Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
مهارت‌های زندگی

«یک،دو،سه،هوای تازه»

2012 June 08

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

این روزها با وجود آن که داریم کم‌کم قدم به فصل تابستان می‌گذاریم که برای خیلی از مناطق گرمای خاص خودش را به همراه می‌آورد اما هنوز هم بد نیست از فرصت بودن در طبیعت استفاده کنیم و اگر انجام چند دقیقه حرکات ورزشی توانسته جایی در میان برنامه‌های روزانه ما بیابد، به جای رفتن به سالن‌های ورزشی، فعالیت‌های ورزشی روزانه را در فضای باز اطراف منزل، انجام بدهیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در هر مکانی که زندگی کنیم چه در مجموعه آپارتمانی مدرن چه در یک خانه سنتی، به حال همیشه یک فضای باز با چند درخت و گیاه سبز در اطرافمان پیدا می‌شود. پس بهتر است کمی ذهنمان را از چهارچوب دیوارهای اطرافمان فراتر ببریم و افق دیدمان را به طبیعت اطرافمان گسترش بدهیم. شک نکنید که فایده‌ی بسیاری از این کار دریافت می‌کنیم.

امروزه اگر اهل این باشید که ساعت یا دقایقی از روزتان را به انجام حرکات ورزشی بگذرانید نیازی نیست در پی یافتن یک مکان ورزشی مناسب باشید که از یک طرف می‌تواند برای شما هزینه‌هایی داشته باشد و از طرف دیگر شما را محدود به ساعت و زمان بکند. شما می‌توانید به راحتی در هر زمانی که بخواهید و بدون پرداخت هزینه‌ای از فضای طبیعی اطراف خانه استفاده کنید و به سلامتی خود و آن محیط کمک بیش‌تری کنید.

تنفس در هوای تازه و احاطه شدن با درختان و گیاهان سبز می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد و به قدرت بخشیدن به سلامتی بدن کمک کند.

براساس یافته دانشمندان موسسه تحقیقات جنگل فنلاند، زمانی که افراد زمان بیشتری را در طبیعت به سر می‌برند، اضطراب، عصبانیت و پرخاش‌جویی در آن‌ها کاهش می‌یابد. این کار اثر آنی در تقویت روحیه و کمک به بهبود سیستم ایمنی بدن نیز دارد.

از دیگر مزایای انجام حرکات ورزشی در طبیعت به جای استفاده از مکان‌های سربسته ورزشی می‌توان به این نکات نیز اشاره داشت:

–          افزایش انرژی با دریافت هرچه بیشتر اکسیژن و تنفس هوای تازه

–          کمک به کاهش تمرکز زیادی بر روی تلفن، رایانه و تلویزیون

–          دور بودن از شلوغی مردمی که در صف استفاده از وسایل ورزشی در سالن‌ها هستند

–          بهبود وضعیت خواب

–          کاهش اضطراب که از مزایای بهره بردن از  چشم‌اندازهای زیبا نیز هست

–          ایجاد تحریک‌پذیری بیش‌تر ذهن و جسم در نتیجه آب و هوا و دمای متنوع

–          روزمرگی و یک‌نواختی کم‌تر و تنوع بیش‌تر

توصیه می شود در فضای باز و زمانی که هوای تازه تنفس می‌کنید فعالیت‌هایی هم‌چون یوگا یا تمرین‌های تمرکز را انجام بدهید که سبب می‌شود بدن تعادل و انرژی کافی برای داشتن عمری طولانی و سلامت بیش‌تر به دست بیاورد.

 

«آلودگی‌ها با باد می‌روند»   

یکی از اصول بنیادین طب سنتی چین رابطه بین فرد و محیط پیرامونش هست. یک قدم زدن ساده در یک پارک یا انجام حرکاتی مثل «تای‌چی» در یک ساحل آرام  به فرد این اجازه را می‌دهد که از تمام عناصر زمین قدردانی کند. علاوه بر آن که گفته می‌شود زمانی که در فضای باز به سر می‌برید کم‌تر در معرض میکروب‌های گوناگون قرار می‌گیرید. در مکان‌های ورزشی به دلیل تردد زیاد مردم امکان قرار گرفتن در معرض میکروب‌های گوناگون به ویژه در رابطه با پوست فراوان است. علاوه بر آن که بسیاری از تجهیزات ممکن است به آن پاکیزگی که شما انتظار دارید نباشند.

از سوی دیگر زمانی که در فضای باز ورزش می‌کنید دیگر مجبور نیستید در هوایی آکنده از مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده یا حتا بوی تعریق دیگران، باشید.

   بنابراین تلاش کنید که روال معمول تمرین‌های روزانه‌تان را در خارج از فضای بسته انجام دهید و نتایج مفید آن را شاهد باشید. برای مثال به جای راه رفتن بر روی «ترید میل» در یک پارک قدم بزنید. نتایج یک تحقیق در بریتانیا نشان داده است که زمانی که افراد در یک پارک قدم می‌زنند، با 71٪ کاهش در افسردگی روبرو می شوند. این کار می‌تواند در نهایت به ایجاد شادی بیش‌تری نیز منجر شود.

برخی از کارهایی که می‌تواند در این زمینه انجام بشود عبارت از :

–           قدم زدن در فضای باز و به جای استفاده از تریدمیل، پیاده روی یا آهسته دویدن در خارج از منزل که با لذت بردن از چشم‌اندازهای طبیعی همراه است

–          دوچرخه سواری در اطراف منزل به جای استفاده از دوچرخه‌های ثابت

–          شناکردن در کنار ماهی‌ها. اگر در نزدیکی یک دریاچه یا دریا زندگی می‌کنید به جای شنا در آب کلوریزه شده استخرها، هرچه بیش‌تر در آب طبیعی دریاچه یا دریاها شنا کنید. در چنین شرایطی قدم زدن بر روی ساحل شنی هم می‌تواند بین 20 تا 50 درصد بیش‌تر چربی شما را بسوزاند تا این که روی یک پیاده‌رو قدم بزنید.

–          به جای انجام تمرین‌های ورزشی یا تمرکز در یک محیط بسته و شلوغ آن را در یک پارک یا ساحل آرام امتحان کنید.

–          به کودک درونتان توجه بیش‌تری کنید و بیرون از منزل بازی کنید. بازی‌هایی که می‌تواند کالری زیادی از شما بسوزاند و علاوه بر آن که به سلامتتان کمک کند، زمان لذت‌بخش و شادی هم برای شما به همراه بیاورد.

–          به باغ و باغ‌چه منزلتان توجه بیشتری داشته باشید و  با سروکار داشتن با گل‌ها و گیاهان زیبا انرژی بیشتری برای داشتن سلامتی کسب کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,