Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
نوزدهم خرداد- هشتم ژوئن

«تقویم تاریخ نوزدهم خرداد»

2012 June 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

623 میلادی- «محمد‌بن عبداله» بنیان‌گذار و پیامبر اسلام و به اعتقاد مسلمانان، آخرین پیامبر در سلسله پیامبران الهی و تحویل‌دهنده کتاب آسمانی «قرآن» و بازگرداننده آیین اصلی و تحریف‌نشده یکتاپرستی در چنین روزی در مدینه درگذشت. او هم‌چنین به عنوان یک سیاست‌مدار، رییس دولت، بازرگان، فیلسوف، خطیب، قانون‌گذار، اصلاح‌گر، فرمانده جنگی، و برای مسلمانان و پیروان برخی مذاهب دیگر مامور تعلیم فرمان‌های الهی به شمار می‌رود. محمد تنها موسس دینی جهانی است که زندگانی‌اش روشن و کامل در معرض تاریخ قرار گرفته و راجع به او گزارش‌های فراونی در متون تاریخی آمده، گر‌چه مثل سایر شخصیت‌های تاریخی پیش از دنیای مدرن، تمامی جزییات زندگیش روشن نیست و طی قرن‌ها بین موافقان و مخالفانش مورد مناقشه بوده‌است.

1861 میلادی- «جنگ داخلی آمریکا» (US Civil War) جنگ بین ایالت‌های شمالی به رهبری آبراهام لینکلن از حزب جمهوری خواه و یازده ایالت جنوبی تحت فرمانروایی رییس‌جمهوری «جفرسون دیویس» که در ایالات متحده آمریکا رخ داد.

چند هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰ سپتامبر ۱۸۶۰، کارولینای جنوبی با رای مجلس قانون‌گذاری خود، خروج از جرگه ایالات متحده را اعلام کرد. بلافاصله پس از مراسم سوگند لینکلن در ۴ مارس، ۱۸۶۱ ایالات متحده تجزیه شد. در این روز ایالت‌های کارولینای جنوبی، جورجیا، فلوریدا، آلاباما، می‌سی‌سی‌پی، لوییزیانا و تگزاس کنفدراسیون کشورهای آمریکا را تشکیل دادند. اندک زمانی بعد، آرکانزاس، کارولینای شمالی، ویرجینیا و تنسی نیز به ایالت‌های شورشی پیوستند و تعداد ایالت‌های تجزیه طلب به ۱۱ ایالت رسید. در این کشمکش، یازده ایالت جنوبی به ایالت‌های برده مشهور شده بودند، چرا که در این مناطق برده‌داری هنوز رواج داشت و برعکس ایالت‌های شمالی ممنوع نشده بود. ایالت‌های جنوبی بلافاصله ریچموند را پایتخت خود قرار داده و جفرسن دیویس را به ریاست جمهوری برگزیدند.

1925 میلادی- زاد روز «باربارا پیرس بوش» (Barbara Bush) همسر چهل و یکمین رییس‌جمهوری ایالات متحده، «جورج هربرت واکر بوش» است که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ بانوی اول ایالات متحده بود.

پیش از این، او به‌عنوان سی‌و‌سومین بانوی دوم ایالات متحده از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ شناخته می‌شد، در مدتی که همسرش معاون رییس جمهوری رونالد ریگان بود.

باربارا بوش، هم‌چنین مادر «جورج دبلیو بوش»، چهل و سومین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، «جب بوش»  فرماندار سابق ایالت فلوریدا، «رابین بوش» ، «نیل بوش»، «ماروین بوش» و «دورسی بوش» است.

———————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1386 خورشیدی- «پرویز ورجاوند» استاد دانش‌گاه، باستان‌شناس و از مبارزان و سیاست‌مداران تاریخ معاصر ایران درگذشت.

ورجاوند که گرایش‌های ملی‌گرایانه داشت در کابینه «مهدی بازرگان» کفیل وزارت فرهنگ و هنر بود که بعد «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» نامیده شد.در سال‌های اخیر او عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران و سخن‌گوی این جبهه بود. دکتر ورجاوند در موسسه تحقیقات علوم اجتماعی دانش‌گاه تهران به عنوان رییس بخش تحقیقات مردم‌شناسی و ایلات و عشایر آغاز به کار کرد و پس از پنج سال توانست با سمت دانش‌یاری حکم خود را دریافت کند.

1830 میلادی- کبریت توسط «کامبرز» مخترع آلمانی ساخته شد. مهم‌ترین تفاوت کبریت اولیه با کبریت‌های موجود در سرعت احتراق آن بود. بعد از کامبرز چندین محقق دیگر بر روی کبریت ساخت او، آزمایش کردند تا این‌که سرانجام یک آمریکایی موفق شد کبریتی از نوع کبریت‌های امروزی بسازد.

1970 میلادی- سال‌روز درگذشت «آبراهام مزلو» (Abraham Maslow) روان‌شناس و فیلسوف آمریکایی است. او به‌عنوان پدر روان‌شناسی انسان‌گرا شناخته می‌شود. وی در سال ۱۹۵۴ کتاب «انگیزه و شخصیت» را درباره نظریه سلسله مراتب نیازها منتشر کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,