئن ۲۰۱۲»

2012 June 07

روسیه و چین هم‌چنان مخالف گزینه نظامی،

«قتل‌عام‌ غیرنظامیان در دو روستای سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با اجلاس امنیت منطقه‌ای در آسیا در کشور چین و دیدار مقام‌های روسیه و چین با رییس جمهوری اسلامی، دست‌کم 86 غیرنظامی که تعداد زیادی زن و کودک در بین آن‌ها دیده می‌شود، در استان حما‌ در سوریه کشته شد‌ه‌اند.

مخالفان حکومت سوریه می‌گویند این افراد به دست شبه‌نظامیان طرف‌دار دولت کشته شده‌اند.

به گفته سخن‌گوی شورای ملی سوریه، در روستاهای القبیر و مارزاف قتل عام رخ داده است.

به گزارش کمیته‌های هماهنگی محلی که متشکل از شبکه‌ای از فعالان محلی است، 78 نفر در روستای القبیر به ضرب گلوله یا با چاقو اعدام شده اند که 35 نفر از آن‌ها اعضای یک خانواده بوده‌اند.

دست‌کم از 20 نفر از قربانیان زن و 20 نفر دیگر کودک بوده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه هم از کشته شدن تعدادی زن و کودک در حماه به وسیله «تروریست‌ها» خبر داده است.

این گزارش کم‌تر از دو هفته پس از کشتار 108 نفر در منطقه حوله، در نزدیکی حمص منتشر شده است.

در همین حال رییس جمهوری روسیه در چین وضعیت بحرانی سوریه را مورد بررسی قرار داده و هم‌چنان با گزینه نظامی در سوریه مخالفت کرده‌اند.

………………………………………….

پیش از نشست آژانس با نماینده ایران،

«هشدار متقابل ایران و اروپا بر سر پرونده هسته‌ای»

خبر / رادیو کوچه

ساعاتی پس از صدور بیانیه هشدارآمیز اتحادیه اروپا در انتقاد از «تعلل» ایران در هم‌کاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سعید جلیلی مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، پی‌گیری «گفت‌وگو صرفن برای گفت‌و‌گو» را در مورد پرونده هسته‌ای بی‌ثمر دانست.

به گزارش ایرنا، آقای جلیلی در نامه ای به کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای گروه 1+5 نوشت: «تعلل طرف مقابل در برگزاری جلسه معاونان و کارشناسان، اراده آنان را برای گفت‌وگوهای موفق در مسکو در ابهام و تردید قرار می‌دهد.»

نامه سعید جلیلی، در شرایطی منتشر می‌شود که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی اعلام کرده که هلگا اشمید، معاون سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به دو نامه علی باقری، معاون دبیر این شورا، پاسخ نداده است.

این در حالی  است که کوسیا‌نچیچ سخن‌گوی سرپرست هیت نمایندگی گروه 1+5، تاکید ‌کرد که پاسخ نامه‌های آقای باقری به خانم اشمید دو روز پیش ارسال شده اما گروه 1+5 «به علایمی از طرف ایرانی نیاز دارد که حاوی ابراز آمادگی برای ورود به محتوای پیشنهاد گروه 1+5 باشد.»

هم‌زمان با این تحولات، امروز اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از ایران خواست «بدون تاخیر بیش‌تر» موافقت‌نامه‌ای را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کند که به این آژانس امکان دهد تا کلیه بازرسی‌های لازم را برای اطمینان یافتن از ماهیت برنامه هسته‌ای این کشور به انجام رساند.

از سویی دیگر علی‌اصغر سلطانیه نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آژانس و کشورهای غربی را متهم کرد که می‌خواهند این نهاد را بر خلاف منشور و وظایفش به یک «سازمان اطلاعاتی» تبدیل کنند.

این سخنان در حالی مطرح شد که نمایندگان آژانس قرار است جمعه این هفته با آقای سلطانیه در محل نمایندگی ایران در وین مذاکرات تازه‌ای داشته باشند.

………………………………………….

هکرها منتشر کردند،

«انتشار کلمه عبور ‌شش میلیون‌ کاربر لینکدین»

خبر / رادیو کوچه

شبکه اجتماعی «لینکدین» گزارش‌های مربوط به هک این سایت و لو رفتن کلمه عبور تعدادی از کاربرانش را تایید کرده است.

گزارش‌ها بیان‌گر انتشار یک فایل رمز حاوی کلمه عبور دست‌کم شش میلیون نفر از کاربران به وسیله یک سایت روس زبان است.

لینکدین تعداد کلمه‌های عبور لو رفته را تایید نکرده است.

این شبکه گفته است کاربرانی که کلمه عبورشان لو رفته دیگر قادر به ورود به این سایت نخواهند بود و به زودی ایمیلی را درباره تغییر کلمه عبور خود دریافت خواهند کرد.

لینکدین بیش‌تر از ۱۵۰ میلیون کاربر دارد.

………………………………………….

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

«مشکل این است که هیچ‌کس سرجای خودش نیست»

خبر / رادیو کوچه

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، شام‌گاه چهارشنبه، 6 ژوئن، با تاکید بر این‌که بی‌کاری و گرانی در ایران جدی است و رهبر جمهوری اسلامی مرتب در این زمینه تذکر می‌دهد، از وضعیت مدیریت ایران انتقاد کرده است.

به گزارش مهر، محسن رضایی، در خرم آباد با بیان این‌که در زمان جنگ عراق با ایران، با کم‌ترین امکانات آن دورا را پشت سر گذاشته‌اند، اظهار داشت: «در دوران جنگ شرایط بسیار سخت تر از امروز بود.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم‌چنین با تاکید بر این‌که بی‌کاری و گرانی در ایران رو به افزایش است عنوان کرد: «مسئله این است که مدیریت کشور باید پا به پای نظام حرکت کند.»

آقای رضایی با اشاره به این‌که مجلس و دولت و کسانی که کار قانون‌گذاری و مدیریت اجرایی می‌کنند باید به مسایل اقتصادی توجه ویژه‌ای داشته باشند، ادامه داد: «خوش‌بختانه افراد متخصص و باسوادی وارد مجلس نهم شده‌اند به طوری‌که امیدواری ما به این دوره از مجلس بسیار بیش‌تر از دوره گذشته است.»

وی یکی از موارد مشکلات اقتصادی و بی‌کاری را بحث مدیریت انسانی دانست و گفت: «متاسفانه آدم‌ها در جایی قرار می‌گیرند که جای آن‌ها نیست و نتیجه این موضوع این می‌شود که هیچ‌کس سرجای خودش نیست.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که عدم مدیریت صحیح موجب شده که جای افراد با هم عوض شود، تصریح کرد: «اگر هر کسی سر جای خودش قرار بگیرد این مملکت هیچ مشکلی ندارد.»

لازم به اشاره است علارغم اعلام رییس جمهوری اسلامی و معاونان دولت در خصوص بهبود وضعیت اشتغال و اقتصاد در ایران، برخی از چهره‌های سیاسی اصول‌گرا از جمله نمایندگان مجلس وضعیت اقتصادی در ایران را بحرانی اعلام کرده‌اند.

………………………………………….

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«شعار علیه حسن خمینی خودسرانه نبود»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع  تشخیص مصلحت نظام، روز چهارشنبه، 6 ژوئن، به شدت از شعارهایی که علیه حسن خمینی، در سال‌گرد درگذشت آیت‌اله خمینی داده شد، انتقاد کرده است.

آیت‌اله هاشمی، با اشاره به شعار دادن گروهی در روز چهاردهم خرداد علیه حسن خمینی، این پرسش را مطرح کرد که چگونه ممکن است «این عده به طور خودسر این کار را کرده باشند.»

به گزارش ایلنا، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به این شعارها، چنین رفتاری را «اهانت و تعصب کور» خواند و گفت: «تضاد بسیار عجیبی است، چگونه می‌شود در سال‌روزی که اقشار مختلف مردم عاشق امام از سراسر کشور به امید وحدت و هم‌دلی در آستان مطهر امام گرد هم می‌آیند، گرو‌هی اندک ولی متشکل و البته نامشخص، در مقابل چشم میلیون‌ها انسان و شبکه‌های تلویزیونی اجازه اهانت به بیت امام و مسوولین را به خود بدهند؟ آیا می‌توان تصور کرد آن‌ها گروهی خودسر هستند؟»

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، همچنین با بیان این‌که ‌آیت‌اله خامنه‌ای نیز از این رفتارها ناراضی است، تاکید کرد: «این رفتارهای افراطی نمود بارز استبداد عوام است که اگر جلوی آن گرفته نشود به اصل نظام آسیب می‌زند.»

روز چهارهم خرداد امسال، همانند سال 89 عده‌ای با شعار دادن در بهشت‌زهرا تلاش داشتند مانع سخن‌رانی حسن خمینی شوند.

حسن خمینی، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در ایران، با شماری از خانواده‌های زندان سیاسی و زندانیان آزاد شده دیدار  می‌کرد که این مسئله مورد انتقاد برخی از چهره‌های و حامیان نظام و رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفت.

………………………………………….

در اعتراض به شرایط سخت پناهندگی،

«دوختن لب توسط دو پناه‌جو ایرانی در آلمان»

خبر / رادیو کوچه

دو تن از هشت پناه‌جوی ایرانی که از روز دوشنبه، 4 ژوئن، اعتصاب غذای دیگری را در یکی از شهرهای جنوبی آلمان آغاز کرده‌اند، در اعتراض به شرایط سخت پناهندگی، لب‌های خود را دوخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این دو پناه‌جو خواهان آن هستند که تقاضای پناهندگی‌شان، هر چه زودتر مورد پذیرش قرار گیرد.

این هشت پناه‌جو ساکن همان مکانی هستند که چهار ماه پیش یک پناه‌جوی 29 ساله ایرانی به نام محمد رهسپار در آن خودکشی کرد.

آرش دوست‌حسین، 30 ساله و محمد حسن‌زاده‌کلالی، 33 ساله دو پناه‌جوی ایرانی هستند که از روز دوشنبه این هفته در اعتراض به شرایط پناهندگی، دو سوی لب‌های خود را دوخته‌اند.

شش تن دیگر هم که هم‌راه با این دو تن اعتصاب غذای نامحدودی را در شهر وورتسبورگ در جنوب آلمان آغاز کرده‌اند، با نوارهایی که به روی زخم گذاشته می‌شود، دهان‌های خود را بسته‌اند.

این دو پناه‌جوی ایرانی بر روی پلاکاردی نوشته‌اند: «پس از 80 روز حرکت اعتراضی در خیابان و 26 روز اعتصاب غذا از روز دوشنبه این هفته با لب‌های به هم دوخته شده اعتصاب غذای دیگری را تا برآورده شدن خواسته‌هایمان ادامه می‌دهیم».

لازم به اشاره است تقاضای اول این دو پناه‌جو برای درخواست پناهندگی رد شده است و اکنون منتظر رسیدن موعد دادگاه هستند و می‌بایستی دادگاه در مورد پرونده آن‌ها تصمیم بگیرد.‌

………………………………………….

با برگزاری تجمع برابر ساختمان شهرداری بولزانو،

«درخواست آزادی ستوده و محمدی از سوی ایتالیا»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 5 ژوئن، شهرداری «بولزانو» در ایتالیا در حمایت از آزادی نسرین ستوده و نرگس محمدی، حقوق‌دانان و فعالان حقوق بشر محبوس در زندان، بنری را بر ساختمان شهرداری به نمایش گذاشته است.

بر اساس این گزارش، اعضای شورای شهر هم‌چنین در جلوی ساختمان شهرداری تجمع کرده تا حمایت خود را از آزادی آن‌ها اعلام کنند.

این افراد، امضاهایی از شهروندان، وکلا، شهردار، اعضای شورای شهر و استان‌دار استان بولزانو و سناتورها جمع کردند.

سناتور مارچنارو رییس کمیسیون حقوق بشر سنای ایتالیا در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی امضاهای درخواست آزادی را به وی ارایه داد و از دولت این کشور خواست در خصوص آزادی خانم‌ها ستوده و محمدی اقدام کند.

مارچنارو هم‌چنین درخصوص احکام اعدام در ایران مراتب نگرانی خود را به سفارت جمهوری اسلامی منتقل کرده است.

لازم به اشاره است این برنامه به دعوت مادران پارک لاله، موسوم به گروهی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و جان‌باختگان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، صورت گرفته بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,