Saturday, 18 July 2015
23 July 2021
گزارش اقتصادی

«ادامه افزایش قیمت‌ها»

2012 June 08

سایه کوثری / رادیو کوچه

یک مقام مسوول در وزارت جهاد کشاورزی به تازگی‌ سو مدیریت در شرکت پشتیبانی امور دام را علت اصلی گرانی شیر و گوشت در بازار دانسته و پیشنهاد کرده است که این شرکت دولتی به بخش خصوصی واگذار شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«امیرمفتخری کاشانی» درمورد عمل‌کرد شرکت دولتی پشتیبانی امور دام در واگذاری نهاده‌های ارزان قیمت به دام‌داران اظهار داشت: «متاسفانه شرکت پشتیبانی امور دام علیرغم تعهداتش هنوز نتوانسته به وظیفه قانونی خود عمل کند».

وی با تاکید بر این‌که مسوولان این شرکت دولتی باید هرچه زودتر به وعده‌هایی که به دام‌داران داده‌اند، عمل کنند و نهاده‌های ارزان قیمت را در اختیار تولیدکنندگان بگذارند، گفت: «‌اگر این شرکت زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی اداره می‌شد، عمل‌کرد بهتری از خود به نمایش می‌گذاشت».

به گفته مدیر کل مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، افزایش قیمت شیر و گوشت در بازار ناشی از سو مدیریت در شرکت پشتیبانی امور دام است.

وی در ادامه پیش‌نهاد کرده است: «در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و هم‌چنین در راستای اجرایی کردن اصل 44 مبنی بر واگذاری تصدی گری دولت به بخش خصوصی، واگذاری شرکت دولتی پشتیبانی امور دام به اتحادیه سراسری دامداران می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند».

وزیر جهاد کشاورزی هم در تایید این امر راه حل اساسی کاهش قیمت گوشت قرمز را حمایت از نظام دامداری داخلی دانسته است.

«صادق خلیلیان» با اشاره به علل افزایش قیمت گوشت قرمز در ماه‌های گذشته تصریح کرد: «حدود ۱۰ درصد از نیاز گوشت قرمز کشور از خارج تامین می‌شود که این برای تنظیم بازار داخل هم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نوسانات نرخ ارز در ماه‌های گذشته مشکلاتی را در این خصوص ایجاد کرد.

وی خاطر نشان کرد: «‌وقتی این محصول وارداتی با افزایش نرخ ارز و مشکلات پیرامونی آن مواجه می‌شود، تورم را به داخل کشور منتقل کرده و چون قرار بوده که این واردات، قیمت‌های داخل را کنترل کند باعث می‌شود قیمت‌ها را در سطح بالاتری به تعادل برساند که این موجب افزایش قیمت‌ها شد».

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش قیمت‌های جهانی به عنوان یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز، افزود: «‌راه حل اساسی مقابله با این مشکل حمایت جدی از نظام دام‌داری داخلی است که خوش‌بختانه اعتبارات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است که انشااله بتوانیم هم تولید داخل را رونق بخشیم و هم صادرات آن را دنبال کنیم».

وی در پایان با تکذیب شایعاتی مبنی بر قاچاق دام زنده به دلیل افزایش قیمت‌ها‌، اظهار کرد: «مجموع گوسفند زنده‌ای که در طول سال از کشور خارج می‌شود، حدود ۲ میلیون راس است و این در حالی است که حدود ۸۰ میلیون راس بدون احتساب واردات در کشور وجود دارد، لذا ۲ میلیون راس نمی‌تواند عامل گرانی باشد».

از سویی چندی پیش رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از تدابیر ویژه برای تنظیم بازار مرغ و تخم‌مرغ در نیمه دوم سال خبر داده و گفته بود که با افزایش برنامه تولید، بازار تخم‌مرغ تا دی‌ماه سال جاری به تعادل می‌رسد.

«یداله صادقی» از تسهیل در واردات تخم‌مرغ خبرداده و اعلام کرده است: «بر این اساس 15 هزار تن تخم‌مرغ به زودی وارد کشور خواهد شد، این درحالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیری را اندیشیده است که تا دی ماه سال جاری، تعادل در عرضه و تقاضای تخم‌مرغ در بازار ایجاد شود».

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم‌چنین از افزایش قیمت خرید مرغ مازاد خبرداد و افزود: «‌قیمت خرید مرغ به صورت تخلیه اتوماتیک از 2900 تومان به 3050 تومان افزایش یافته است، ضمن این‌که نهاده‌های مورد نیاز مرغداران نیز با ارایه تسهیلات مناسب از طریق شرکت پشتیبانی امور دام تامین خواهد شد».

از سویی دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی ایران هم با اعلام افزایش قیمت لبنیات در کشور به تازگی گفت: «‌بر اساس توافقات جدید، اجازه داده شده است که نرخ انواع شیر پاستوریزه و استرلیزه 8 درصد، خامه، بستنی، انواع ماست و پنیر 6 درصد و سایر اقلام محصولات 7 درصد افزایش یابد».

به گفته وی آن‌چه به عنوان بخش‌نامه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به 31 استان کشور ابلاغ شده است، در واقع تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تشکیل کارگروه‌های نظارت بر تولید و توزیع شیر خام و فرآوری‌شده در استان‌های کشور است، این درحالی است که بر اساس قیمت‌های توافقی که در معاونت استانداری هر استان تعیین می‌شود، قیمت محصولات لبنی نیز از سوی تشکل‌ها بررسی و در کارگروه مذکور مطرح و پس از تایید در سطح استان‌ها، ابلاغ می‌شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی افزود: «آن‌چه در تهران مورد توافق قرار گرفته، بر مبنای تفاهمی است که میان سازمان بازرگانی استان تهران و با هماهنگی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بوده که بر اساس آن، نرخ شیر خام 520 تومان در معاونت استان‌داری تهران تعیین شده است. ضمن این‌که این قیمت نیز توافق میان دامداران و کارخانجات بوده است».

وی تصریح کرد:« کارخانجات به دلیل ماه مبارک رمضان در مردادماه امسال اقدام به افزایش قیمت نکرده اند و لذا قرار بر این شد که بعد از این ماه، قیمت انواع شیر 8 درصد افزایش یابد، ضمن اینکه قیمت خامه، بستنی، انواع ماست‌ها و پنیرها نیز اصلاح شده و 6 درصد افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، نرخ سایر اقلام محصولات لبنی نیز 7 درصد افزایش می‌یابد.»

به گفته باکری، این نرخ‌ها به کارخانجات ابلاغ شده است و اگر تخلفی از آن صورت گیرد، با آن برخورد خواهد شد.

از سوی دیگر در توافق جدید دولت با اتحادیه‌ها و تشکل‌های فرآورده‌‎های لبنی، قیمت فرآورده‌های لبنی در تهران و چند استان دیگر کشور حداقل 6 درصد و حداکثر 8 درصد افزایش خواهد یافت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,